Udane zdjęcia z wesela – poradnik Kamila Błaszczyka

Będzie to trochę inny poradnik, bo poradnik o przygotowaniach w dniu ślubu, a nie poradnik o samym procesie planowania ślubu. Pozwoli Wam uniknąć zbędnego stresu spowodowanego obecnością fotografa i dzięki niemu poznacie odpowiedź na pytanie, co zrobić by mieć piękne zdjęcia ślubne.

Ankieta dla Pary Młodej – Dwa tygodnie przed ślubem

Wszystko zazwyczaj zaczyna się dwa tygodnie przed ślubem. Wysyłam Wam formularz, w którym wpisujecie mi wszystkie, najważniejsze dane, takie jak:

  • Wasze aktualne numery telefonów i numery telefonów świadków. Świadkowie często odbierają, w sytuacjach, w których Wy nie możecie,
  • miejsca przygotowań oraz ich godziny,
  • ważne jest, żebyście również uwzględnili tam wszystkie specjalne życzenia, takie jak zdjęcia z wujkiem, chrześniakami lub zdjęcie grupowe z paczką znajomych. To wszystko sprawi, że na pewno o niczym nie zapomnę.

Nie ma sensu się spieszyć z przedwczesnym wysyłaniem formularza, ponieważ wiele rzeczy w procesie planowania dnia ślubu, ulega zmianie. Dobrze będzie, jeśli odeślecie mi formularz na około 4 dni przed ślubem. Zdążymy telefonicznie bądź na spotkaniu przedyskutować Wasz plan, w razie czego będzie można wprowadzić pewne modyfikacje.

Czy warto sfotografować przygotowania do ślubu ?

Dla mnie jako fotografa ślubnego, fotografowanie przygotowań do ślubu to sprawa oczywista. Dla wielu Par jednak nie. Część Par Młodych jest nawet zdziwiona, że coś takiego ma miejsc, dlatego zdarza mi się otrzymywać pytanie, czy warto sfotografować przygotowania?

Uważam, że warto i jest co, najmniej kilka powodów przemawiających za sfotografowaniem przygotowań do ślubu:

Kompletna historia dnia ślubu

Przygotowania do ślubu, zdjęcia bukietu i obrączek

Za kilkanaście lat będziecie mogli wspominać, jak wyglądał cały ten dzień, łącznie z przygotowaniami, dzięki uwiecznieniu tego wszystkiego na zdjęciach. Kiedy ogląda się zdjęcia ślubne od momentu kościoła, historia wydaje się niekompletna. Uwierzcie mi, że na przygotowaniach dużo się dzieje, a cały Wasz reportaż ślubny będzie wyglądał o wiele lepiej, jeśli znajdą się w nim zdjęcia ślubne z przygotowań.

Fotograf na przygotowaniach

Niektórzy uważają, że fotograf na przygotowaniach to zło ostateczne. 

„Proszę mnie nie fotografować, bo jestem jeszcze nieubrana”

Przecież właśnie o to chodzi w przygotowaniach do ślubu, żeby uwiecznić jak to wszystko wyglądało przed tym decydującym momentem.

Pamiętajcie, że fotograf ślubny był na niejednym ślubie i ma ogromną wiedzę, która może być użyteczna dla Was. Nie raz zdarzyło mi się składać poszetkę, zapinać muchę, przypinać butonierkę, a nawet wiązać suknię ślubną.

Zazwyczaj fotograf jest najmniej zestresowaną osobą w dniu ślubu, więc często może uspokoić i pomóc w rozładowaniu negatywnych emocji panujących na przygotowaniach do wesela.

Przedstawcie rodzinę fotografowi

Fotograf na przygotowaniach może poznać Waszą rodzinę. Możecie przedstawić mu swoich dziadków, wujków etc. co w znacznym stopniu ułatwi mu pracę, a dla Was zaowocuje czymś jeszcze. Najważniejsze osoby znajdą się na zdjęciach, czy to z kościoła, czy z samego wesela. 

Bywa i tak, że fotograf spotyka się na przygotowaniach z Parą po raz pierwszy, często przygotowania odbywają się dość wcześnie, więc mamy czas porozmawiać i dowiedzieć się o sobie nawzajem trochę więcej.

Zdjęcia zawsze można usunąć…

Pamiętajcie, że jeśli okaże się, że zdjęcia z przygotowań nie podobają się Wam i nie były potrzebne, to po prostu można je usunąć. Jeśli natomiast stwierdzicie: „szkoda, że nie zrobiliśmy zdjęć na przygotowaniach” to już tzw. musztarda po obiedzie. Czasu nie cofniemy.

Jak się przygotować na przyjście fotografa?

Porządek vs nieporządek

Są dwa typy ludzi. Ci, którzy ubóstwiają artystyczny nieład i chaos, oraz Ci, który lubią dookoła siebie mieć nieskazitelny porządek. Jeśli chcecie, by na zdjęciach panował porządek, musi on panować w rzeczywistości. Fotografowie za pomocą aparatu rejestrują rzeczywistość. Żaden fotograf nie będzie usuwał wiatraków, toreb, rozrzuconych ubrań. Natomiast jeśli nie przeszkadza Wam artystyczny nieład dookoła, to nie ma żadnego problemu. Pzygotowania do ślubu - wesele Maji i Łukasza

Miejsce przygotowań do wesela i ślubu

Dużym ułatwieniem dla fotografa ślubnego będzie, jeśli wybierzecie do przygotowań jasne pokoje, z dużą ilością światła. Unikałbym pokoi w kolorach fioletu, różu, czerwieni, toksycznej zieleni. Najlepiej sprawdzą się szarości, biele.

Moim zdaniem zdjęcia najlepiej wyglądają przy naturalnym świetle. Możecie uprzedzić wcześniej domowników, że jeśli fotograf będzie potrzebował dodatkowego oświetlenia, to je włączy, a wtedy liczba pytań „a może zapalić światło z pewnością się ograniczy”

Niektóre pary decydują się, także na przygotowania w hotelu/ sali weselnej, ponieważ chcą uniknąć zamieszania w domu.

Coraz popularniejsze stają się przygotowania do ślubu w ogrodzie. Na pewno jest to duże ułatwienie dla fotografów i filmowców. Efekt zdjęć na pewno będzie lepszy.

Przygotowanie detali

Zawsze proszę swoje pary o przygotowanie detali, które będę fotografował. 

W przypadku Pana Młodego:

  • spinki, zegarek,
  • mucha/ krawat,
  • buty,
  • garnitur,
  • poszetka, butonierka.Detale Pana Młodego

W przypadku Panny Młodej:

  • suknia ślubna i welon/ wianek,
  • buty,
  • biżuteria: kolczyki, łańcuszek
  • opcjonalnie podwiązka.

Oprócz tego obrączki oraz bukiety ślubne. 

Zadbajcie o to, by wieszaki, na których będą wisiały Wasze ślubne stroje, były w miarę reprezentatywne. Niektóre Pary Młode zamawiają specjalne wieszaki z imionami i datami ślubu. Jeśli nie jest to dla Was dobry pomysł to wystarczy, że powiesicie stroje na ładnych drewnianych wieszakach, które można kupić w pierwszym lepszym sklepie za 3 zł. Suknia ślubna Klaudii

Fotografowanie przygotowań

Fotografowanie przygotowań do ślubu zaczynam w 80% od fotografowania u wizażystki. Raczej nie fotografuję u fryzjera. Czemu? 

Panna Młoda w początkowej fazie przygotowań do ślubu zazwyczaj nie czuje się komfortowo. Rozpoczynam fotografowanie na końcowym etapie make-upu, kiedy jesteśmy bliżej końca całego procesu i Panna Młoda wygląda olśniewająco. Zazwyczaj wykonuję kilka ujęć:

  • całościowe pokazujące miejsce, w którym odbywa się make-up (robię to zazwyczaj, gdy nakładany jest podkład i zakrywane są drobne niedoskonałości, oczywiście nie widać tego procesu na zdjęciach)
  • nakładanie pudru, ponieważ często udaje się złapać fajne ujęcie, gdy pyłek jest w powietrzu,
  • kilka zdjęć z malowania ust i oczu.Przygotowania do ślubu Moniki i Kobusa - Make up

Jak zaplanować dzień przygotowań do ślubu?

Jeśli nie ma koordynatorki, która zajmie się planowaniem: moja standardowa propozycja zawsze wygląda tak:

Make-up – tu zaczynam pracę.

