✔️Fotograf ślubny cena | Ile kosztuje fotograf na wesele 2023?

W trakcie całego zamieszania związanego z planowaniem ślubu przychodzi czas na poszukiwanie osoby, która zajmie się fotograficznym uwiecznieniem tego dnia. Jedni uważają, że dzień ślubu to najważniejszy dzień w życiu i na usługodawcach ślubnych nie należy oszczędzać, inni z kolei, że nie warto przepłacać i najlepszy będzie „fotograf nie za miliony”. Nie od dziś wiadomo, że cena fotografii ślubnej to zazwyczaj jeden z głównych czynników wpływających na ostateczną decyzję Par Młodych.

Z tego artykułu dowiesz się:

Czemu na stronach fotografów nie ma cen?

Przeglądając strony fotografów ślubnych, zapewne spotkaliście się z sytuacją. że na stronach wielu fotografów ślubnych ceny są zazwyczaj ukryte i musicie wysłać zapytanie o ofertę. Czemu tak jest?

 • data ślubu – niektórzy planują ślub z 3-letnim wyprzedzeniem, a wiadomo przez trzy lata dużo może się zmienić. Mogą zmienić się umiejętności fotografa, jego styl fotografowania i obróbki oraz zawartość oferty. Oczywiście to wszystko musi zostać odpowiednio wycenione.
 • indywidualność zlecenia – każdy ślub jest inny, czasem zdarzają się śluby 2-dniowe, 3-dniowe, które trzeba wycenić indywidualnie.

Marlena i Mateusz podczas sesji plenerowej w okolicach Góry Zborów

Fotograf na wesele – cena, czyli ile kosztuje fotograf na wesele ?

Po wpisaniu w wyszukiwarkę Google hasła: “Ile kosztuje fotograf na wesele”, “fotograf ślubny cena” czy “fotograf na wesele cena” dowiemy się, że cena fotografa na wesele zaczyna się od 2500 zł i może wynieść nawet 12 000 zł. Najczęściej można spotkać się ze stawką w okolicach 3500-4500 zł.

Z najbardziej popularnych portali ślubnych, dowiemy się, że cena fotografii ślubnej to koszt 1800 zł. Czytając artykuł dalej, uzyskamy informację, że najwięcej ofert znajduje się w przedziale 2000 zł – 3500 zł. W cenie 4000 zł będzie towarzyszyć nam dwóch fotografów a w pakiecie będzie znajdować się sesja ślubna, album i zdjęcia otrzymamy po dwóch tygodniach. Zapewne niejedna Para Młoda po przeczytaniu takiego artykułu ustala budżet w przedziale 2000-3500 zł. Za chwilę wyjaśnię, jak to wygląda w rzeczywistości.

Droga do Bacówka Radawa Spa ze ślubu Kasi i Michała
Fotograf ślubny cena - jaki jest koszt fotografa na ślub ?
Czarny Staw, Aleksandrów Łódzki, polsko włoskie wesele Ewy i Antonio

Cena fotografa na wesele – co na nią wpływa i ile zarabia fotograf?

Przyjęło się, że fotografowie ślubni działają w kilku półkach cenowych, które poniżej wymieniłem. Jedna uwaga – ceny tyczą się samego fotografowania w dniu ślubu, bez foto książek, albumów, sesji plenerowych i narzeczeńskich.

Fotograf ślubny do 2500 zł

Zazwyczaj jest to fotograf amator, nie posiadający zbyt dużego doświadczenia, często rozpoczynający swoją przygodę z fotografią ślubną. Wynajmując takiego fotografa, możemy zaoszczędzić, ale musimy liczyć się z tym, że nie będzie to do końca profesjonalna usługa.W takich stawkach często można trafić na studio fotografii ślubnej, w którym oglądamy zdjęcia jednej osoby, a wykonuje je druga osoba. O co chodzi? Płacimy za dobrej jakości zdjęcia 2500zł, a na nasz ślub przychodzi ktoś kto dorabia sobie jako fotograf w tymże studiu i otrzymuje za to wynagrodzenie w wysokości 400 zł.  Uważacie, że taka osoba w perfekcyjny sposób uwieczni Wasz dzień? Nie sądzę.

