Sesja narzeczeńska – jak się przygotować? Poradnik dla Par Młodych
Będąc fotografem ślubnym, czytam dużo artykułów na portalach branżowych i blogach osób związanych z branżą ślubną. Temat sesji narzeczeńskich staje się coraz popularniejszy i można o nim przeczytać wiele treści. Niektóre z nich traktują sesje narzeczeńskie bardzo „filozoficznie” – ich autorzy przekonują, że sesja narzeczeńska to idealny sposób na „poznanie siebie na nowo” czy „możliwość odkrywania nowych uczuć”. Ja do sesji narzeczeńskich podchodzę zdecydowanie bardziej praktycznie, a moje pragmatyczne podejście potwierdza wiele Par, z którymi miałem przyjemność współpracować zarówno podczas sesji narzeczeńskich, jak i sesji ślubnych. Wiele razy pytano mnie, jak się przygotować do sesji narzeczeńskiej, kiedy najlepiej się na nią umówić i czy w ogóle warto to zrobić. Dzisiaj postaram się odpowiedzieć na wszystkie nurtujące Was pytania!
Sesja narzeczeńska – dlaczego warto się na nią zdecydować?
Na sesję narzeczeńską najczęściej decydują się Pary, które rozpoczęły już przygotowania do ślubu. Dla większości osób sesja narzeczeńska jest dobrym przygotowaniem do sesji ślubnej – sposobem na oswojenie się z obiektywem aparatu, lepsze poznanie fotografa ślubnego, a czasami nawet weryfikację, czy wybrany fotograf spełnia oczekiwania. Jak najbardziej rozumiem takie podejście i sam zachęcam przyszłe Pary Młode, by również poprzez wykonanie sesji narzeczeńskiej sprawdzili, czy ich wybór padł na odpowiedniego fotografa. Oczywiście należy zapoznać się z jego dotychczasową twórczością, oglądając portfolio i porównując je do kilku innych prac. Ale ja zawsze powtarzam, że warto również porozmawiać z fotografem, w miarę możliwości na żywo lub chociaż przez telefon. Dobry kontakt fotografa z Parami Młodymi to ogromny atut, który znacząco ułatwia współpracę w dniu ślubu.
Sesja narzeczeńska nie jest jednak wyłącznie generalną próbą przed ślubem. Będziecie po niej bogatsi nie tylko w nowe doświadczenia, ale także w piękne zdjęcia, które będą pamiątką, do której wrócicie równie chętnie, jak do zdjęć ze ślubu. Wiele Par Młodych decyduje się także na wykorzystanie zdjęć z sesji narzeczeńskiej do przygotowania zaproszeń ślubnych, winietek, karteczek z podziękowaniami dla gości weselnych i innego rodzaju papeterii ślubnej. Takie zdjęcia przydadzą się Wam również do wykonania prezentacji multimedialnej dla gości czy księgi gości. Biorąc wszystkie te argumenty pod uwagę, z całą pewnością warto zdecydować się na sesję narzeczeńską. Dla niektórych Par sesja narzeczeńska jest także dobrym sposobem na podsumowanie pewnego okresu w życiu. Coraz chętniej wykonuje się nie tylko sesje narzeczeńskie, ale także sesje ciążowe i sesje na kolejne rocznice urodzin dziecka.
Sesja narzeczeńska a sesja ślubna różnice
Być może będziecie zdziwieni, gdy powiem Wam, że sesja narzeczeńska ma ogromną przewagę nad sesją ślubną. Dlaczego? Sesja narzeczeńska daje więcej możliwości – podczas takiego spotkania z fotografem ślubnym znika wiele ograniczeń, z którymi fotograf oraz Pary Młode borykają się podczas sesji ślubnych. Dużo z nich wynika ze stroju Młodych, a przede wszystkim sukni ślubnej. W wiele miejsc Panna Młoda nie dotrze w sukni ślubnej, a i możliwość przebrania się na szczycie góry czy nad klifem nie jest optymalnym rozwiązaniem dla większości osób. Ponadto podczas sesji ślubnej w nieco bardziej ekstremalnych warunkach suknia może się ubrudzić czy zniszczyć. Doskonale rozumiem wszystkie argumenty za tym, by nie zabierać na Rysy czy Giewont białej, szerokiej i długiej sukni ślubnej – ale na szczytach, na pustyni, nad urwiskiem i w wielu innych miejscach wykonacie sesję narzeczeńską w swobodnym stroju.
Dużą zaletą sesji narzeczeńskiej jest możliwość jej realizacji niemal w dowolnym terminie. Sesja narzeczeńska zimą to najczęstsze rozwiązanie. Z pewnością wynika to z dużego zapasu czasu przed ślubem – Młodzi, którzy biorą ślub latem zimą nie wkraczają jeszcze w główną fazę przygotowań do ślubu, mają więc więcej czasu. Również fotografowie ślubni są mniej obłożeni pracą, choć warto pamiętać, że śluby zimą stają się coraz popularniejsze i nawet w tym okresie należy odpowiednio wcześniej zarezerwować termin sesji narzeczeńskiej.
Na zachętę dodam również ciekawostkę – wykonanie sesji ślubnej w wielu miejscach jest dodatkowo płatne. Ale od narzeczonych opłata za sesję narzeczeńską nie jest pobierana.
Sesja narzeczeńska – cena
Każdy fotograf ślubny przyjmuje własny model współpracy z Parami. Z reguły jednak sesja narzeczeńska jest krótsza od sesji ślubnej – najczęściej sesja narzeczeńska trwa od 1 godziny do 2 godzin. W związku z tym koszt takiej sesji jest niższy i w zależności od fotografa waha się pomiędzy 400 a 1000 złotych.
Sesję narzeczeńska – kiedy ją zorganizować?
Jeśli zastanawiacie się, jaką porę roku wybrać na sesję narzeczeńską, podpowiem Wam, że zdecydowanie łatwiej znajdziecie termin jesienią i zimą. Okres od maja do października jest sezonem ślubnym, a wielu fotografów ma zaplanowany terminarz na dwa lata. Oczywiście część z nich realizuje sesje narzeczeńskie w tygodniu, gdy z reguły nie odbywają się śluby i wesela, ale trzeba liczyć się, że i taki termin należy zarezerwować z dużym wyprzedzeniem. Również czas oczekiwania na gotowy album ze zdjęciami z sesji ślubnym będzie znacznie dłuższy latem niż zimą.
Ponadto pamiętajcie – wiosną i latem Wasze przygotowania do ślubu będą szły pełną parą, więc jeśli zapragniecie odbyć sesję ślubną w ciepłe miesiące, zaplanujcie ją rok przed ślubem, by ostatnie tygodnie przed weselem móc poświęcić na osobiste zapraszanie ostatnich gości, przymiarki sukni ślubnej i dopełnianie innych formalności. Wiele Par decyduje się na sesję narzeczeńską między 3. a 6. miesiącem przed ślubem – jest to dobry sposób na rozładowanie napięcia, a dla innych na mobilizację, by przyspieszyć z przygotowaniami do ślubu.
Sesja narzeczeńska – jesień też jest piękna!
Jeśli zastanawiacie się, czy warto wykonać sesję narzeczeńską jesienią, odpowiem – to zależy. Przede wszystkim zależy to od Waszych oczekiwań. Czy zależy Wam na konkretnym krajobrazie? Czy marzycie o sesji narzeczeńskiej, przechadzając się boso brzegiem morza? W takiej sytuacji nie przekonam Was do sesji narzeczeńskiej jesienią. Ale jeśli zastanawiacie się, dlaczego warto wykonać sesję narzeczeńską jesienią, pędzę z odpowiedzią!
Zarówno piękna, polska złota jesień, jak i ta nieco bardziej bura, mają swój urok. Złote liście, tworzące dywany w parkach i lasach tworzą romantyczną scenerię i wręcz zapraszają na sesję zdjęciową. Ile razy na spacerze po dywanach ze złotych liści zdarzyło Wam się wyciągnąć telefon i zrobić kilka zdjęć lub zobaczyć, jak robią je inne osoby? No właśnie! Czemu tak pięknego krajobrazu nie wykorzystać na sesję narzeczeńską? Jesień daje także wiele możliwości – pamiętajcie, że w wielu miejscach jesienią nie ma już tłumów. Sesja narzeczeńska nad morzem? Bez moczenia nóg jesienią będzie ona znacznie przyjemniejsza niż latem!
Podpowiem również inne rozwiązanie: sesja narzeczeńska jesienią za granicą. Być może myśleliście o sesji w Barcelonie, Madrycie, w Rzymie, Paryżu, na jednej z greckich wysp? Jesień na taką sesję narzeczeńską będzie zdecydowanie lepszym czasem niż lato. Po pierwsze w regionach basenu Morza Śródziemnego temperatury stają się jesienią znośniejsze, po drugie również tam jesienią ubywa turystów, a po trzecie koszt takiej wyprawy jest mniejszy.
Sesja narzeczeńska – zima, śnieg i Wy!
Nie każdy lubi zimę. Szczególnie, gdy bardziej przypomina ona to najmniej przyjemne wydanie jesieni. Jednak są regiony w Polsce, gdzie zimowy krajobraz jest niemal pewny. Jeśli zależy Wam, by zimowej sesji narzeczeńskiej towarzyszył biały puch, wybierzcie się na nią w góry. Pamiętajcie jednak, że w ostatnich sezonach często nawet w górach nie było śniegu lub były jego śladowe ilości. Czy jednak sesja narzeczeńska zimą bez śniegu ma sens? Oczywiście, ale nie dla każdego. Dlatego tym, którym bardzo zależy na prawdziwie zimowej scenerii, polecam wyjazd za granicę. Mogą to być zjawiskowe i popularne Alpy, ale możecie wybrać się również na północ Europy – do Finlandii, Norwegii czy na Islandię. Serdecznie polecam również takie rozwiązanie!
Jak przygotować się do sesji narzeczeńskiej?
Jeśli dotychczas nie braliście udziału w profesjonalnej sesji zdjęciowej, z pewnością zastanawiacie się, jak przygotować się do sesji narzeczeńskiej. Przede wszystkim pomyślcie o niej, jak o kolejnym ciekawym doświadczeniu – stres zostawcie za sobą. Wszystkim Parom, z którymi współpracuję, polecam przed sesją przede wszystkim się wyspać i nie iść na nią głodnym. Na sesję narzeczeńską zimą lub jesienią warto także zabrać termos z herbatą lub kawą.
Być może należycie do osób, które nigdy nie wiedzą, jak zachować się, gdy ktoś robi Wam zdjęcia. Jeśli najchętniej uciekacie przed obiektywem lub trudno Wam zachowywać się naturalnie, tym bardziej polecam Wam sesję narzeczeńską! Podczas niej przekonacie się, że naprawdę nie ma czego się bać, że fotograf ślubny pomoże Wam oswoić się z obiektywem i opanować stres, a także zdradzi kilka trików, dzięki którym polubicie swoje zdjęcia.
Sesja narzeczeńska – jak się ubrać?
Jak już wcześniej wspomniałem, podczas sesji narzeczeńskiej macie znacznie większą swobodę w kwestii ubioru. Przede wszystkim możecie (a nawet powinniście) strój dopasować do panujących warunków atmosferycznych. W upalne dni ubierzcie się tak, by skwar był znośniejszy, a zimą tak, by było Wam dostatecznie ciepło. Panie mogą pomyśleć o dodatkach, które będzie można wykorzystać na zdjęciach – chusta, letni kapelusz czy szeroki szal mogą być pomocne w opanowaniu stresu przed obiektywem. Postawcie przede wszystkim na wygodę – jeśli na sesję narzeczeńską wybieracie się na skałki, załóżcie wygodne buty, a jeśli planujecie ją na plaży, pamiętajcie, że może Was przewiać. Strój na sesję narzeczeńską dostosujcie do pogody oraz ukształtowania terenu i innych warunków. Podczas sesji powinniście czuć się w pełni swobodnie, a Wasze ruchy nie powinny być niczym skrępowane. To kolejna zaleta sesji narzeczeńskich nad ślubnymi, gdzie w większości przypadków Panna Młoda występuje w szpilkach, a Pan Młody w garniturze, który nieco krępuje jego ruchy.
Warto także zadbać o fryzurę – nie jest konieczne fantazyjne upięcie u fryzjera, ale czasami wystarczy zastosować jeden trik, by odmienić fryzurę (w tej kwestii Panie są mistrzyniami). Dobrze jest mieć pod ręką spinkę lub gumkę do włosów na wypadek silniejszych podmuchów wiatru, szczególnie, jeśli sesja narzeczeńska odbędzie się na plaży lub na szczycie jakiejś góry. Pomocny jest także make up – jeśli na co dzień się nie malujecie, nie musi być wcale wyrazisty i rzucający się w oczy. Podobno krem BB, tusz do rzęs i delikatny róż działają cuda – tak słyszałem.
Mam nadzieję, że znaleźliście odpowiedzi na nurtujące Was pytania w kwestii sesji narzeczeńskiej. Jeśli jednak nadal nie jesteście przekonani, czy takie spotkanie z fotografem jest dla Was, skontaktujcie się ze mną – chętnie rozwieję wszystkie wątpliwości.
Sesja narzeczeńska – inspiracje
Zanim jednak wspomnę o kilku z nich, podpowiem Wam inne pomysły na sesję narzeczeńską. Niektóre Pary decydują się podczas nich pokazać swoją pasję – nic nie stoi na przeszkodzie, by wykonać sesję narzeczeńską w stadninie konnej, podczas wycieczki rowerowej czy trekkingu po górach. Z całą pewnością Wam będzie łatwiej się zrelaksować i poczuć swobodniej przed obiektywem aparatu, jeśli wykonacie ją w swoim ulubionym miejscu lub pokażecie podczas niej swoje hobby.
Sesja narzeczeńska – Wrocław, miasto spotkań
Jeśli jeszcze nie byliście we Wrocławiu, koniecznie musicie to nadrobić. Być może Wrocław dobrze znacie, ale zastanawiacie się, gdzie wybrać się na sesję narzeczeńską. Z całą pewnością Wrocław jest jednym z najpiękniejszych miast w Polsce. Na pewno ma swój niepowtarzalny klimat i wiele ciekawych atrakcji, również takich, które można wykorzystać do sesji narzeczeńskiej:
- Ogród Japoński – znajdujący się tuż za Halą Stulecia, Fontanną Multimedialną i nieopodal wrocławskiego ZOO Ogród Japoński warto odwiedzić przede wszystkim na wiosnę, gdy rozkwitają kwiaty wiśni, chociaż warto tu zajrzeć również latem i jesienią
- Ostrów Tumski – najstarsza część Wrocławia mieści się na wyspie, do której obecnie prowadzi kilka mostów; Ostrów Tumski ma swój niepowtarzalny klimat, szczególnie, gdy Latarnik samodzielnie zapala kolejne latarnie; to idealne miejsce na romantyczną sesję narzeczeńską
- Rynek Starego Miasta – kamienice z Rynku Starego Miasta wraz z gotyckim Ratuszem to chyba najbardziej rozpoznawalne kamienice spośród wszystkich w całej Polsce; Rynek Starego Miasta wraz z sąsiednimi uliczkami to fantastyczna sceneria dla każdej sesji zdjęciowej, również dla sesji narzeczeńskiej
Ponadto kilka ujęć można wykonać także na wrocławskich plantach, które będziemy mijać, idąc jedną z dróg z Ostrowa Tumskiego na Rynek Starego Miasta. Wrocław to także miasto wielu mostów – niektóre z nich są naprawdę pięknym dziełem architektury i również w takim miejscu można złapać kilka kadrów podczas sesji narzeczeńskiej. Jeśli chcecie uchwycić charakter miasta, możecie także odbyć wycieczkę szlakiem wrocławskich krasnali lub wcześniej wspomnianych mostów.
Sesja narzeczeńska – Białystok
Białystok to średniej wielkości miasto, które nie przyciąga tak wielu turystów, jak Wrocław czy Gdańsk, ma jednak dużo do zaoferowania – szczególnie osobom poszukującym wyjątkowego miejsca na sesję zdjęciową. Trudno mi było wybrać trzy miejsca na sesję narzeczeńską w Białymstoku, ponieważ chciałbym Wam uświadomić, jak liczne są tu atrakcje:
- Pałac Branickich – okazały pałac, ogród wokół pałacu i lasek to miejsce chętnie odwiedzane przez Pary Młode; zachęcam również odwiedzić je w ramach sesji narzeczeńskiej w Białymstoku
- Kiszukówka – drewniana architektura, mnóstwo zieleni, woda tworzą wspaniały klimat; zdjęcia w Kiszukówce zawsze wychodzą klimatyczne, a pobyt w tym miejscu to prawdziwa przyjemność
- Kiermusy i Tykocin – to urokliwy zakątek pod Białymstokiem z ruinami zamku, drewnianymi domami i dzikim rozlewiskiem; doskonałe miejsce na sesję narzeczeńską na łonie natury
- Rezerwat Krzemionka – jeszcze ciekawsze miejsce dla osób, które lubią kontakt z naturą; las, rozlewiska, drewniane kładki tworzą wspaniały pejzaż
Ponadto warto odwiedzić Supraśl, Arboretum w Kopnej Górze czy Dworek w Choroszczy, letnią rezydencję Branickich.
Sesja narzeczeńska – Gdańsk
Gdańsk jest miastem bardzo podobnym do Wrocławia. Niewątpliwie wynika to z niemieckiej historii obu ośrodków miejskich. I chociaż Wrocław ma kilka atutów, których Gdańskowi brakuje (jak urokliwe krasnale, niepowtarzalny Ostrów Tumski czy jedyny w swoim rodzaju Ogród Japoński), Gdańsk ma przewagę w postaci dostępu do morza. Jeśli dobrze zaplanujecie sesję narzeczeńską w Gdańsku, uda Wam się być i na Starym Rynku, i nad morzem. Ponadto warto również udać się na:
- Drogę Królewską – otwiera ją Złota Brama, prowadzi przez ulicę Długą i Długi Targ
- Długie Pobrzeże – to jedna z reprezentatywnych części miasta, która doskonale oddaje jego charakter; tutaj poczujecie, że znajdujecie się w dużym, nadmorskim mieście
- Molo w Gdańsku Brzeźnie – tutaj warto wybrać się poza sezonem letnim lub o wschodzie słońca, gdy turystów jest znacznie mniej niż w ciągu dnia
Gdańsk to piękne i popularne wśród turystów miasto. W związku z tym zawsze spotkać tu można tłumy ludzi, szczególnie latem, a już przede wszystkim w sierpniu, gdy odbywa się tutaj Jarmark Dominikański. Dlatego, chcąc wykonać sesję narzeczeńską w Gdańsku, należy sierpień wykluczyć z potencjalnych terminów.
Sesja narzeczeńska – Poznań i poznańskie koziołki
Stolica Wielkopolski to jedno z najbogatszych miast w Polsce. Być może liczba atrakcji turystycznych nie jest tak imponująca, jak we Wrocławiu czy Gdańsku, z całą jednak pewnością Poznań ma swój urok i kilka naprawdę ładnych miejsc, w które warto się udać na sesję narzeczeńską:
- Stary Rynek w Poznaniu – to obowiązkowy punkt na mapie każdego turysty; jak każdy Stary Rynek w dużym mieście, tak i ten w Poznaniu jest bardzo ładny, a zdjęcia wykonane w tym miejscu będą wyjątkowe; na sesji narzeczeńskiej w Poznaniu polecam uchwycić znane koziołki oraz ulicę Półwiejską ze Starym Browarem
- Ogród Botaniczny UAM – jak każdy tego rodzaju obiekt, tak i Ogród Botaniczny Uniwersytetu Adama Mickiewicza jest miejscem idealnym do odpoczynku na świeżym powietrzu, a sesja narzeczeńska w tym miejscu będzie prawdziwą przyjemnością
- Malta – Malta to miejsce aktywnego wypoczynku dla wszystkich poznaniaków i turystów; sztuczne jezioro, tor saneczkowy, park linowy, Nowe Zoo, Termy Maltańskie to tylko jedne z wielu atrakcji tego ośrodka; Malta zajmuje ogromną powierzchnię, po której warto przespacerować się z fotografem podczas sesji narzeczeńskiej w Poznaniu
Oczywiście w Poznaniu znajduje się wiele innych ciekawych miejsc na sesję narzeczeńską. Oprócz najbardziej charakterystycznych, które już wymieniłem, warto odwiedzić także parki. Ciekawym miejscem jest również ulica Św. Marcin – dla poznaniaków św. Marcin jest ważną postacią, a ulica Św. Marcin jest centrum wielu wydarzeń.
Sesja narzeczeńska – Lublin
Lublin, a szczególnie okolice tuż pod miastem, to również dobre miejsce na sesję narzeczeńską. Najczęściej decydują się na nią mieszkańcy Lublina, ale ja polecam ten region także pozostałym Parom:
- Stare Miasto – może nie tak spektakularne, jak to we Wrocławiu, Gdańsku czy Krakowie, ale z całą pewnością bardzo ładne i klimatyczne
- Polesie Lubelskie – lasy, jeziora, bagna i polany dają możliwość zrobienia ciekawych i różnorodnych zdjęć na łonie natury
- Schody Zamku Lubelskiego – schody, które prowadzą do okazałego zamku to jedno z ulubionych miejsc dla fotografów w Lublinie
- Rynek w Kazimierzu
- Opuszczona szklarnia koło Puław
- Wąwozy lessowe w Dołach
W Lublinie polecam również odwiedzić Plac Po Farze z charakterystycznym architekturą i pięknym widokiem na panoramę miasta oraz Plac Litewski z fantastycznymi fontannami.