Przygotowania do ślubu – Jak przygotować się do zdjęć ślubnych?

Przygotowania do ślubu

Będzie to trochę inny poradnik, bo poradnik o przygotowaniach w dniu ślubu, a nie poradnik o samym procesie planowania ślubu. Pozwoli Wam uniknąć zbędnego stresu spowodowanego obecnością fotografa i dzięki niemu poznacie odpowiedź na pytanie, co zrobić by mieć piękne zdjęcia ślubne.

Czy warto sfotografować przygotowania do ślubu ?

Dla mnie jako fotografa ślubnego, fotografowanie przygotowań do ślubu to sprawa oczywista. Dla wielu Par jednak nie. Część Par Młodych jest nawet zdziwiona, że coś takiego ma miejsc, dlatego zdarza mi się otrzymywać pytanie, czy warto sfotografować przygotowania?

Uważam, że warto i jest co, najmniej kilka powodów przemawiających za sfotografowaniem przygotowań do ślubu:

Kompletna historia dnia ślubu

Przygotowania do ślubu, zdjęcia bukietu i obrączek

Za kilkanaście lat będziecie mogli wspominać, jak wyglądał cały ten dzień, łącznie z przygotowaniami, dzięki uwiecznieniu tego wszystkiego na zdjęciach. Kiedy ogląda się zdjęcia ślubne od momentu kościoła, historia wydaje się niekompletna. Uwierzcie mi, że na przygotowaniach dużo się dzieje, a cały Wasz reportaż ślubny będzie wyglądał o wiele lepiej, jeśli znajdą się w nim zdjęcia ślubne z przygotowań.

Fotograf na przygotowaniach

Niektórzy uważają, że fotograf na przygotowaniach to zło ostateczne. 

„Proszę mnie nie fotografować, bo jestem jeszcze nieubrana”

Przecież właśnie o to chodzi w przygotowaniach do ślubu, żeby uwiecznić jak to wszystko wyglądało przed tym decydującym momentem.

Pamiętajcie, że fotograf ślubny był na niejednym ślubie i ma ogromną wiedzę, która może być użyteczna dla Was. Nie raz zdarzyło mi się składać poszetkę, zapinać muchę, przypinać butonierkę, a nawet wiązać suknię ślubną.

Zazwyczaj fotograf jest najmniej zestresowaną osobą w dniu ślubu, więc często może uspokoić i pomóc w rozładowaniu negatywnych emocji panujących na przygotowaniach do wesela.

Przedstawcie rodzinę fotografowi

Fotograf na przygotowaniach może poznać Waszą rodzinę. Możecie przedstawić mu swoich dziadków, wujków etc. co w znacznym stopniu ułatwi mu pracę, a dla Was zaowocuje czymś jeszcze. Najważniejsze osoby znajdą się na zdjęciach, czy to z kościoła, czy z samego wesela. 

Bywa i tak, że fotograf spotyka się na przygotowaniach z Parą po raz pierwszy, często przygotowania odbywają się dość wcześnie, więc mamy czas porozmawiać i dowiedzieć się o sobie nawzajem trochę więcej.

Zdjęcia zawsze można usunąć…

Pamiętajcie, że jeśli okaże się, że zdjęcia z przygotowań nie podobają się Wam i nie były potrzebne, to po prostu można je usunąć. Jeśli natomiast stwierdzicie: „szkoda, że nie zrobiliśmy zdjęć na przygotowaniach” to już tzw. musztarda po obiedzie. Czasu nie cofniemy.

Jak się przygotować na przyjście fotografa?

Porządek vs nieporządek

Są dwa typy ludzi. Ci, którzy ubóstwiają artystyczny nieład i chaos, oraz Ci, który lubią dookoła siebie mieć nieskazitelny porządek. Jeśli chcecie, by na zdjęciach panował porządek, musi on panować w rzeczywistości. Fotografowie za pomocą aparatu rejestrują rzeczywistość. Żaden fotograf nie będzie usuwał wiatraków, toreb, rozrzuconych ubrań. Natomiast jeśli nie przeszkadza Wam artystyczny nieład dookoła, to nie ma żadnego problemu. Pzygotowania do ślubu - wesele Maji i Łukasza

Miejsce przygotowań do wesela i ślubu

Dużym ułatwieniem dla fotografa ślubnego będzie, jeśli wybierzecie do przygotowań jasne pokoje, z dużą ilością światła. Unikałbym pokoi w kolorach fioletu, różu, czerwieni, toksycznej zieleni. Najlepiej sprawdzą się szarości, biele.

Moim zdaniem zdjęcia najlepiej wyglądają przy naturalnym świetle. Możecie uprzedzić wcześniej domowników, że jeśli fotograf będzie potrzebował dodatkowego oświetlenia, to je włączy, a wtedy liczba pytań „a może zapalić światło z pewnością się ograniczy”

Niektóre pary decydują się, także na przygotowania w hotelu/ sali weselnej, ponieważ chcą uniknąć zamieszania w domu.

Coraz popularniejsze stają się przygotowania do ślubu w ogrodzie. Na pewno jest to duże ułatwienie dla fotografów i filmowców. Efekt zdjęć na pewno będzie lepszy.

Przygotowanie detali

Zawsze proszę swoje pary o przygotowanie detali, które będę fotografował. 

W przypadku Pana Młodego:

 • spinki, zegarek,
 • mucha/ krawat,
 • buty,
 • garnitur,
 • poszetka, butonierka.Detale Pana Młodego

W przypadku Panny Młodej:

 • suknia ślubna i welon/ wianek,
 • buty,
 • biżuteria: kolczyki, łańcuszek
 • opcjonalnie podwiązka.

Oprócz tego obrączki oraz bukiety ślubne. 

Zadbajcie o to, by wieszaki, na których będą wisiały Wasze ślubne stroje, były w miarę reprezentatywne. Niektóre Pary Młode zamawiają specjalne wieszaki z imionami i datami ślubu. Jeśli nie jest to dla Was dobry pomysł to wystarczy, że powiesicie stroje na ładnych drewnianych wieszakach, które można kupić w pierwszym lepszym sklepie za 3 zł. Suknia ślubna Klaudii

Fotografowanie przygotowań

Fotografowanie przygotowań do ślubu zaczynam w 80% od fotografowania u wizażystki. Raczej nie fotografuję u fryzjera. Czemu? 

Panna Młoda w początkowej fazie przygotowań do ślubu zazwyczaj nie czuje się komfortowo. Rozpoczynam fotografowanie na końcowym etapie make-upu, kiedy jesteśmy bliżej końca całego procesu i Panna Młoda wygląda olśniewająco. Zazwyczaj wykonuję kilka ujęć:

 • całościowe pokazujące miejsce, w którym odbywa się make-up (robię to zazwyczaj, gdy nakładany jest podkład i zakrywane są drobne niedoskonałości, oczywiście nie widać tego procesu na zdjęciach)
 • nakładanie pudru, ponieważ często udaje się złapać fajne ujęcie, gdy pyłek jest w powietrzu,
 • kilka zdjęć z malowania ust i oczu.Przygotowania do ślubu Moniki i Kobusa - Make up

Jak zaplanować dzień przygotowań do ślubu?

Jeśli nie ma koordynatorki, która zajmie się planowaniem: moja standardowa propozycja zawsze wygląda tak:

Make-up – tu zaczynam pracę.

Czas potrzebny na dojazd do Pana Młodego

Następnie zaraz po make-upie wizyta u Pana Młodego 30 min 1h

Czas potrzebny na dojazd do Panny Młodej

Przygotowania u Panny Młodej 30 min – 1h

Zaczynam zawsze od Pana Młodego, z tego względu, że Panu Młodemu zawsze łatwiej rozebrać się z garnituru, może zdjąć marynarkę.Przygotowania do ślubu Asi i Łukasza - krzątanina podczas przygotowań

Jak wygląda fotografowanie przygotowań Pana Młodego?

W polskiej tradycji utarło się tak, że w przygotowaniach do ślubu Panu Młodemu powinien pomagać świadek. Często bywa tak, że na świadka trzeba czekać, więc dajcie mu znać przed weselem, żeby wziął na wszystko pewien zapas czasowy i nie spóźniał się. 

Nigdzie nie jest zapisane, że musi to tak wyglądać. Przez lata fotografowania ślubów spotkałem się z sytuacjami, że Panu Młodemu w ubieraniu pomagał tata, mama, kamerzysta wujek, siostra, brat, a nawet Panna Młoda, ewentualnie ubierał się sam. Wszystko zależy od Was.

Przed przystąpieniem do fotografowania zawsze poświęcam chwilę, na zrobienie zdjęć detali. Oprócz detali wymienionych powyżej fotografuję bukiety oraz obrączki. W tzw.  międzyczasie Pan Młody może rozpocząć ubieranie się. Gdy mam więcej czasu i sytuacja mi na to pozwala, staram się złapać zamieszanie panujące dookoła. Pan Młody przygotowywujący się do ślubu

Zaczynam fotografowanie, kiedy PM ma na sobie spodnie, koszulę, skarpetki. Następnie skupiam się na sfotografowaniu zakładania spinek do mankietów, zakładania muchy/ krawata, butów, marynarki. Czasem wykonuję też kilka zdjęć przy składaniu poszetki. 

Jeśli czas nam pozwala, zawsze staram się wykonać kilka portretów Pana Młodego, ewentualnie zdjęcia ze świadkiem. 

Całość przygotowań zajmuje zazwyczaj od 30 min do 1h. W zależności od tego na ile możemy sobie pozwolić.Pan Młody i jego ekipa w drodze na ślub w Krakowie

Przygotowania Panny Młodej do ślubu

Tak jak w przypadku Pana Młodego fotografowanie rozpoczynam od zdjęć detali. Podobnie tutaj, nie zawsze musi ubierać Was świadkowa. Również może być to mama, tata, siostra. 

Fotografowanie przygotowań Panny Młodej rozpoczynam od momentu, kiedy niezasunięta/ niezawiązana suknia jest już na niej. Następnie wykonuję kilka zdjęć z wiązania/ zasuwania/ zapinania sukni. Jeśli suknia jest zasuwana, osoby zasuwające ją, mogą to robić  trochę w „slow motion”, żeby fotograf miał więcej czasu na zrobienie większej ilości ciekawych ujęć. Panna Młoda Asia podczas zakładania sukni ślubnej

Zakładanie butów

Kolejny moment to zakładanie butów, które polecałbym zakładać raczej na siedząco, bo wtedy według mnie wygląda to najlepiej. Zazwyczaj „na stojąco”, Panna Młoda zasłania swoją suknią ślubną buty. Jedyna możliwość wykonania takiego zdjęcia to zrobienia zbliżenia na stopy Panny Młodej, która jest wkładana w buta. Hotel Heron Live sesja ślubna

Zakładanie biżuterii

Biżuterię ślubną możecie zakładać same lub z pomocą mamy/ świadkowej ewentualnie innej osoby. Jeśli zależy Wam na dobrych zdjęciach z tego momentu to mamy tutaj 2 opcje.

Jeśli zakładacie biżuterie z pomocą świadkowej, to szukamy po prostu jakiegoś fajnego tła. 

Jeśli chcecie zakładać biżuterie same, to polecam zrobić to przy oknie. Możecie zrobić to również przy lustrze.Panna Młoda przeglądająca się w lustrze

Zakładanie welonu

Ostatnim etapem jest wpięcie welonu/ założenie wianka. Zakładanie welonu, szczególnie długiego  to dość fotogeniczny moment. Jeśli macie długi welon, możecie przeciągnąć moment jego nakładania, by fotograf zdążył pokombinować z oryginalnymi kadrami.

Podobnie jak w przypadku zdjęć u Pana Młodego, jeśli czas na to pozwala, możemy wykonać kilka zdjęć portretowych. Sprawdzi się kawałek ściany, firanki, tuje, stara stodoła. Dobry fotograf ślubny zawsze znajdzie fajne miejsce na dobry portret.

Podsumowanie

I to by było na tyle z przygotowań, w  następnej części poradnika napiszę trochę więcej na temat First Look’a.

Czekam na Wasze pytania, a jeśli jesteście już po ślubie to dajcie znać jakich rad Wy byście udzieliły.

Może Cię też zainteresować:

Instax, fotolustro czy fotobudka na wesele? Co wybrać?

First Look – Czym jest i jak go zaaranżować?

Zimne ognie wesele – poradnik ślubny

✅ Ile kosztuje fotograf na wesele?

✅ O co zapytać fotografa ślubnego?

Jak wybrać fotografa ślubnego?

Gdzie znaleźć fotografa na ślub?

Zdjęcia grupowe na weselu | Jak zorganizować?

Jak przygotować się do zdjęć na weselu?

Jak przygotować się do zdjęć ślubnych w kościele?

Nieudane zdjęcia ślubne – 14 powodów | Jak ich uniknąć?

Sesja narzeczeńska – Jak się przygotować?

Sesja ślubna jak się przygotować?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.