Fotograf ślubny 2500-4000 zł

W tej cenie otrzymacie ładne, poprawne fotografie. Jeśli to Was zadowala to będzie to dobry wybór. Jeśli zależy Wam na oryginalnych, wyróżniających się fotografiach, musicie celować wyżej.

Fotograf ślubny 4000-6000 zł

Ta półka cenowa to doświadczeni, profesjonalni fotografowie ślubni, dbający o każdy aspekt współpracy z klientem. Wybierając takiego usługodawcę macie pewność, że zdjęcia zostaną obrobione w poprawny sposób i na pewno nie zapodzieją się po weselu. Być może zapłacicie więcej, ale z drugiej strony zapewni Wam to spokojną głowę. Często można trafić na utytułowanych fotografów należących do organizacji międzynarodowych zrzeszających najlepszych fotografów ślubnych z całego świata takich jak Fearless czy ISPW. Korzystając z usług takiego fotografa z pewnością będziecie mogli pochwalić się oryginalnymi zdjęciami i będziecie mieli pewność, że Wasz ślub zostanie udokumentowany jak należy

Fotograf ślubny powyżej 6000 zł

Fotografowie z najwyższej półki, których zdjęcia możemy oglądać na portalach branżowych. W dużej mierze płacimy tu za markę fotografa i jego popularność

Industrialny plener ślubny w Łodzi

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat „Jak wybrać fotografa ślubnego” to napisałem już o tym jeden wpis.

Oferta fotografa ślubnego i jej składniki

Zajmijmy się teraz ofertą fotografa ślubnego. Przejrzymy jej składniki i pokrótce napiszę z czego wynikają różnice w cenach fotografów:

Jaki jest czas trwania reportażu ślubnego?

Podstawową kwestią, która ma największy wpływ na cenę jest czas pracy fotografa, tj. czas w jakim fotograf będzie Wam towarzyszył. Na jednej z grup fotografów ślubnych na Facebooku przeprowadzono ankietę dotyczącą czasu pracy fotografów w dniu ślubu.

10 godzin – 235 osób

12 godzin – 734 osób

więcej niż 12 godzin – 308 osób

Już na samym początku musicie podjąć decyzję na jak długo będziecie potrzebowali fotografa czy będzie to 8,10 czy 12 godzin. Jeśli chcecie mieć sfotografowane przygotowania zaczynające się o 14, ślub i wesele do pierwszego tańca/tortu to spokojnie wystarczy 8 godzin. Jeśli zaczynacie przygotowania o 9 i chcecie mieć sfotografowany ten dzień do końca oczepin to nawet 12 godzin może nie wystarczyć i tu pojawia się kolejna kwestia, czyli dodatkowa godzina pracy.

Koszt dodatkowej godziny pracy fotografa na weseleWarto o to zapytać przed podpisaniem umowy. Stawki godzinowe fotografów wynoszą od 100 do nawet 1200 zł (Potwierdzone info). Może okazać się, że fotograf oferuje bardzo atrakcyjny pakiet 8 godzinny, ale każda kolejna godzina będzie kosztowała np. 600 zł.

Koszty dojazdu i koszty noclegu

Przeglądając oferty fotografów koniecznie sprawdźcie, jak wygląda sytuacja z dojazdem fotografa i jego noclegiem. Jedni fotografowie mają wliczony dojazd i nocleg w cenę usługi, inni natomiast pobierają za to dodatkową opłatę. Może okazać się, że początkowo droższy fotograf z wliczonym dojazdem okaże się bardziej korzystną opcją niż fotograf, któremu musimy zapewnić dojazd i nocleg

Liczba zdjęć

Liczb zdjęć, którą oddają fotografowie ślubni oscyluje zazwyczaj w granicach 300-600 zdjęć. Porównajcie liczbę zdjęć poddanych obróbce. Zdarzają się fotografowie którzy oddają powiedzmy 100 zdjęć, mając przy tym cenę 2000 zł za usługę za każde następne zdjęcie musimy dopłacić powiedzmy 30 zł. Początkowo płacimy za fotografa 2000 ale potem okaże się, że za wszystkie zdjęcia zapłacimy np. 6000 zł

Więcej pisałem o tym w artykule „Jak wybrać fotografa na wesele?”

Dodatki

Ilu fotografów, tyle ofert ślubnych. Znajdziemy w nich sam reportaż, do którego dokupić możemy dodatki, natomiast drudzy oferują całe pakiety ślubne. W zestawie oprócz fotografowania przez 12h dostajemy np. 50 odbitek i 1 foto album, a nawet 3.

Drugi fotograf

ślub w Łodzi - Ewa i Antonio

Niektórzy fotografowie pracują w dwójkę, daje to lep. Oczywiście przekłada się to na cenę.

Tani fotograf ślubny vs profesjonalny fotograf ślubny?

Poniżej przedstawiłem co możesz zyskać i co możesz stracić dokonując wyboru pomiędzy tanim a dobrym fotografem ślubnym:

Poczujesz się bezpiecznie

Dobry fotograf ślubny, zawsze zabezpiecza Wasze zdjęcia przed możliwością ich utraty. Zdjęcia zapisywane są na kilku kartach, a następnie robiony jest ich backup na dyskach twardych Jak głosi starożytne powiedzenie: Ludzie dzielą się na tych, którzy robią backup i na tych, którzy będą go robić. Na pewno nie spotkasz się z sytuacją, że po ślubie dostaniesz wiadomość od fotografa „Cześć, niestety zgubiłem Wasze zdjęcia ze ślubu”. Jeśli nie chcesz takiej sytuacji, upewnij się czy twój fotograf robi backup.

Pewność

Jeśli fotograf posiada dwa aparaty, dwa obiektywy itd. Macie pewność, że żadna awaria sprzętu nie przeszkodzi mu w sfotografowaniu Waszego dnia ślubu.

Czy podczas sesji chcecie czuć się dobrze i komfortowo?

To chyba oczywiste! Jaki jest problem początkujących fotografów? Nie potrafią pracować z parą. Chcielibyście stać przed obiektywem, odczuwać dyskomfort, bo ani Wy ani Wasz fotograf nie wiedzielibyście co robić? No właśnie. Umiejętność pracy fotografa z parą to podstawa Waszych udanych zdjęć. Doświadczony fotograf będzie wiedział w jaki sposób Was ustawić, rozśmieszyć i co zrobić, by zdjęcia się udały. Zadba o Wasze samopoczucie na sesji i sprawi, że poczujecie się komfortowo.

Doświadczenie i wiedza 

Cena amatora zapewne będzie niższa od ceny doświadczonego zawodowca. Co daje Wam doświadczenie i wiedza fotografa oprócz lepszych zdjęć? Doświadczony fotograf, który wykonał, powiedzmy 100 zleceń, doskonale wie jakie zdjęcia są ważne dla Pary młodej i na pewno wykona zdjęcia „must have”. Nie będziecie musieli mu co chwila przypominać o tym, że ma zrobić dla Was zdjęcia z najbliższą rodziną. Oprócz tego podpowie Wam, w jaki sposób zaaranżować, niektóre elementy, żeby zdjęcia były jeszcze lepsze. Np.: zdjęcia z zimnymi ogniami. Wykonawca z dużym doświadczeniem wie, gdzie ustawić się, by pogodzić interesy księdza, Pary Młodej, kamerzysty, a przy tym wykona świetne zdjęcia. Dobry fotograf nie będzie miał problemu z ustawieniem ludzi do zdjęcia grupowego. Dużym problemem u amatorów jest to, że nie wiedzą, jak ustawić parę do zdjęć. Z doświadczonym fotografem zrealizujecie taką sesję np. w dniu ślubu, w kilka minut. Plener ślubny natomiast będzie na pewno bardziej różnorodny. Doświadczenie fotografa ma swoją cenę. Napomnę tu tylko, że ceny warsztatów fotograficznych są dość wysokie koszt od 1200 do nawet 5000 zł.

Umiejętność zarządzania barwą

Fotograf z wyższej posiada zazwyczaj dobrze skalibrowany monitor szerokogamutowy, pozwalającą wyświetlać całą paletę barw np. Adobe RGB. I co z tego? To daje Wam gwarancję, że Wasze zdjęcia ślubne wszędzie będą wyglądały dobrze. Na telefonie, odbitkach, telewizorze w fotoalbumie itp. Jeśli ktoś obrabia zdjęcia na zwykłym laptopie, może zdarzyć się tak, że na jego laptopie zdjęcia będą wyglądały dobrze, a na innych urządzeniach będą np. zbyt żółte, zbyt niebieskie, za jasne, bądź za ciemne.

Ładne opakowania

Cena ma wpływ na produkt końcowy. Płacąc więcej otrzymacie zdjęcia na eleganckim pendrive w pięknie zapakowane pudełko. Chyba nie chcielibyście dostać zdjęć ślubnych na najtańszym pendrive, zapakowanych w reklamówkę z biedronki. To są szczegóły, których na początku nie bierze się pod uwagę.

Fotograf na wesele - wesele w Czarnym Stawie w Aleksandrowie Łódzkim

Ile pracuje fotograf ślubny nad Waszymi zdjęciami?

Większość osób uważa, że praca fotografa to tylko dzień ślubu. Załóżmy, że fotograf robi zdjęcia przez 12 godzin i bierze za to 3600 zł. Wychodzi nam stawka godzinowa 300 zł/h. Porównując to z zarobkami w jakiejkolwiek innej branży, kwota ta może jeżyć włos na głowie. Jednak dopiero po weselu zaczyna się ciężka praca.

3h – zgranie zdjęć i zrobienie backupów 

Osobiście, przynoszę z wesela +/- 3 tys. do 5 tys. zdjęć. 1 zdjęcie waży około 25-30 mb. Materiał ten musi zostać zgrany na minimum 2 dyski twarde. Jeśli jeden ulegnie awarii, zawsze mamy drugi. Nawet używając USB 3.0 i szybkich dysków, proces ten zajmuje kilka godzin.

10h – selekcja zdjęć

Czy chciałoby się Wam oglądać 4 tys. zdjęć? 

Wyobraźcie sobie, że przychodzą do Was znajomi, którym chcielibyście pokazać 4 tys. zdjęć ze ślubu. Zróbcie koniecznie zdjęcie ich min, kiedy usłyszą tę wiadomość. Czasem zdarzało mi się pokazać surowy materiał klientom, żeby wybrali, powiedzmy zdjęcie ukochanej cioci, na których bardzo im zależy. Następnie otrzymywałem informację zwrotną, że bardzo mi dziękują za selekcje zdjęć, bo nie zdawali sobie z tego sprawy jak ciężka to praca.

8h – obróbka zdjęć

Surowe, nieobrobione zdjęcia z aparatu nie wyglądają idealnie. Automatyka aparatów nie jest nieomylna, człowiek również. Niektóre zdjęcia trzeba poprawić, wykadrować, wyeksponować na nich najważniejsze elementy, a zbędne usunąć.

4h – retusz zdjęć 

Retusz to nie jeden klik. Usunięcie małych niedoskonałości, błędów wizażystki, to czasochłonny proces, a to wszystko po to, by wyglądać na zdjęciach jak najlepiej.

3h – stworzenie galerii zdjęć dla klientów 

Wybranie zdjęć, ułożenie ich, wrzucenie na serwer itd.

Okazuje się, że z 12 godzin robi się już 40.

Zimowy pierwszy taniec Pary Młodej - Agnieszki i Marcela
Sesja ślubna Pary Młodej nad Jeziorem
plener ślubny Agnieszki i Krystiana w Klasztorze Lubiąż

Koszty fotografa ślubnego

Koszty fotografa ślubnego wpływają na cenę usługi. Co składa się na  koszty fotografa ślubnego?

Cena sprzętu fotografa ślubnego

 • Aparat sony a7 III – 9900 zł (Przypominam, że profesjonalny fotograf musi mieć 2 aparaty)
 • obiektyw 35 1.4 – 3500 zł,
 • obiektyw 50.14 – 3000 zł,
 • komputer – 6000 zł,
 • monitor 3500 zł,
 • tablet graficzny – 1400 zł.

Dodatkowo: ZUS, podatek uzależniony od formy opodatkowania, oprogramowanie w formie

Oczywiście mamy wolny rynek różni fotografowie, mogą sobie pozwolić na różne ceny. 

Fotograf ślubny i działalność gospodarcza

Ktoś, kto nie prowadzi działalności gospodarczej, pracuje w szarej strefie, nie płaci podatków, może wykonać ślub za 1500 zł i będą to zapewne dla niego łatwe, szybkie pieniądze. 

Teraz zadajcie sobie pytanie:

 • Jaką macie pewność, że ta osoba pojawi się w dniu Waszego ślubu?
 • Co, jeśli Wasze zdjęcia nie będą odpowiedniej jakości?
 • Co, jeśli ta osoba po prostu zniknie a Wy zostaniecie bez zdjęć z Waszego najważniejszego dnia w życiu? 

DNIA ŚLUBU NIE POWTÓRZYCIE!

romantyczny ślub Moniki i Damiana
Przygotowania do ślubu Kasi i Michała

Wybierając profesjonalistę, macie podpisaną umowę, jeśli dana osoba utrzymuje się z fotografii ślubnej, to zapewne zależy jej na marce budowanej latami i będzie jej zależało na Waszym zadowoleniu ze zdjęć.

Ślub w Krakowie w kościele św Piotra i Pawła
Ślub w Krakowie - Aga + Graeme

Pary Młode dziś mają o wiele trudniejsze zadanie…

Dawniej bariery wejścia na rynek były wyższe. Kiedyś profesjonalny używany aparat, kupowało się za 7 tys. złotych, dziś profesjonalny używany aparat kupimy za 3 tys. Dawniej warsztat, zdobywało się latami, dziś po jednych warsztatach, na których możemy fotografować jakąś parę mamy portfolio i zestaw gotowych ustawień, które pozwolą nam skopiować, naszego mistrza.

Wszystko to sprawiło, że mamy na rynku wielu amatorów, których zdjęcia na pierwszy rzut oka przypominają zdjęcia profesjonalistów. Ich cena będzie kilkukrotnie niższa. 

Ktoś, kto nie zajmuje się, na co dzień fotografią ślubną, nie odróżni zdjęć mentora, od ucznia. Dopiero po otrzymaniu swojego reportażu taką różnicę można zobaczyć. 

Po co przepłacać?

Nie jest problemem poradzenie sobie na sesji zdjęciowej. W dobrym świetle, przy dobrych warunkach nawet telefonem można zrobić rewelacyjne zdjęcie pozowane.

Tylko pytanie: jak taki fotograf poradzi sobie w niekorzystnych warunkach oświetleniowych? Co, jeśli zawiedzie go automatyka aparatu, a on nie będzie umiał dostosować ustawień ręcznie?

No i na koniec tak ku przestrodze, opinia jednej Pani

Jestem po swoim ślubie. Mam udany film z wesela, ale jeśli chodzi o zdjęcia (a ponoć to mój konik, tym bardziej pluję sobie w brodę) – nie jestem aż tak z nich zadowolona. Bardzo żałuję, że nie wydałam na fotografa 500zł więcej niż planowałam – jestem pewna, że oddałby atmosferę ślubu i wesela jeszcze bardziej. Czuję po prostu niedosyt a wiem, że przecież ślubu i wesela nie powtórzę. Fakt, że na Fotografa mieliśmy założoną pewną kwotę i pod tym względem się wyrobiliśmy, ale Młodzi, sami organizując wesele, sami zobaczycie, że pod sam koniec pieniądze przestaną mieć znaczenie i będziecie walczyć z czasem. Poza tym na sam koniec, kiedy emocje opadną, będziecie chcieli wrócić do tych chwil i fajnie, żeby zdjęcia były PO PROSTU DOBRE. I byście byli z nich dumni. Mówię to ja, doświadczony człowiek.

PS: Film ślubny jest świetny i rekompensuje zdjęcia, ale niestety ich nie zastępuje.

Takie opinie, słyszę często od Par przychodzących do mnie na sesje ślubne, dla których głównym kryterium przy wyborze fotografa była cena. 

Wybierzcie dobrze!

Może Cię też zainteresować:

Instax, fotolustro czy fotobudka na wesele? Co wybrać?

First Look – Czym jest i jak go zaaranżować?

Zimne ognie wesele – poradnik ślubny

✅ O co zapytać fotografa ślubnego?

Jak wybrać fotografa ślubnego?

Gdzie znaleźć fotografa na ślub?

Zdjęcia grupowe na weselu | Jak zorganizować?

Przygotowania do ślubu – Jak przygotować się do zdjęć ślubnych?

20 powodów niezadowolenia Par Młodych ze zdjeć – uniknij ich!

Sesja narzeczeńska – Jak się przygotować?

Sesja ślubna jak się przygotować?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *