Instax, fotolustro, czy fotobudka na wesele? Co wybrać?

Większość Par Młodych, która organizuje wesele, myśli o tym, by ująć na zdjęciach wszystkich gości. Niestety ciężko tego dokonać fotografowi w reportażu ślubnym. Istnieje jednak kilka sposobów, które mogą stać się również niesamowitą atrakcją dla twoich gości w tym m.in. fotobudka, fotolustro, czy fotografia natychmiastowa jak instax czy polaroid na wesele.

Fotolustro czy fotobudka na wesele?

Chyba każdy wie, czym jest fotobudka. Jeśli nie, to już tłumaczę. Fotobudka na weselu, czyli nic innego jak duża budka będąca urządzeniem, które wykonuje zdjęcia, a następnie je drukuje. Zdjęcia z fotobudki to atrakcja coraz częściej spotykana na polskich weselach, w zasadzie staje się ich nieodłącznym elementem. Na rynku mamy kilka rodzajów tych urządzeń:

  • tradycyjna fotobudka – słupek wykonany z plexi z aparatem, laptopem i drukarką wewnątrz,
  • fotolustro – duże lustro, w którym widzicie własne odbicie, pod którym ukryty jest aparat. Jest  to zdecydowanie bardziej eleganckie od tradycyjnej fotobudki, na pewno zrobi większe wrażenie na twoich gościach niż standardowa fotobudka. Niestety taka forma wiąże się również z wyższą ceną wynajmu.
  • fotobudka w stylu retro i fotobudka rustykalna – tradycyjne urządzenie w formie analogowego aparatu lub drewnianej skrzynki czy też chatki.

Ciekawą alternatywą jest fotobudka w formie przyczepy campingowej. Taką budkę oferuje np firma Flash Gang. Zdjęcia możecie zobaczyć poniżej. Wynajęcie fotobudki w takiej oryginalnej wersji na pewno urozmaici gościom nie jedno wesele.

fotobudka na wesele w przyczepie campingowej oryginalna fotobudka do wynajęcia

Fotobudka na wesele – cena:

Ile kosztuje wynajęcie fotobudki?

Zwykła fotobudka to koszt w granicach 500-1000 zł, najczęściej to ok. 700 zł.

Ile kosztuje fotolustro na wesele?

Zazwyczaj jest to koszt w granicach 1200 zł.

Co obejmuje cena fotobudki?

Zazwyczaj są to 3 h fotografowania i nielimitowana ilość zdjęć dla gości.

W obydwu przypadkach często dostajemy album, do którego goście mogą się wpisywać i wklejać zdjęcia.

Taki album czy księga gości ze zdjęć z fotobudki stanowi piękną pamiątkę obok tradycyjnych zdjęć z reportażu ślubnego wykonanych przez wynajętego fotografa.

Dużym plusem jest to, że goście mogą otrzymać kilka kopii zdjęć, a Para Młoda otrzymuje wszystkie zdjęcia na pendrive.

Zazwyczaj fotobudki wyposażone są w zabawne gadżety, które urozmaicą sobą zdjęcia.

Cena wynajęcia fotobudki nie jest więc wysoka w stosunku do innych kosztów wesela a jednocześnie jest ciekawym urozmaiceniem.

Jaką fotobudkę na wesele wybrać?

Jest tyle rodzajów fotobudek, że niestety sami musicie podjąć tę decyzję. Gdybym wybierał fotobudkę na wesele, zadbałbym o to, by miała dobrą lampę błyskową. Dlaczego? Ponieważ aparaty w fotobudce to często najtańsze lustrzanki z najtańszymi obiektywami i mogę sobie nie poradzić w złych warunkach oświetleniowych. Dobra lampa przy urządzeniu sprawi, że na 100% będziecie mieli zdjęcia dobrej jakości, niezależnie od warunków.

Wielokrotnie widziałem żółte zdjęcia z fotobudki, zdjęcia za ciemne, za jasne, zbyt niebieskie itp. Lampa zapewni Wam zdjęcia dobrej jakości, w każdych warunkach oświetleniowych. Profesjonaliści kalibrują swój sprzęt i dbają o jego jakość. ty możesz to zweryfikować na podstawie przykładowych wydruków z weselnej fotobudki.

fotolustro na weselefotobudka na weselu

Instax na wesele

Najpierw należałoby wytłumaczyć, czym jest fotografia natychmiastow aw tym m.in. Instax, bo być może nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, mimo rosnącej popularności tego urządzenia. Pamiętacie coś takiego jak kultowy „Polaroid”? Aparat dość dużych rozmiarów, który miał możliwość natychmiastowego wywoływania zdjęć. Po wykonaniu fotografii w ciągu kilku sekund otrzymywaliśmy gotową odbitkę. Firma Fuji postanowiła wskrzesić ten pomysł i wyprodukowała aparaty INSTAX. Jest to ponowne ożywienie idei fotografii natychmiastowej. Często więc szukając polaroid na wesele otrzymamy ofertę wynajmu Instaxa na wesele.

Mamy dwa rodzaje aparatów Instax – Wide i Mini. Wersja Wide drukuje większe zdjęcia w rozmiarze 108 mm (szer.) x 86 mm (wys.) natomiast wersja mini 99 mm (szer.) x 62 mm.

Instax na wesele – cena:

Cena wkładu do Instax Wide 108 mm (szer.) x 86 mm (wys.) – 40 sztuk 179 zł

Cena wkładu do Insax Mini – 99 mm (szer.) x 62 mm (wys.) –  40 sztuk 109 zł

Koszt aparatu Instax Mini to 250 zł, a Instax Wide około 400 zł

instax na weselefotografia natychmiastowa - instax i polaroid na weselu

W jaki sposób wykorzystać aparat Instax na weselu? – Pomysły

Aparaty Instax na weselu można wykorzystać na kilka sposobów:

Fotograficzne udokumentowanie ślubu Instaxem

Jeśli nie chce Wam się czekać na zdjęcia ze ślubu/wesela od fotografa możecie poprosić kogoś, by udokumentował cały ten dzień za pomocą Instaxa. Może z tego powstać całkiem fajny album. Pamiętajcie jednak by osoba, która wykonuje te zdjęcia, nie przeszkadzała głównemu fotografowi w jego pracy.

Instax w roli fotobudki

Możemy położyć księgę gości na stole, a obok niej kilka „śmiesznych gadżetów” i poprosić gości by wpisywali się do księgi, wklejając przy tym ich zdjęcie wykonane Instaxem. Możecie dołączyć krótką instrukcję robienia zdjęć, która ograniczy liczbę nieudanych zdjęć i zmarnowanych wkładów. Taka alternatywna księga gości ala polaroid będzie oryginalną pamiątką.

Instax / polaroid na wesele – Czy ma to sens?

Aparat po ślubie zostaje na nasz użytek – to na pewno duży plus. Firma Fuji ma też możliwość wypożyczenia Instaxów na wesele, gdyby ktoś nie był zainteresowany kupnem.

Moim zdaniem Instax na weselu ma sens, jeśli mamy wyznaczoną osobę, która będzie odpowiedzialna za Instaxa i nie będzie to Para Młoda (chyba nie chcielibyście, żeby w dniu wesela, ktoś zawracał Wam głowę wymianą wkładu w aparacie). Można poprosić świadków. Taka sytuacja daje nam pewność, że Instax będzie używany z rozsądkiem, wkłady nie skończą się w 10 minut, a Wasza księga gości będzie uzupełniona. W sytuacji, kiedy padną baterie, wyznaczona osoba będzie umiała je wymienić i gdy skończą się wkłady, nie będzie problemu z włożeniem następnych. Pozwoli się to dłużej cieszyć Instax’em na weselu.

fujifilm instax na weselu w wersji mini i wide

Fotościanka na weselu

Mamy jeszcze jedną opcję, która pozwala nam na uwiecznienie gości na weselu. Niektórzy fotografowie mają w pakiecie – usługę „fotościanka”. Na czym polega „fotościanka”? Wynajęty przez nas fotograf, powiedzmy przez 2 godziny, fotografuje ludzi na specjalnie przygotowanej „ściance” z wybranym tłem fotograficznym.

Czy fotościanka to dobry pomysł?

To zależy. Z jednej strony będzie to dla wszystkich dobra pamiątka, ale w mojej opinii, jeśli wynajmujemy profesjonalnego fotografa na wesele, płacimy za niego niemałe pieniądze i każemy mu robić zdjęcia, polegające na katalogowaniu gości, które równie dobrze może wykonać maszyna, taka jak fotobudka, to jest to zły pomysł. Osobiście wolałbym, żeby wynajęty przeze mnie fotograf ślubny dokumentował przebieg wesela, łapał spontaniczne sytuacje.

Inaczej sytuacja ta wygląda, jeśli takie zdjęcia będzie wykonywał dodatkowy fotograf czy asystent.

Często taka fotościanka jest tańszą alternatywą dla fotobudki.

Pamiętajcie jednak by nie przekładać katalogowania gości nad zdjęcia ze ślubu.

fotobudka na wynajem na przyjęcie weselne

Fotobudka, fotolustro, Instax czy drugi fotograf? – Podsumowanie

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Mogę Ci powiedzieć, co zrobiłbym ja. Ślub to „wielki projekt” jak napisała mi jedna z klientek. W dniu ślubu wiele się dzieje i nie chciałbym, by ktoś zaprzątał mi głowę wymianą wkładu w aparacie, czy baterii w Instax’ie czy Polaroid’zie. Chciałbym mieć sfotografowane najlepsze momenty wesela. Dlatego osobiście wybrałbym jakąś wersję fotobudki na wesele. Czemu? By mieć spokojną głowę i móc cieszyć się tym dniem. Wynajem fotobudki na pewno odciąży głównego fotografa od katalogowania gości i pozwoli mu się skupić na meritum czyli uwiecznieniu pięknego dokumentu i Waszej ślubnej historii.

Dajcie znać, co wybraliście Wy i jak to się sprawdziło!

Poradnik okazał się pomocny? Odwiedźcie inne moje poradniki dla Par Młodych:

Może Cię też zainteresować:

First Look – Czym jest i jak go zaaranżować?

Zimne ognie wesele – poradnik ślubny

✅ Ile kosztuje fotograf na wesele?

✅ O co zapytać fotografa ślubnego?

Jak wybrać fotografa ślubnego?

Gdzie znaleźć fotografa na ślub?

Zdjęcia grupowe na weselu | Jak zorganizować?

Przygotowania do ślubu – Jak przygotować się do zdjęć ślubnych?

20 powodów niezadowolenia Par Młodych ze zdjeć – uniknij ich!

Sesja narzeczeńska – Jak się przygotować?

Sesja ślubna jak się przygotować?

2 komentarze

  1. Wydaje mi się, że jednak instax jest najlepszym wyborem bo goście mogą się wielce wykazać swoją inwencją twórczą. Nie mniej to pewnie zależy od pary młodej 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *