Sesja ślubna – Jak się przygotować? | Poradnik

Po weselu przychodzi czas na zorganizowanie plenerowej sesji ślubnej. Wiele osób pyta, po co organizować sesję zagraniczną? Powodów jest kilka. 

Po pierwsze, niektóre Pary Młode, nie mają czasu zorganizować krótką sesję w dniu ślubu. Harmonogram ich dnia jest na tyle napięty, że ciężko znaleźć choćby 15 minut. Czasami bywa tak, że w dzień ślubu pogoda jest niesprzyjająca, co nie daje możliwości wykonania sesji. Mając świadomość tego, że świetnie się bawiąc, czas szybko płynie, niektóre pary wolą w 100% poświęcić uwagę zabawie i gościom weselnym.

Tym, co jeszcze skłania Pary do wykonania sesji w inny dzień, niż dzień ślubu jest możliwość wykonania zdjęć w wymarzonej lokalizacji. Niestety w dzień ślubu, nie zawsze mamy możliwość zorganizowania sesji ślubnej nad morzem czy pleneru ślubnego w Tatrach. 

Kiedy najlepiej wykonać sesję ślubną?

Sesję ślubną najlepiej wykonać w ciągu pierwszego tygodnia od daty ślubu. Nie popadajmy w skrajność i nie wykonujmy jej od razu w poniedziałek, ale z doświadczenia wiem, że im szybciej , tym lepiej. Im dłużej Pary Młode odkładają sesję ślubną, tym mniejsza jest ich motywacja do wykonania sesji. Pierwszy tydzień, dwa po ślubie to czas, gdy wspomnienia ślubu i wesela są żywe, tak jak emocje między świeżo upieczonymi małżonkami. 

Dajcie znać fotografowi już przed ślubem, kiedy chcecie wykonać sesję. W sezonie niektórzy  fotografowie wykonują nawet 30 sesji w ciągu sezonu, dlatego może wystąpić problem z ustaleniem dogodnego terminu. 

Nie radzę odkładać sesji na rok po ślubie, jeśli macie ślub na jesieni nie odkładajcie sesji na wiosnę. Do tej pory żadna z moich par nie wykonała takiej sesji. Legenda głosi, że są Pary, które wykonały swoją sesję nawet i 2 lata po ślubie. 

Poradnik sesja ślubna przy zachodzie słońca

Jaka pora jest najlepsza na wykonanie sesji ślubnej w plenerze?

Dla mnie, jako fotografa ślubnego najlepszą porą na zdjęcia jest złota godzina. Jest to godzina po wschodzie słońca i godzina przed zachodem słońca. Zazwyczaj tę porę na wykonanie zdjęć rekomenduję Parom Młodym, które ze mną współpracują. Pomarańczowe, miękkie światło zachodzącego/wschodzącego słońca daje niepowtarzalny efekt na fotografiach. Zdjęcia mają magiczny klimat, zwykłe miejsca, zaczynają wyglądać niezwykle.

Zachody i wschody słońca to dobry pomysł również ze względu na warunki atmosferyczne. Plenery najczęściej odbywają się w sezonie letnim, gdzie temperatura sięga czasem 35-ciu stopni. W czasie złotej godziny często zaczyna wiać lekki wiatr, a temperatura zaczyna spadać. Wykonywanie plenerów ślubnych w środku lata o godzinie 12, w palącym słońcu to jeden z gorszych pomysłów.

Sesję można wykonać w innych godzinach, jeśli dzień jest pochmurny. Chmury dają  wówczas bardzo miękkie światło, pełniąc tym samym rolę softboxa. W takim świetle bardzo fajnie wygląda np. sesja ślubna w lesie.sesja ślubna poradnik

Wybór ciekawego miejsca na plener ślubny

Często dostaję pytania, czy posiadam jakieś sprawdzone miejsca na plener ślubny. Oczywiście, posiadam kilka takich miejsc, ale w wyborze miejsca na plener ślubny, ważne jest kilka rzeczy.

 • liczba kilometrów, jaką jesteście gotowi przejechać -moja sprawdzona lista miejsc na plener ślubny, obejmuje miejsca rozrzucone po całej Polsce, a także innych krajach, dlatego zanim poprosicie fotografa o propozycję miejsca, dajcie znać jak daleko możecie pojechać na plener ślubny. Jeśli marzy Wam się sesja ślubna w górach lub sesja ślubna w Tatrach, musicie liczyć się z przejechaniem dużej liczby kilometrów. Czasem jednak Pary Młode nie zdają sobie nawet sprawy, jakie perełki skrywają ich okolice.
 • Jakie miejsca lubicie? W jakich miejscach czujecie się dobrze? Czujecie się lepiej w mieście czy w otoczeniu przyrody? Bez sensu jest polecanie komuś Pałacu Goetzów, jeśli dobrze czuje się w scenerii łąk, lub lasów.

– kolejna rzecz to dobór Waszej stylizacji do miejsca pleneru ślubnego. O ile suknia ślubna w stylu rustykalnym będzie pasować idealnie do scenerii lasu, o tyle suknia „princessa” już nie koniecznie. Ważny jest dobór miejsca do Waszej stylizacji.

Jeśli jesteście z Łodzi lub okolic zobaczcie moją autorską listę polecanych miejsc na plener ślubny: Ciekawe miejsca na plener ślubny w Łodzi i okolicach

Ślub - pałac goetzów

Gdzie się przebrać?

Pytanie to nasuwa się głównie w sytuacji plenerów wyjazdowych. Są dwie opcje:

 • przebieracie się w domu i podróżujecie w strojach ślubnych na miejsce sesji 
 • przebieracie się na miejscu (w samochodzie, w schronisku, w lesie).

Jeśli wybieracie opcję nr 2 to pamiętajcie, żeby przyjechać 15 minut przed umówioną godziną sesji.

Nie doradzę Wam niestety najlepszej opcji, wszystko zależy od Was. Zazwyczaj jednak, w przypadku dłuższych plenerów ślubnych, PM przebierają się an miejscu.

Gadżety na plener ślubny

Każdy z nas kojarzy pewnie sesję z balonami lub z kocykiem, butelką wina i kieliszkami. Ja jestem zwolennikiem naturalnych sesji ślubnych, bez zbędnych gadżetów. Wystarczy bukiet ślubny, nic więcej nie potrzeba.

Bukiet nie jest gadżetem obligatoryjnym. Jeśli nie dotrzymał do pleneru ślubnego, wymyślimy coś, żeby sesja i bez niego wyglądała dobrze.

Sesja ślubna nad Morzem - poradnik

Co zabrać na plener ślubny?

Jest kilka ważnych elementów, o których nie wolno zapomnieć przygotowując się do sesji:

 • lusterko – fotografujemy w różnych niekorzystnych warunkach atmosferycznych, często make-up lub fryzura wymagają poprawy, dlatego warto by Panna Młoda miała gdzie się przejrzeć  przy dokonywaniu ewentualnych poprawek. Dodatkowo kreatywny fotograf może wykorzystać lusterko do uzyskania ciekawych efektów na zdjęciach.
 • kosmetyki do poprawy makijażu – najczęściej wystarczy sam puder. Nie jestem specjalistą w tym temacie, dlatego nie będę się rozpisywał.
 • bibułki matujące – sesje odbywają się najczęściej w lecie, temperatura przekracza 30 stopni, co sprawia, że zaczynamy się pocić. Fotograf niestety nie usunie wszystkiego w Photoshopie. Znacznie prościej jest przetrzeć twarz bibułką matującą. Retusz często powoduje, że twarz wygląda lekko plastikowo. Dzięki bibułce nie będzie widać potu, a naturalna faktura skóry zostanie zachowana.
 • lakier do włosów 
 • butelka wody – trzeba się nawadniać podczas upałów. Zabierając ze sobą coś do picia, nie będziemy musieli tracić czasu podczas sesji na szukanie sklepu, w którym będziecie mogli kupić wodę. 
 • buty na zmianę – zwłaszcza przy sesjach w lesie, na skałach, górach. W 80% przypadków, buty nie wystają spod sukni Panny Młodej, dlatego znacznie wygodniej będzie zamiast butów, ślubnych założyć trampki. Chodzenie po skałach stanie się wygodniejsze i łatwiej będzie przedzierać się przez gęstwiny lasu, niwelując ryzyko skręcenia kostki na skale czy mchu.

Ile czasu trwa plener ślubny?

To zależy. Sesja zazwyczaj trwa około trzech godzin. Jeśli na sesję mamy przewidziane jedno miejsce istnieje szansa, że wyrobimy się nawet w 1,5 godziny. Sytuacja wygląda inaczej, gdy sesja będzie wykonywana w kilku miejscach. Moja najdłuższa sesja ślubna trwała 9 godzin, a narzeczeńska 10 (wynikało to z tego, że miejsca na sesję w Barcelonie są bardzo oddalone od siebie. 

Mimo wszystko zarezerwujcie zapas czasu, żebyście ani Wy, ani fotograf nie czuł presji czasu.

ja przygotować się do sesji ślubnej ?

Zabieranie osób towarzyszących na sesję ślubną?

Raczej nie polecam. Osoby trzecie wpływają negatywnie na przebieg sesji. Kiedyś byłem zwolennikiem tego pomysłu, bo takie osoby, mogą pomóc przy poprawianiu make-upu, przy noszeniu rzeczy, przy trzymaniu welonu, ale największym minusem jest to, że rozpraszają  Parę Młodą, odciągają uwagę.

Co zrobić, gdy nie ma pogody na sesję ślubną?

Mamy na to 3 rozwiązania:

 • sesja ślubna w deszczu 😀
 • przełożenie terminu sesji – najlepiej zaplanować na wstępie 2 terminy sesji w razie, gdyby w jeden z dni padał deszcz,
 • wykonanie sesji pod zadaszeniem – niewiele jest miejsc, w których można taką sesję wykonać. O ile nie mówimy o opuszczonych miejscach, to najczęściej wejście do takiego miejsca wymaga opłaty. Od 50 zł do 1000 zł za sesjęSesja ślubna na Islandii

Jak przygotować się do pleneru ślubnego?

 • wypocząć – fotograf, może usunąć drobne niedoskonałości, ale nie otworzy Wam spuchniętych  po nie przespanej nocy, oczu w Photoshopie. Sesja zajmuje kilka godzin. W gruncie rzeczy pozowanie jest dość męczące, dlatego wato być świeżym i wypoczętym
 • zjedzcie coś przed sesją – tak jak pisałem wcześniej, sesja jest męczą
 • zabrać dodatki – zabierzcie wszystkie dodatki takiej jaki: mucha, spinki, skarpetki, pasek, poszetka,
 • rezerwacja kilku godzin – zarezerwujcie kilka godzin na sesję ślubną, odłóżcie wszystkie sprawy na inny dzień. Najgorsze co może być to sytuacja, jeśli czujecie na sobie presję czasu
 • mieć chęć i motywację – przyjedzcie na sesję ślubną z dobrym nastawieniem i motywacją do zdjęć. Uwierzcie mi, że każdy Wasz grymas, będzie widać na zdjęciach i te zdjęcia zostaną z Wami na lata.

Make-up i fryzura na plener ślubny

Jeden z najważniejszych aspektów sesji. Panno Młoda, pamiętaj o tym. Jeśli będziesz zadowolona ze swojego make-upu i fryzury, będziesz czuć się lepiej i lepiej będziesz wyglądała na zdjęciach. Jeśli chcecie być zadowoleni z sesji ślubnej każdy musi dać z siebie 100%. Co z tego, że fotograf zrobi najlepsze zdjęcia na świecie, jeśli nie będziesz się sobie na nich podobać?

Sesja ślubna BOHO

Punktualne przybycie na sesję ślubną

Na koniec – jeśli umawiacie się z fotografem na 18:00, przyjedźcie gotowi na 18:00. Ustawiam sesję tak, by wykorzystać jak najlepiej złotą godzinę, byście nie musieli stać w upale. Planuje tak miejsca, żebyśmy się wyrobili ze wszystkim, korzystając z dobrych warunków oświetleniowych. Jeśli dojeżdżacie na sesję i musicie się przygotować, przyjedźcie na 17:45. Żeby wszystko mogło rozpocząć się o umówionej godzinie.

Mam nadzieję, że przydadzą się Wam powyższe porady i dzięki nim uda się Wam wspólnie z Waszym fotografem stworzyć niesamowite zdjęcia w przyjacielskiej atmosferze.

Może Cię też zainteresować:

Instax, fotolustro czy fotobudka na wesele? Co wybrać?

First Look – Czym jest i jak go zaaranżować?

Zimne ognie wesele – poradnik ślubny

✅ Ile kosztuje fotograf na wesele?

✅ O co zapytać fotografa ślubnego?

Jak wybrać fotografa ślubnego?

Gdzie znaleźć fotografa na ślub?

Zdjęcia grupowe na weselu | Jak zorganizować?

Jak przygotować się do zdjęć na weselu?

20 powodów niezadowolenia Par Młodych ze zdjeć – uniknij ich!

Sesja narzeczeńska – Jak się przygotować?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *