Jak i gdzie znaleźć fotografa na ślub?

Szukam fotografa na ślub 2023/2024

Cześć, dziś chciałbym podzielić się z Wami moim 10-letnim doświadczeniem w branży ślubnej i chciałbym pomóc Wam w znalezieniu fotografa na Wasz ślub! We wpisie udzielę Wam kilka  ważnych wskazówek, na temat tego gdzie znaleźć fotografa na ślub. Zaoszczędzicie kilka godzin  przy poszukiwaniach. A jeśli chcecie zaoszczędzić jeszcze więcej czasu, sprawdźcie moje portfolio 😀

Materiał będzie przydatny, nie tylko dla Par szukając fotografa na ślub, ale także dla fotografów, którzy szukają sposobów na promocję.

Dawno temu, bo w 2014 roku napisałem artykuł dotyczący tego, jak szukać fotografa na ślub i jak znaleźć fotografa na ślub. Co chwila powstają jednak nowe portale i sposoby znajdowania usług. W artykule z 2014 roku jednym ze sposobów były poszukiwania fotografa w gazecie. Dziś w erze smartfonów i tabletów chyba nikt by nawet o tym nie pomyślał. Każdy z nas ma wystarczająco dużo swoich zajęć na głowie, a szukanie fotograf to zajęcie na minimum kilka godzin.

Dlaczego warto i dlaczego należy poświęcić czas na poszukiwania fotografa? 

Nie wszyscy fotografowie są rzetelni i działają etycznie.

Ślub i wesele to wydarzenie z założenia takie, którego nie da się powtórzyć, dlatego warto wybrać dobrze. Wielokrotnie słyszy się historie:

 • o tym, jak fotografowie posługują się skradzionymi zdjęciami, następnie materiał klientów różni się diametralnie od tego, co zostało pokazane w portfolio fotografa,
 • gdy na wesele zamiast fotografa, z którymi podpisaliśmy umowę, przychodzi licealista z aparatem, dla którego Wasz ślub to możliwość dorobienia sobie 200 zł za sobotę. Zważcie na fakt, że ze studiem podpisaliście umowę na 3500 zł,
 • gdy w dniu ślubu dowiadujecie się, że fotograf zapomniał o Waszym zleceniu, bo na ten termin ma podpisane 3 inne umowy.

Mam nadzieję, że powyższe sytuacje przekonają Was, że warto przyłożyć się do tego zadania.

Poszukiwania fotografa w Google

Pierwsze co każdemu z nas przychodzi do głowy, to zapewne wyszukiwarka Google. Jest to najprostszy sposób. Wpisujemy w wyszukiwarkę takie frazy jak:

 • fotograf + miasto np.: (fotograf Łódź, fotograf Warszawa, fotograf ślubny Bydgoszcz)
 • fotograf ślubny + miasto (fotograf ślubny Łódź)
 • fotografia ślubna + miasto (fotografia ślubna Łódź, Fotografia ślubna Kraków)

Rzadziej udaje się znaleźć dobrego fotografa ślubnego wpisując frazę „zdjęcia ślubne” lub „fotograf na wesele”. Jeśli jesteście trochę bardziej świadomymi klientami i macie już pewną wizję na Wasze zdjęcia ślubne np.: bardziej niż pozowane zdjęcia, liczą się dla Was uchwycone momenty, to możecie poszukać fotografa pod hasłem „reportaż ślubny”. Ostatnio modnym hasłem jest również hasło „rustykalne zdjęcia ślubne” lub „rustykalna fotografia ślubna”.

Mapa Google

Na mapach Google możecie znaleźć lokalnych fotografów ślubnych, którzy oznaczyli swoje biznesy. Przy każdej z pinezek oprócz nazwy i danych kontaktowych znajdziecie opinie o danym fotografie, a czasem kilka jego prac. 

Wielu fotografów nie oznacza swoich siedzib ze względu na kradzieże sprzętu fotograficznego, przez co nie wszystkich znajdziecie na mapach.

Poszukiwania przez Google Grafika 

Jak znaleźć fotogafa ślubnego przez Google grafika? Pomysłów jest wiele. Powiedzmy, że wymarzyliśmy sobie ślub w Kościele św. Anny w Krakowie. Wpisujemy w Google Kościół św. Anny Kraków i prawdopodobnie zostaniemy zasypani zdjęciami ze ślubów wykonanych przez różnych fotografów, w tym właśnie kościele. Klikamy na zdjęcie, pod nim mamy link do strony fotografa ew. po kliknięciu zdjęcia zostajemy przeniesieni do strony fotografa. 

To samo możemy zrobić, szukając fotografa, który sfotografuje nasz ślub, powiedzmy w Villi Love. Wpisujemy w Google „Wesele w Willi Love”, dostajemy masę zdjęć, dalej wybór zależy już tylko od nas. 

Na co uważać szukając fotografa ma wesele w Google? Porady i wskazówki

Pamiętajmy, że wyniki wyszukiwania są dostosowywane do naszej lokalizacji i dostosowane pod nasze preferencje. Jeśli nie zależy Wam na wynikach lokalnych, polecam wylogować się przed rozpoczęciem poszukiwań.

Pamiętajmy, że zazwyczaj pierwsze 3-4 pozycje to reklamy.

Kolejne kilka wyników wyszukiwania należy do portali ślubnych, dopiero następne miejsca to strony fotografów. Może to szalony pomysł i niektórzy tego nigdy nie robili, ale polecałbym szukanie na stronach dalszych niż pierwsza.

Nie zawsze fotograf na wyższej pozycji w Google wykonuje lepsze zdjęcia.

Instagram

Chyba najpopularniejszy i jednocześnie najłatwiejszy sposób w dzisiejszych czasach. Łatwo tu znaleźć tu Waszego wymarzonego fotografa na ślub, ponieważ najpierw szukamy zdjęć, które nam się podobają i przy okazji uzyskujemy informacje o ich autorze. Łatwo możemy się z nim skontaktować. Pamiętajmy jednak, że jeśli wysyłacie wiadomość bezpośrednio przez instagram, Wasze zapytanie może trafić do skrzynki „inne” i dostaniecie odpowiedź dopiero po kilku dniach, dlatego mimo wszystko polecałbym skontaktować się z fotografem telefonicznie, bądź mejlowo. 

Polecam szukać fotografa na dwa sposoby, pierwszy:

Wyszukiwanie po znacznikach miejsc.

Wpisujemy w szukajkę „Hotel Kossak Cafe Oranżeria”, „Villa Love” czy „Folwark Wąsowo” i od razu będziecie mogli znaleźć zdjęcia fotografów, którzy wykonywali w tym miejscu zdjęcia ślubne. Minusem jest to, że będzie trzeba przebić się również przez zdjęcia osób, które po prostu w tamtych miejscach się oznaczyły. 

Hashtagi

Cudowne jest to, że dzięki hashtagom możemy znaleźć fotografów robiących zdjęcia w określonej stylistyce. Wiadomo możemy użyć hashtagów #fotografslubny #fotografslubnylodz #zdjeciaslubne, ale możemy również użyć hashtagów #weddingphotojounalism #reportazslubny #slubglamour czy powiedzmy #bohowedding #rustical albo coś w ten deseń. 

Facebook

Istnieje wielu dobrych fotografów, którzy nie posiadają swojej własnej strony internetowej. Swoją działalność opierają wyłącznie na Facebooku i Instagramie, dlatego są serwisy, które warto uwzględnić w swoich poszukiwaniach. Jak możemy znaleźć fotografa na Facebooku?

Reklamy sponsorowane na Facebooku

Zewsząd na FB atakują nas posty sponsorowane, istnieje ogromna szansa, że w momencie, w którym poczynimy jakikolwiek krok w kierunku poszukiwania fotografa na ślub, wyskoczą nam reklamy, w których zostaną zaprezentowane nam prace jakiegoś fotografa. 

Wyszukiwarka Facebooka

Możemy użyć Facebookowej wyszukiwarki, by wpisać hasła takie jak „fotograf warszawa”, „zdjęcia ślubne warszawa” lub wpisać po prostu swoje miasto. Znajdziemy fanpage fotografów, którzy w jakiś sposób są powiązani z tymi hasłami.

WAŻNE:

NIE WYSYŁAJCIE DO WSZYSTKICH FOTOGRAFÓW TAKIEJ SAMEJ WIADOMOŚCI.

Kopiuj/wklej to najłatwiejszy sposób, ale… może się tak zdarzyć, że Facebook zakwalifikuje Waszą wiadomość jako spam. Taka wiadomość, zamiast trafić do skrzynki odbiorczej fotografa trafi do folderu z niechcianymi wiadomościami, co może utrudnić otrzymanie oferty.

Grupy na Facebooku

Istnieją na Facebooku grupy, na których możemy wstawić ogłoszenie ze swoją datą ślubu i w jednym momencie otrzymamy setki ofert fotografów z najrozmaitszych zakątków Polski. Oferty w kwotach od 500 zł do 10000 zł.

Do takich grup należą np.:

 • Ślubno-Weselna Grupa Wsparcia
 • szukam fotografa ślub wesele szukam fotografa kamerzysty szukamy foto
 • Ślub i Wesele

Na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się okej, ale…

Często osoby komentujące nie czytają treści posta i to jest główny problem. Zdarza się, że:

 • fotografowie z automatu wstawiają link do strony, po czym okazuje się, że ich oferta jest 2x droższa od naszego zakładanego budżetu,
 • termin jest zajęty,
 • fotograf nie dojeżdzają do wybranej części Polski. 

Po otrzymaniu linków musimy zrobić ostrą selekcję z liczby linków przekraczającej około 200.

Pinterest

Miejsce w sieci pozwalające tworzyć własne tablice z inspiracjami. Witryna, która z roku na rok zyskuje coraz większy potencjał. Wykorzystywana jest głównie przez Panny Młode do szukania inspiracji na ślubne dekoracje czy suknie. Według mnie to świetne miejsce na znalezienie fotografa, ponieważ coraz częściej do różnych tablic przypinane są zdjęcia wykonywane przez polskich fotografów. 

Droga Panno Młoda, czy też drogi Panie Młody, przy okazji inspiracji na ślub, możesz szukać na Pintereście fotografa!

Portale ślubne/ katalogi branżowe

Bogate źródło do poszukiwań fotografów to portale ślubne. Do najpopularniejszych portali należą:

  1. Wedding.pl
  2. Ślub na głowie
  3. Bridelle
  4. ABCslubu
  5. ZankYou Weddings

Mamy możliwość znalezienia tu fotografów, kamerzystów, salon sukni ślubnej, torty weselne i w zasadzie wszystkiego, co na ślub/wesele nam potrzebne.

Plusem jest ilość usługodawców na wymienionych portalach, komentarze i często ich stawki oraz pakiety.

WAŻNE:

 • Pamiętajmy, że „polecani fotografowie” są polecani dlatego, że płacą duże pieniądze, by być polecanymi fotografami,
 • Często fotografowie zakładają profile na takich stronach, by pozyskać link prowadzący do ich witryny www, dlatego chcąc skontaktować się z nimi tak jak w przypadku Instagrama, napiszcie e-mail lub zadzwońcie. Fotograf może nie pamiętać, że ma w ogóle konto na takim portalu lub przestał z niego korzystać X lat temu,
 • stawki i pakiety często bywają nieaktualne z wyżej wymienionych powodów.

Organizacje zrzeszające fotografów ślubnych

Od kilku lat istnieją organizacje, które zrzeszają najlepszych fotografów ślubnych z całego świata:. Należą do nich np.:

  1. ISPWP
  2. MyWed
  3. Fearless

Jeśli, ktoś z Was oczekuje zdjęć w bardziej filmowym, analogowym klimacie to polecam LooksLikeFilm. 

Poszukiwania na tych stronach polecam osobom, którym zależy na najwyższej jakości, na niepowtarzalności i oryginalności ujęć. Zdjęcia, które zobaczycie na tych portalach, na pewno zwrócą Waszą uwagę. Gwarantuję Wam, że wyboru takiego fotografa napewno nie będziecie żałować, ale jak wiadomo wszystko ma swoją cenę, a tu nie będzie ona niska.

Targi ślubne

Targi branżowe, na których możemy znaleźć wystawców z branży ślubnej oferujących najróżniejsze usługi. Z moich doświadczeń wynika, że większość wystawców oferuje niską jakość usług, studia , które zatrzymały się poziomem świadczenia usług 10 lat temu.

Na wielu stoiskach otrzymacie rabaty na usługę. Trochę to wygląda jak z polskim Black Friday. Cena przed Targami 3000, Cena na targach 4000 ale dostajecie 25 % rabatu, jeśli podpiszecie umowę na targach.

Alternatywą dla Targów ślubnych są….. Alternatywne Targi ślubne. Poniżej przykłady kilku z nich

 • Back to Nature w Poznaniu 
 • Alternatywne Targi Ślubne w Gdańsku
 • Sedina Wedding Fair Szczecin
 • Concept Wedding Wrocław
 • Good Time – Alternatywne Targi ślubne w Lublinie
 • Silesia Wedding Day w Krakowie i Warszawie
 • OFF WEDDING w Łodzi

Wystawcy są starannie selekcjonowani przez organizatorów, zazwyczaj targi są bardziej kameralne. Firmy wystawiające się na takich targach to często czołówka branży.

Alternatywne Targi Ślubne Off Wedding 9 Kwiecień 2018
fot. ajemstories – Alternatywne Targi Ślubne Off Wedding 9 Kwiecień 2018

Fotograf z OLX

Przy szukaniu fotografa na ślub raczej nie polecam wybierania tej metody. Często trafia się tam na oszustów posługujących się nie swoim portfolio. Poziom usług z OLX jest na niskim poziomie.

Fotograf z polecenia

Na ten temat nie trzeba się za bardzo rozpisywać. Po prostu, jeśli ktoś z Waszej rodziny miał swój ślub i wesele zapytajcie go o polecenie fotografa. Być może byliście na tym weselu, więc też może mieliście okazję zobaczyć, jak dany fotograf pracuje. Pamiętajcie, by dobrze zapoznać się z portfolio fotografa i obejrzeć zdjęcia ślubne osób, które go Wam polecają, bo nie każdy ma taki sam gust i to, co dla jednych będzie sztuką dla innych będzie kiczem.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że dzięki temu wpisowi łatwiej znajdziecie fotografa na Wasz ślub. Jeśli macie inne pomysły na znalezienie fotografa na ślub lub jakieś uwagi, czekam na nie w komentarzach. 

Zawsze też możecie sprawdzić moje portfolio.

Może Cię też zainteresować:

Instax, fotolustro czy fotobudka na wesele? Co wybrać?

First Look – Czym jest i jak go zaaranżować?

Zimne ognie wesele – poradnik ślubny

✅ Ile kosztuje fotograf na wesele?

✅ O co zapytać fotografa ślubnego?

Jak wybrać fotografa ślubnego?

Zdjęcia grupowe na weselu | Jak zorganizować?

Przygotowania do ślubu – Jak przygotować się do zdjęć ślubnych?

20 powodów niezadowolenia Par Młodych ze zdjeć – uniknij ich!

Sesja narzeczeńska – Jak się przygotować?

Sesja ślubna jak się przygotować?

 Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *