MENU

Fotograf na chrzest – fotografia chrzest

Cześć! Mam na imię Kamil i jestem fotografem. Na co dzień zajmuję się fotografią ślubną, realizacją sesji narzeczeńskich, a także fotografią chrztu. Dzisiaj opowiem o pracy fotografa podczas chrzcin – czym charakteryzuje się fotografia chrztu, dlaczego warto zatrudnić fotografa na chrzest oraz ile kosztuje fotograf na chrzest.

Dla wielu rodzin chrzest jest także jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu rodzinnym. To jedna z niewielu okazji, gdy niemal całej rodzinie udaje się spotkać, dzieląc radość rodziców. Dlatego tak wiele osób decyduje się na uwiecznienie przygotowań do chrztu, sakramentu oraz uroczystego przyjęcia na zdjęciach. Profesjonalna fotografia ze chrztu pozwoli Wam wrócić myślami do rodzinnego spotkania wiele razy, a najciekawsze zdjęcia będą także wspaniałą pamiątką ze chrztu dla bliskich Wam osób. Zastanawiacie się, czym kierować się podczas poszukiwań fotografa na chrzest? O czym warto pamiętać przed chrztem?

Fotografia chrztu – pamiątka rodzinna na lata

Chrzciny małego dziecka to okazja jedyna w swoim rodzaju. To czas spotkania się z całą rodziną, również tymi osobami, które z różnych względów nie zdołały dotrzeć na ślub i wesele. Dla niektórych rodziców chrzest dziecka jest doskonałą okazją, by osobiście zaprosić znaczną część rodziny na swój ślub. W każdym przypadku chrzciny nowego członka rodziny to czas radości, początek kolejnego etapu w życiu rodziców i ich najbliższych, a także możliwość zobaczenia się z najbliższymi.

Warto wykorzystać tę okazję jak najlepiej. Aby zarówno ceremonia, jak i uroczysty obiad przebiegły zgodnie z planem, należy się do nich odpowiednio przygotować. A fotografia chrztu pozwoli zachować wspomnienia, by z sentymentem móc wrócić do chwil, kiedy wszystkim udało się spotkać i wspólnie cieszyć z powiększenia rodziny.Fotografia dziecięca - fotograf na chrzest fotografia rodzinna

Dlaczego warto zatrudnić fotografa na chrzest?

Zdjęcia ze chrztu będą wspaniałą pamiątką – dla Was rodziców, ale i dla innych członków rodziny. A ponieważ chrzciny to wydarzenie jedyne w swoim rodzaju i nigdy się już nie powtórzy, z pewnością chcielibyście, aby zdjęcia te były jak najlepsze. By oddawały emocje chwil ze chrztu i przyjęcia rodzinnego, by nie zabrakło na nich żadnego członka rodziny i najważniejszych w tym dniu chwil.

W tak ważne przedsięwzięcie nie angażujcie wujka, brata czy przyjaciela rodziny, który chciałby razem z Wami celebrować ten dzień i po prostu cieszyć się chwilą. Najbliżsi Wam pasjonaci fotografii być może nie dysponują tak profesjonalnym sprzętem fotograficznym oraz takim doświadczeniem, jak zatrudniony fotograf na chrzest. Profesjonalny fotograf nieustannie szkoli swój warsztat, zarówno z realizacji, jak i obróbki, czyli postprodukcji zdjęć. Spontanicznie robione zdjęcia przez każdego członka rodziny są wspaniałą pamiątką z wakacji, wyjazdów, przyjęć urodzinowych czy zabawy sylwestrowej. Jednak niektóre uroczystości wymagają wyjątkowej oprawy – nie tylko fotografa na chrzest, ale także kilku innych elementów, które sprawią, że chrzest dziecka będzie przez Was wspominany wyłącznie w pozytywnym kontekście.

Kilka wskazówek od fotografa – chrzest nie lada wyzwaniem!

Jeśli wcześniej nie chrzciliście dziecka lub choćby nie byliście rodzicami chrzestnymi, możecie czuć się zagubieni. Jak przygotować się do chrztu dziecka? O czym koniecznie trzeba pamiętać? Które elementy oprawy chrztu są niezbędne, a z których ewentualnie można zrezygnować?

Odpowiedzi na te pytania uzależnione są oczywiście od wielu czynników – od tego, jak dużą macie rodzinę, jak często spotykacie się w rodzinnym gronie, czy rodzina przyjedzie do Was z innych miast i jakim budżetem dysponujecie. Coraz więcej rodziców decyduje się na zorganizowanie przyjęcia weselnego w restauracji. I to jest najlepsze rozwiązanie, jeśli nie planujecie skromnego przyjęcia dla naprawdę najbliższej rodziny! Chyba nie chcecie zacząć gotować potraw na rodzinny obiad tydzień przed chrzcinami? Podczas przyjęcia chcielibyście spędzić czas z najbliższymi, a nie odgrzewając kolejne dania? Właśnie dlatego warto zarezerwować choćby kilka stolików w restauracji, by móc w pełni oddać się świętowaniu.

A jak wyglądają przygotowania do sakramentu? O szczegółach dowiedziecie się od księdza z parafii, w której zdecydowaliście się ochrzcić dziecka. Na pewno będzie Wam potrzebna świeca i biała szata do chrztu dla Waszej pociechy. Za jej nałożenie dziecku w odpowiednim momencie będzie odpowiedzialna chrzestna, z kolei chrzestny odpali przygotowaną przez Was świecę od pastorału. Pamiętajcie również, by do kościoła przybyć nieco wcześniej – bufor czasowy jest niezbędny, by jeszcze przed Mszą wraz z chrzestnymi podpisać w zakrystii niezbędne dokumenty. Z kolei dla fotografa pierwsze spotkanie z rodziną i najbliższymi to szansa na uchwycenie ciekawych kadrów.fotograf na chrzciny warszawaprofesjonalny fotograf na chrzest

Fotograf na chrzest – przepis na udany reportaż ze chrztu

Podobnie, jak dla Was dużym przedsięwzięciem są przygotowania do chrztu dziecka, tak dla fotografa na chrzcinach nie małym wyzwaniem jest uchwycenie najważniejszych momentów podczas całej ceremonii. Dlaczego? Powodów jest co najmniej kilka. Po pierwsze mało który ksiądz przejmuje się rolą fotografa na chrzcie. Dla kapłana najważniejszy jest sakrament, dlatego księża często przez nieuwagę i skupienie się na święceniach zasłania całe dziecko lub znacznie utrudnia do niego dostęp. Tutaj fotograf musi wykazać się dużym doświadczeniem, wiedzą o poszczególnych elementach sakramentu, jak i pewnym zmysłem. Zadania nie ułatwiają reakcje dzieci na kontakt z księdzem, szczególnie w momencie polania dziecku głowy wodą święconą.

Właściwe ustawienie się, by móc uchwycić w jednym kadrze dziecko, rodziców chrzestnych, kapelana i oczywiście Was musi iść w parze z dyskrecją – fotograf na chrzcie nie może rzucać się w oczy, krępować rodziny ani przeszkadzać kapłanowi. To zadanie staje się tym trudniejsze, im więcej dzieci jest chrzczonych podczas jednej Mszy. Każdy kolejny chrzczony maluch to kolejni rodzice, kolejni rodzice chrzestni i… kolejni fotografowie na chrzcie. Dlatego tak ważne jest, by najbliższa rodzina zajęła miejsca w pierwszej ławce. Dzięki temu fotograf podczas całej ceremonii będzie mógł uchwycić rodziców, rodziców chrzestnych czy dziadków w kadrze, bez konieczności szukania ich wśród innych gości, a nawet obcych osób modlących się w kościele. Dlatego wybierając fotografa na chrzest, zwróćcie uwagę, jak pracuje podczas podobnych uroczystości – na chrzcinach czy też ślubach, które są nie mniej wymagające.reportaż z chrztu świętegoFotografia chrztu -fotografia chrzest

Jeśli Wasza pociecha będzie chrzczona z trójką lub jeszcze większą gromadką innych dzieci, doradzam wykonanie grupowej fotografii ze chrztu poza terenem kościoła. Najczęściej udaje się znaleźć interesujące tło dla zdjęcia rodzinnego w okolicach restauracji – jeszcze łatwiej przychodzi to, gdy przyjęcie rodzinne organizowane jest w sali bankietowej. Istnieje oczywiście możliwość poczekania, by każda rodzina wykonała wspólne zdjęcie, jednak zajmuje to dużo czasu, a nierzadko wprowadza też niepotrzebny chaos i stres.

Jak wybrać fotografa na chrzest?

Wspomniałem już, że wybór fotografa na chrzest w dużej mierze powinien być podyktowany jego doświadczeniem zawodowym. I zdjęcia z kościoła, i zdjęcia z przyjęcia rodzinnego, wymagają umiejętności, wyczucia i refleksu, od których to zależy jakość reportażu ze chrzcin, a także Wasz komfort podczas całej uroczystości. Również tajemniczo brzmiąca „nić porozumienia” z fotografem powinna grać na jego korzyść – dobry kontakt z klientem znacząco ułatwia pracę fotografowi, a rodzinie pozwala poczuć się znacznie swobodniej. Portfolio jest nie mniej ważnym czynnikiem, od którego powinien zależeć Wasz wybór fotografa na chrzest. Obejrzyjcie zdjęcia fotografa i oceńcie, czy Wam się podobają. Czy są wystarczająco naturalne? Czy znajdziecie na nich tylko część osób, a może fotografowi udało się zrobić zdjęcia nawet najbardziej nieśmiałym członkom rodziny?

Ile kosztuje fotograf na chrzest?

To, ile kosztuje fotograf na chrzest, uzależnione jest od co najmniej kilku aspektów. Każdy fotograf na chrzest i inne uroczystości powinien przedstawić Wam cennik, w którym zawarty będzie zakres jego usług. Część fotografów oferuje krótki reportaż już z przygotowań do chrzcin w domu lub hotelu, inni z tej części rezygnują, stawiając na bardziej rozbudowany reportaż ze chrzcin oraz przyjęcia. Pod uwagę należy brać sprzęt, jakim fotograf dysponuje, doświadczenie, a także umiejętności wykorzystywane podczas realizacji zdjęć i postprodukcji. Poniżej znajdziecie mój cennik.

Ile kosztuje fotograf na chrzest? Fotograf na chrzest cena

Nie zapomnijcie podpisać z fotografem odpowiednią umowę. Zawrzyjcie w niej dokładny zakres z usług wraz z wyceną – nie zapomnijcie o informacji dotyczącej ilości odbitek i formy dostarczenia materiałów. Treść umowy również może być dla Was wyznacznikiem, czy zatrudnić wybranego wcześniej fotografa na chrzest. Doświadczony fotograf przedstawi Wam umowę, która nie pozostawi złudzeń co do jego profesjonalizmu.

Cieszę się, że miałem okazję przeprowadzić Was na skróty przez zagadnienie, jakim jest wynajęcie fotografa na chrzest. Zapraszam do kontaktu – odpowiem na Wasze pytania i wspólnie umówimy szczegóły, dotyczące chrzcin Waszego dziecka.chrzest w kościele - zdjęcia z chrztuzdjęcia chrzest warszawachrzest zdjęcia podczas ceremonii

Zapytaj o wolny termin

Comments
Add Your Comment

ZAMKNIJ