Czas potrzebny na dojazd do Pana Młodego

Następnie zaraz po make-upie wizyta u Pana Młodego 30 min 1h

Czas potrzebny na dojazd do Panny Młodej

Przygotowania u Panny Młodej 30 min – 1h

Zaczynam zawsze od Pana Młodego, z tego względu, że Panu Młodemu zawsze łatwiej rozebrać się z garnituru, może zdjąć marynarkę.Przygotowania do ślubu Asi i Łukasza - krzątanina podczas przygotowań

Jak wygląda fotografowanie przygotowań Pana Młodego?

W polskiej tradycji utarło się tak, że w przygotowaniach do ślubu Panu Młodemu powinien pomagać świadek. Często bywa tak, że na świadka trzeba czekać, więc dajcie mu znać przed weselem, żeby wziął na wszystko pewien zapas czasowy i nie spóźniał się. 

Nigdzie nie jest zapisane, że musi to tak wyglądać. Przez lata fotografowania ślubów spotkałem się z sytuacjami, że Panu Młodemu w ubieraniu pomagał tata, mama, kamerzysta wujek, siostra, brat, a nawet Panna Młoda, ewentualnie ubierał się sam. Wszystko zależy od Was.

Przed przystąpieniem do fotografowania zawsze poświęcam chwilę, na zrobienie zdjęć detali. Oprócz detali wymienionych powyżej fotografuję bukiety oraz obrączki. W tzw.  międzyczasie Pan Młody może rozpocząć ubieranie się. Gdy mam więcej czasu i sytuacja mi na to pozwala, staram się złapać zamieszanie panujące dookoła. Pan Młody przygotowywujący się do ślubu

Zaczynam fotografowanie, kiedy PM ma na sobie spodnie, koszulę, skarpetki. Następnie skupiam się na sfotografowaniu zakładania spinek do mankietów, zakładania muchy/ krawata, butów, marynarki. Czasem wykonuję też kilka zdjęć przy składaniu poszetki. 

Jeśli czas nam pozwala, warto wykonać kilka zdjęć portretowych Pan Młodego, w końcu ślub ma się raz w życiu. Możemy także zrobić pamiątkowe zdjęcia ze świadkiem, z najlepszymi przyjaciółmi lub rodziną, jeśli są obecni na przygotowaniach.

Całość przygotowań zajmuje zazwyczaj od 30 min do 1h. W zależności od tego na ile możemy sobie pozwolić.Pan Młody i jego ekipa w drodze na ślub w Krakowie

Przygotowania Panny Młodej do ślubu

Tak jak w przypadku Pana Młodego fotografowanie rozpoczynam od zdjęć detali. Podobnie tutaj, nie zawsze musi ubierać Was świadkowa. Również może być to mama, tata, siostra. 

Fotografowanie przygotowań Panny Młodej rozpoczynam od momentu, kiedy niezasunięta/ niezawiązana suknia jest już na niej. Następnie wykonuję kilka zdjęć z wiązania/ zasuwania/ zapinania sukni. Jeśli suknia jest zasuwana, osoby zasuwające ją, mogą to robić  trochę w „slow motion”, żeby fotograf miał więcej czasu na zrobienie większej ilości ciekawych ujęć. Panna Młoda Asia podczas zakładania sukni ślubnej

Zakładanie butów

Kolejny moment to zakładanie butów, które polecałbym zakładać raczej na siedząco, bo wtedy według mnie wygląda to najlepiej. Zazwyczaj „na stojąco”, Panna Młoda zasłania swoją suknią ślubną buty. Jedyna możliwość wykonania takiego zdjęcia to zrobienia zbliżenia na stopy Panny Młodej, która jest wkładana w buta. Hotel Heron Live sesja ślubna

Zakładanie biżuterii

Biżuterię ślubną możecie zakładać same lub z pomocą mamy/ świadkowej ewentualnie innej osoby. Jeśli zależy Wam na dobrych zdjęciach z tego momentu to mamy tutaj 2 opcje.

Jeśli zakładacie biżuterie z pomocą świadkowej, to szukamy po prostu jakiegoś fajnego tła. 

Jeśli chcecie zakładać biżuterie same, to polecam zrobić to przy oknie. Możecie zrobić to również przy lustrze.Panna Młoda przeglądająca się w lustrze

Zakładanie welonu

Ostatnim etapem jest wpięcie welonu/ założenie wianka. Zakładanie welonu, szczególnie długiego  to dość fotogeniczny moment. Jeśli macie długi welon, możecie przeciągnąć moment jego nakładania, by fotograf zdążył pokombinować z oryginalnymi kadrami.

Podobnie jak w przypadku zdjęć u Pana Młodego, jeśli czas na to pozwala, możemy wykonać kilka zdjęć portretowych. Sprawdzi się kawałek ściany, firanki, tuje, stara stodoła. Dobry fotograf ślubny zawsze znajdzie fajne miejsce na dobry portret.

Jak przygotować się do zdjęć ślubnych? – Ceremonia

Dotarliśmy do najważniejszego momentu Waszego dnia, czyli momentu ceremonii zawarcia związku małżeńskiego, a ten artykuł podpowie Wam jak przygotować się do zdjęć ślubnych w kościele oraz co zrobić by były one udane.

Zasady, które Wam przedstawię, nawiązują do ślubu kościelnego, ale z powodzeniem można je zastosować przy ślubie cywilnym.

Standardowo tak jak i  w poprzednich artykułach postaram się Wam nakreślić, co możecie zrobić, żeby stworzyć dla fotografa możliwość wykonania rewelacyjnych zdjęć z Waszego najpiękniejszego dnia w życiu. 

Co zrobić przed ślubem? Ślub kościelny krok po kroku

Poproszenie gości o niefotografowanie 

Ludzie wychodzący z kościoła, Wesele unplugged

O ile to możliwe, poinformujcie gości, że wynajęliście profesjonalnego fotografa ślubnego, który będzie odpowiedzialny za uwiecznienie tej uroczystości i chcielibyście, żeby nie wykonywali zdjęć podczas ceremonii. Zapewnijcie, że goście będą mieli dostęp do wykonanych przez fotografa  zdjęć. Zabieg ten pozwoli ograniczyć możliwość popsucia jakiegoś ważnego ujęcia przez gości weselnych.

Niektóre Pary Młode stawiają takie tabliczki przed wejściem do kościoła. Co sądzicie o takim pomyśle ?

Ustawienie krzeseł w kościele

UStawienie krzeseł w kościele, tabliczki na krzesełka, mąż i żona

Jeśli jest taka możliwość, wspomnijcie kościelnemu, czy dekoratorce by krzesła nie były ustawione pod samym ołtarzem, gdyż utrudni to fotografowi wykonywanie zdjęć. Zadbajcie też, by krzesła były ustawione w „jodełkę”. Sprawi to, że fotograf podczas fotografowania ceremonii nie będzie musiał przepychać się między świadkami.

Rozmowa z fotografem

Udzielcie Waszemu fotografowi wszystkich możliwych wskazówek, które ułatwią mu fotografowanie w kościele. Przydatna będzie informacja np. o tym gdzie znajduje się wejście na chór oraz o ewentualnych obostrzeniach ze strony księdza.

Idealne zdjęcia ślubne z kościoła – przepis

Wejście do kościoła

Stoicie już w wejściu do kościoła, zaraz zacznie się marsz weselny. Oto kilka wskazówek przydatnych podczas tego momentu:

  • pamiętajcie, by być wyprostowanym, nie garbić się,
  • pamiętajcie, by wchodzić powoli, żeby fotograf miał dużo czasu na załapanie fajnych ujęć, w szczególności jeśli kościół nie jest zbyt duży.
  • W tradycji jest tak, że Pan Młody powinien prowadzić Pannę młodą pod ręką i powinien stać po lewej stronie. Jeśli będziecie  chcieli wejść do kościoła trzymają się za dłonie, nic się nie stanie, to Wasz dzień, nikt Wam tego nie zabroni.Wejście do kościoła św. Piotra i Pawła w Krakowie przez Karolinę i Adama

Prowadzenie do ołtarza przez księdza

Wejście do kościoła z księdzem Angelika i Benek

Czasami zdarza się tak, że do Pary Młodej stojącej w przedsionku wychodzi ksiądz. Następnie ksiądz prowadzi PM do ołtarza. Ja jako fotograf stoję zazwyczaj pod ołtarzem, w okolicy krzeseł. Ciężko wykonać perfekcyjne zdjęcie z „wejścia Młodej Pary” do kościoła w takiej sytuacji, ponieważ, w takim ułożeniu będzie Was zasłaniał ksiądz. Co zrobić by zdjęcia z tego momentu były udane mimo zasłaniającego Was księdza? Możecie poczekać kilka sekund i zachować około 4-5 metrowy dystans od księdza. To pozwoli fotografowi wykonać piękne ujęcie Was kroczących do ołtarza.

Wejście Panny Młodej z tatą

W takiej sytuacji Pan Młody zazwyczaj czeka pod ołtarzem, mniej więcej „na wysokości” ostatniego rzędu ławek. Może czekać sam, może również czekać ze świadkiem. 

Pannę Młodą i jej ojca obowiązują te same zasady jak w przypadku wejścia Panny Młodej z Panem Młodym. Wchodzić powinniście powoli i dostojnie. Po przejściu do ołtarza następuje symboliczny moment przekazania Pany Młodej Panu Młodemu. Jak to powinno wyglądać?

Wiadomo, nie wszyscy są uczuciowi, niektórzy w stresie nie wiedzą, co mają zrobić.

W założeniu, pod ołtarzem ojciec powinien się przywitać z Panem Młodym i powinien przekazać mu córkę. Im więcej uścisków, całusów, miłości podczas tego momentu tym lepsze zdjęcia.

Oddanie córki przez Ojca na ślubie
zdjęcia ślubne w kościele, oddanie córki przez Ojca podczas ceremonii ślubu Moniki i Kobusa

Dobrze to wygląda, gdy macie jeszcze kilka metrów na to, by przejść razem przez kościół trzymając się za dłonie.

Wejście do kościoła  z dziećmi

Dzieci na ślubie

Dzieci to istny żywioł, dlatego różnie to może być. Jeśli chcecie, by wyglądało to dobrze na zdjęciach, to dzieciaki powinny iść dość blisko Was, niosąc obrączki. Myślę, że powinna to być maksymalna odległość 2 metrów od Was.

Ceremonia ślubu 

Uśmiechajcie się!

Jednym z najczęstszych powodów niezadowolenia par ze zdjęć ślubnych jest to, że pary na zdjęciach są nieuśmiechnięte. Jeśli chcecie mieć radosne zdjęcia z kościoła, to nie ma innej możliwości jak to, że musicie się uśmiechać.

Złapcie się za dłonie

Jeśli zdjęcia mają wyglądać dobrze, pamiętajcie o tym, żeby trzymać się od czasu do czasu za  dłonie, patrząc na siebie. Pamiętajcie, że małe gesty czynią zdjęcia ślubne niesamowitymi.

Para Młoda Aga i Graeme trzymająca się za dłonie podczas mszy w kościele

Wiadome jest, że przede wszystkim powinno się skupić na przeżywaniu tej uroczystości, ale dobrze jest, kiedy jednak nie będziecie śpiewać podczas Waszego ślubu. Śpiewając, będziecie robić miny które sprawią, że fotografowi znacznie trudniej będzie Was ująć w pozach, w których będziecie korzystnie wyglądać.

I tak na koniec… nie żujcie gumy, bo Wasze miny na zdjęciach z pewnością się Wam nie spodobają.

Przysięga małżeńska – porady

Przed Wami najważniejszy moment i najważniejsze zdjęcia.

Przed przysięgą małżeńską Panna Młoda powinna zostawić bukiet przy klęczniku, po pierwsze dla własnego komfortu, po drugie, by nie zasłaniać bukietem Waszych dłoni podczas zakładania obrączek.

PODCZAS PRZYSIĘGI POWINNIŚCIE STAĆ ZWRÓCENI TWARZAMI DO SIEBIE 

To ułatwi pracę fotografowi i sprawi, że na jego zdjęciach nie będzie widać tylko Waszych pleców.

Podczas wymawiania słów przysięgi małżeńskiej:

  • ślubujcie sobie
  • patrzcie sobie w oczy. W żadnym wypadku nie na księdza! Na zdjęciach będzie wyglądało to dość dziwnie.Przysięga małżeńska Pawła i Marzenki podczas ślubu w OlsztyniePrzysięga małżeńska osi i Adama w kościele w Warszawie

Taka anegdota:

Kiedyś na jednym ze ślubów Pan młody miał na imię Mateusz. Tak samo na imię miał ksiądz. Panna Młoda patrzyła na księdza, ślubując mu miłość, wierność i uczciwość małżeńską…

Zakładanie obrączek

Możecie chwile przytrzymać obrączki na palcu drugiej osoby, tak by fotograf miał więcej czasu. Często fotograf musi przebić się przez barierę stworzoną przez kilku księży lub kościelnego, to znacznie ułatwi mu pracę.

Pocałunek w kościele

Jedni księża pozwalają na pocałunek w kościele podczas ceremonii zaślubin, inni nie. Jeśli pozwalają to dobrze. Jeśli nie, możecie się przytulić, możecie wykonać jakiś gest pokazujący Waszą radość z tego dnia, chyba że się nie cieszycie.ś

Aplauz, brawo w kościele

Zupełnie inna atmosfera w kościele panuje, gdy po złożeniu sobie przysięgi goście weselni biją Wam brawo. Uważam, że podjęcie takiej decyzji to czyn odważny, więc brawa w pełni się należą!

Aplauz, brawo po ceremonii zaślubin

Poproście świadka, rodziców lub bliskich, jeszcze przed ślubem, by po przysiędze zaczęli bić brawo, a atmosfera na pewno będzie bardziej radosna.

Podpisywanie dokumentów kościelnych

Oprócz nałożenia sobie obrączek musicie załatwić sprawy formalne. Uważam, że znacznie lepiej będzie podpisać dokumenty na ołtarzu, niż w ciemnej zakrystii. Na zdjęciach wygląda to o wiele lepiej.

Komunia

W dniu ślubu często Para Młoda przyjmuje komunie pod dwiema postaciami – Chleb i wino, ciało i krew Chrystusa. Dla mnie najważniejszym elementem jako fotografa jest spożywanie przez Was wina z kielicha. Jest to najbardziej fotogeniczny moment tej części ceremonii. 

Na fotografiach ten moment wygląda najlepiej, gdy kielich trzymacie sami, bez pomocy księdza. Zdarza się też, że ksiądz zbyt mocno przechyla kielich i możecie się zalać.jjj

Pocałunek w kościele nr 2?

Jeśli ksiądz nie zezwala Wam na pocałunek, to jest taki moment po komunii, kiedy ten pocałunek może odbyć się po prostu za plecami księdza 😀 No chyba, że jesteście przeciwni takiemu rozwiązaniu.

Wyjście z kościoła 

Poczekajcie pod ołtarzem, aż wszyscy goście wyjdą z kościoła i dopiero wtedy wyruszcie powolnym krokiem w stronę wyjścia. Lepszym rozwiązaniem jest, jeśli pod kościołem czekają na Was goście. Pamiętajcie, by nie iść zbyt szybko!

Wyjście z kościoła wygląda o wiele bardziej spektakularnie, jeśli pod kościołem jest zaplanowany:

  • szpaler,
  • sypanie confetti, grosikami,
  • sypanie ryżem (ryż może zostawić ślady na garniturze),
  • bańki mydlane (mogą zostawić plamy na garniturze),
  • sypanie płatkami kwiatów.zkościołapoślubieMarzenkiWyjście z kościła po ceremonii ślubu Rafała i KlaudiiPocałunek pod kościołem po ślubie Moniki i Kobusa

Dla mnie najlepszą opcją jest sypanie płatkami kwiatów z rożków ewentualnie z koszy.

Tuby z confetti czasem nie odpalają.

Ksiądz nie zezwala na confetti pod kościołem

Najczęstszym powodem, dla którego ksiądz nie zezwala na confetti lub sypanie kwiatami, jest to, że prawdopodobnie nie będzie miał kto tego posprzątać. Jeśli bardzo zależy Wam na efektywnym wyjściu z kościoła, spróbujcie zatrudnić kogoś do tego zadania i przedstawcie pomysł księdzu.

Zdjęcie grupowe

Zdjęcie grupowe na ślubie po ceremonii Konrada i Darii

Najlepszym momentem na zdjęcie grupowe jest moment po Waszym wyjściu z kościoła.  Ważne by zdjęcie było wykonane przed życzeniami. Temat zdjęcia grupowego został poruszony, także w tym artykule: zdjęcie grupowe .

Życzenia

Jeśli warunki atmosferyczne na to pozwalają, najlepiej życzenia według mnie jest zorganizować zaraz po ceremonii. Wybierzcie takie miejsce, żeby fotograf miał duże pole manewru. Nie stójcie pod ścianą, ponieważ uniemożliwi to fotografowanie gości weselnych składających Wam życzenia.

Życzenia po ceremonii ślubu składane przez rodziców

Zdjęcia na weselu – jak się przygotować?

Wesele to najluźniejsza część, jednak mimo wszystko nie powinniśmy zapominać o paru istotnych kwestiach, które w znaczący sposób będą wpływać na zdjęcia z tego wydarzenia.

Powitanie Młodej pary chlebem i solą

Często droga z kościoła trwa dość długo i fotograf może przyjechać później niż Wy. W takiej sytuacji zaczekajcie na fotografa i dopiero po jego przyjeździe rozpocznijcie wszystkie formalności. Jeśli nie będzie fotografa, to nie będziecie mieli ujętych momentów takich jak przywitanie i toast. 

Przywitanie chlebem i solą to staropolska tradycja, którą coraz rzadziej spotykamy na polskich ślubach i weselach.

Jeśli zależy Wam na zdjęciach z tych dwóch momentów, to powiedzcie rodzicom witającym Was w progu, by stanęli metr za progiem lub metr przed progiem sali, tak by fotograf/ kamerzysta mogli swobodnie przemieszczać się dookoła Was.

Przywitanie Pary Młodej chlebem i solą na weselu Magdy i Lukea

Dzięki temu fotograf będzie mógł wykonać zdjęcia zarówno Was, jak i Waszych rodziców.

Przeniesienie Panny Młodej przez próg

W sytuacji przenoszenia przez próg Panny Młodej możecie poczekać chwilę, aż fotograf, przeciśnie się przez tłum gości i zajmie miejsce. Nie musicie prosić go o znak. Poczekajcie po prostu 30 sekund z wejściem.

Przeniesienie Panny Młodej przez próg

Zdjęcia stolików i dekoracji ślubnych

Niektóre Pary Młode przykładają ogromną uwagę do detali i chciałyby mieć udokumentowany wygląd sali weselnej. 

Jeśli zależy Wam na takich zdjęciach i chcecie przy okazji, by sala prezentowała się znaczenie ładniej pamiętajcie o kilku ważnych wskazówkach:

  • nie stawiajcie na stolikach butelek z napojami typu: Coca-Cola, Fanta. Butelki z takimi napojami mogą znaleźć się w innym miejscu np.: na osobnym stoliku,
  • na początku wesela na stołach nie powinno stać nic oprócz ozdobnych podtalerzy, winietek, menu i dekoracji,
  • soki z kartonów przelejcie do eleganckich karafek,
  • alkohol powinien być umieszczony  w coolerach.
Układ stolików na weselu Agi i Graema w Villi Love
Detale na weselu Agi i Graema, Kieliszki, złote sztućce

Oświetlenie sali weselnej

Końcowy efekt zdjęć ślubnych z wesela w dużej mierze zależy od oświetlenia na sali weselnej. Może ono nadać niesamowitego klimatu i sprawić, że Wasze zdjęcia ślubne będą dzięki niemu jeszcze lepsze, ale może też popsuć pamiątkę Waszego dnia.

Ilość światła dziennego wpadającego przez okna, barwa i temperatura światła, tzw. dekoracja światłem, girlandy – to wszystko będzie wpływać na wygląd Waszych zdjęć.

Musicie brać pod uwagę, że dekorując salę np. niebieskofioletowymi ledami, sala z pewnością będzie oryginalnie wyglądać, ale na niektórych zdjęciach, na przykład w sytuacji, w której będziecie stali dość blisko ledów, Wasze twarze mogą na zdjęciach wpadać w fioletowy odcień.

Pierwszy taniec Pary Młodej

Udzielcie fotografowi jak najwięcej informacji, na temat tego, jak wygląda Wasz pierwszy taniec. Dla fotografa to istotna różnica pomiędzy pierwszym tańcem trwającym minutę, a 5-minutowym układem, pełnym najróżniejszych elementów.

Przy 5-minutowym układzie fotograf oprócz standardowych bezpiecznych ujęć może poeksperymentować i wykonać ujęcia niekonwencjonalne.

Jeśli wystrzelane będzie confetti, możecie powiedzieć fotografowi, w którym momencie to nastąpi. Czy będzie to refren piosenki? Czy jakiś specjalny moment w układzie tanecznym.

Poproście zespół, by zabronił ościom tworzenia „kółeczek”, zarówno Wam, jak i fotografowi ograniczy to przestrzeń. Goście mogą stanąć np.: w półokręgu.

Pierwszy taniec na weselu Maćka i Ani
Pokaz tańca na weselu Łukasza i Asi

Fajnym efektem, który na pewno urozmaici Wasze zdjęcia, jest ciężki dym. Zwykła wytwornica dymu popsuje efekt zdjęć z pierwszego tańca.

Chwila dla Was – krótka sesja

Kolejny dobry moment na kilka zdjęć pozowanych, to moment, gdy zszedł już z Was cały stres spowodowany ceremonią i pierwszym tańcem Wtedy też goście mogą zająć się sobą oraz mogą  zacząć zabawę przy muzyce serwowanej przez DJ-a/orkiestrę. Jest to czas, gdy spokojnie możemy oddalić się na krótką, maksymalnie 30-minutową sesję. Możemy wykonać ją w pobliskim lesie, ogrodzie. Czasem miejsca, które sami wybieracie na Wasz ślub, są tak rewelacyjne, że nawet nie musimy nigdzie wychodzić. W ich wnętrzach możemy zrobić kilka ujęć portretowych. Sesja ślubna po pierwszym tańcu ma jeszcze jedną zaletę. Śluby organizowane są zazwyczaj w miesiącach letnich, jest ciepło, mamy piękne słońce. Możemy wykorzystać wówczas do zdjęć zachód słońca, który daje rewelacyjne pomarańczowe światło, nadające zdjęciom niepowtarzalnego klimatu.

Tort weselny – zdjęcia 

Parę słów o porze podania tortu. Nie podawajcie tortu zbyt późno. Nie powinna to być ani godzina 1, ani 12. Moim zdaniem najlepiej podać tort po obiedzie, w formie deseru.

Nie wszyscy mają ochotę na tort po dużej ilości alkoholi i po zjedzeniu kilku obfitych posiłków. Myślę, że po obiedzie więcej osób będzie miało ochotę na mały kawałek „torta do kawki”.

Załóżmy, że bardzo lubicie tańczyć. Stojąc przy torcie po północy, możecie wyglądać na zmęczonych. Fryzura ślubna i make-up nie będą wyglądać tak samo, na koszuli Pana Młodego mogą być  widoczne mokre plamy od potu.

W mojej opinii tort zawsze fajnie podkreślają dodatki takie jak:

  • tort podany w otoczeniu gości z zimnymi ogniami,
  • ciężki dym przy torcie,
  • race w torcie,
  • specjalne oświetlenie od DJ/ ZespołuZimne ognie na weselu Agi i GraemeaTort weselny Moniki i Kobusa

Oczepiny

To ostatni element do sfotografowania. Po nich kończę pracę, żegnam się i uciekam do domu, by zrobić kopię zapasowe Waszych zdjęć i rozpocząć pracę nad przygotowywaniem Waszej niesamowitej historii tego dnia

Tutaj najważniejszym zdjęciem jest rzucanie welonu / wianka / bukietu

 lub muchy / krawatu. 

Ze swojej strony zawsze sugeruję parom, by zdjęcie z rzucania odbyło się w tzw.  „ stylu amerykańskim”

Panna Młoda siedzi na krzesełku z przodu, Panny łapiące bukiet znajdują się z tyłu. Na sygnał Dj Panna Młoda wyrzuca bukiet i wszystkie Panny, starają się go złapać. 

Są dwie główne zalety takiego rozwiązania. Bukiet łapią osoby, które chcą go złapać. Unikamy sytuacji, w której bukiet lecący do danej osoby, spada na podłogę.

łapanie muchy podczas wesela Lukea i Magdy

Mam nadzieję, że dzięki tym wskazówką będziecie przygotowani do zdjęć na weselu i udadzą się one w 100%. Pamiętajcie, że wszystko też zależy od fotografa.

Może Cię też zainteresować:

Instax, fotolustro czy fotobudka na wesele? Co wybrać?

First Look – Czym jest i jak go zaaranżować?

Zimne ognie wesele – poradnik ślubny

✅ Ile kosztuje fotograf na wesele?

✅ O co zapytać fotografa ślubnego?

Jak wybrać fotografa ślubnego?

Gdzie znaleźć fotografa na ślub?

Zdjęcia grupowe na weselu | Jak zorganizować?

Jak przygotować się do zdjęć na weselu?

20 powodów niezadowolenia Par Młodych ze zdjeć – uniknij ich!

Sesja narzeczeńska – Jak się przygotować?

Sesja ślubna jak się przygotować?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *