MENU

Sesja narzeczeńska poradnik

Mimo że sam jestem fotografem ślubnym, przeczytałem do tej pory sporo poradników na temat sesji narzeczeńskich – lepszych i gorszych. Wiele z nich naprawdę jest wartych swojej uwagi, wiele z nich traktuje podejście do sesji narzeczeńskich w sposób jak dla mnie zbyt „filozoficzny”. W poradnikach tych można przeczytać, że sesja narzeczeńska to „próba poznania się na nowo, możliwość odkrywania w sobie nowych uczuć”. Moje podejście jest troszeczkę bardziej przyziemne i ten poradnik pomoże Wam się lepiej przygotować do sesji narzeczeńskiej. 

Do napisania tego artykułu zabierałem się najdłużej, mam nadzieję, że pomoże Wam w przygotowaniach do sesji.

 • Dlaczego warto wykonać sesję narzeczeńską?
 • Przewaga sesji narzeczeńską nad ślubną
 • Kiedy wykonać sesję narzeczeńską?
 • Gdzie wykonać sesję narzeczeńską?
 • Jak przygotować się do sesji narzeczeńskiej?Sesja narzeczeńska poradnik

Dlaczego warto wykonać sesję narzeczeńską?

Pierwszy nasuwający się argument jest to, że narzeczonymi jesteście raz w życiu, potem nadchodzi etap bycia małżeństwem. Fajnie udokumentować ten etap życia, żebyście mogli wspominać go za parę lat. Zdjęcia z sesji narzeczeńskiej możecie wykorzystać w przygotowaniu wszelakiej papeterii ślubnej. Możecie użyć ich, projektując zaproszenia, winietki, karteczki z podziękowaniami dla gości. Oprócz tego możecie użyć zdjęć, tworząc:

  • pokaz slajdów, który zostanie wyświetlony podczas Waszego wesela,
  • tablice z Waszymi zdjęciami z sesji narzeczeńskiej, witającą gości,
  • albumy z podziękowaniami dla rodziców,
  • księga gości.

Jest to dobry pomysł na to, żeby poznać się z fotografem, poznać styl jego pracy. Oswoicie się z aparatem i podczas dnia ślubu, będziecie czuli się znacznie swobodniej.Sesja narzeczenska w barcelonie. Gdzie zrobić sesję narzeczeńską?

Przewaga sesji narzeczeńską nad ślubną

W mojej opinii jako fotografa sesja narzeczeńska ma swoją ogromną przewagę nad sesją ślubną. 

Podczas sesji ślubnej Panna Młoda ma suknie, która z jednej strony powoduje, że PM wygląda rewelacyjnie, ale też w pewien sposób nas ogranicza. Wyjątkiem są Panny Młode, dla których nie istnieją żadne ograniczenia i zrobią wszystko dla idealnych zdjęć ślubnych. Jednym z ograniczeń jest strach przed zniszczenie sukni ślubnej, nie wszystkie PM decydują się na jej pozostawienie. Ciężko w sukni ślubnej wspinać się po skałach, czy drabinie prowadzącej na dachy wysokich budynków. Drugą sprawą jest to, że suknia ślubna nie pasuje do każdego miejsca. 

Sesję narzeczeńską możemy wykonywać na szczytach gór, dachach budynków, gdzie tylko Wam się podoba.

Tam, gdzie za sesję ślubną trzeba płacić, w wielu miejscach sesję narzeczeńską wykonamy bez dodatkowych opłat.Sesja narzeczeńska za granicą

Sesja narzeczeńska cena

Sesja narzeczeńska jest zazwyczaj krótsza od ślubnej, co powoduje, że jej cena jest niższa. Cena sesji narzeczeńskiej to zazwyczaj koszt od 400 zł do 1000 zł w zależności od fotografa. Jej czas trwania to 1-2 h.

Kiedy wykonać sesję narzeczeńską?

Jedni fotografowie proponują wykonać sesję na 3 miesiące przed ślubem, inni na 6 miesięcy, a niektórzy na 12 miesięcy wcześniej. 

Ja proponuję wykonać sesję po prostu odpowiednio wcześniej. Pamiętajcie, że fotografowie od maja do końca października mają sezon ślubny. Od maja do końca października będzie ciężej dograć termin, a także dłużej będziecie czekać na zdjęcia z sesji. Zaplanujcie sesję na tyle wcześniej, by fotograf miał czas na spokojnie ją obrobić i ewentualnie stworzyć z niej fotoalbum czy fotoksiążkę. Sesja narzeczeńska z psem

Gdzie wykonać sesję narzeczeńską? Sesja narzeczeńska pomysły

Tak jak już wspominałem, sesję narzeczeńską można wykonać wszędzie!

Często przyszłe Pary Młode na miejsce swojej sesji narzeczeńskiej wybierają:

 • miejsca dla nich ważne
 • miejsca, w którym się poznali, zaręczyli
 • miejsca, w których lubią spędzać czas.

Jeśli nie macie takiego miejsca, możecie poprosić zawsze o pomoc fotografa. Ja namawiam swoje pary zawsze, by sesje narzeczeńskie wykonywać w miejscach nietypowych, oryginalnych.

Podobnie jak w przypadku sesji ślubnej ważne jest, by sesja narzeczeńska była wykonywana o złotej godzinie, czyli wschodzie lub zachodzie słońca.

Sesja narzeczeńska w lesie, Jak ubrać się na sesję narzeczeńską

Jak przygotować się do sesji narzeczeńskiej?

Możecie przygotować kilka zdjęć znalezionych na stronie Waszego fotografa, w Googlach czy na Pintereście, żeby dać pogląd na to, co się Wam podoba. Przy okazji możecie podpatrzeć, w jaki sposób pozować do zdjęć.

Najważniejsze jednak jest to, żebyście zabrali ze sobą pozytywne nastawienie do sesji.

Konieczne jest to, żebyście byli wyspani, najedzeni i żeby Waszych głów nie zawracało nic innego. Są to warunki niezbędne, by skupić się na sesji narzeczeńskiej w 100%.

Jeśli nie wiecie jak pozować, nie martwcie się! Fotograf na pewno Wam o tym powie. Każdy z fotografów ma swoje sprawdzone sposoby na to, żebyście wyszli dobrze na zdjęciach.

Jak pozować do sesji narzeczeńskiej

Sesja narzeczeńska | jak się ubrać?

 • przede wszystkim ubierzcie się tak, żebyście czuli się dobrze,
 • dopasujcie Wasze style strojów,
 • dopasujcie Wasze stroje do miejsca, w którym odbędzie się sesja,
 • nie musicie ograniczać się do jednej stylizacji, można zabrać dodatkową lub dwie dodatkowe jeśli czas na to pozwala

Podsumowanie

Mam nadzieję, że te porady pomogą Wam przygotować się do sesji. Przeczytajcie koniecznie jak przygotować się do sesji ślubnej.

Sesja narzeczeńska jesieńSesja narzeczeńska na rynku w krakowiejak ubrać się na sesję narzeczeńską? PoradnikSesja narzeczeńska w Łodzikiedy wykonać sesję narzeczeńską? Poradnikromantyczna sesja narzeczeńskaSesja narzeczeńska Marta i Paweł Barcelona

Comments
Add Your Comment

ZAMKNIJ