Umowa z fotografem ślubnym | Jak nie dać się oszukać?

Co powinno znaleźć się w umowie z fotografem?

Umowa z fotografem ślubnym to podstawa udanej współpracy, która pozwoli Wam uniknąć wszelkich niedomówień i będzie podstawą do rozwiązania wielu kwestii spornych. Poniżej przedstawiam Wam, co powinna zawierać taka umowa z fotografem ślubnym.

Przedmiot usługi 

Podpunkt ten powinien zawierać wszystkie Wasze ustalenia, a w szczególności:

  • wybrany pakiet i jego zawartość,
  • liczba zdjęć,
  • czas pracy fotografa i zakres godzinowy,
  • cena usługi,
  • liczba zdjęć wydrukowanych,
  • liczba albumów, ilość rozkładówek/ stron,
  • pakiet, dodatkowe sesję.

Szczegóły zlecenia w umowie z fotografem ślubnym

Wszelkie godziny i miejsca, w których powinien zjawić się fotograf np.: 

  • szacowane godziny i miejsce rozpoczęcia przygotowań tj.: fryzjer, make-up, przygotowania Pana Młodego, przygotowania Panny Młodej,
  • godzina i miejsce ceremonii ślubnej,
  • szacowana godzina i miejsce wesela.

Dane wykonawcy

W umowie powinny znaleźć  się  dane  Waszego  fotografa. W przypadku jeśli fotograf prowadzi działalność gospodarczą powinna to być pełna nazwa firmy, jej adres oraz NIP. Jeśli fotograf nie prowadzi działalności gospodarczej powinny to być imię i nazwisko, adres zamieszkania oraz PESEL. Ważne by był to PESEL a nie nr dowodu osobistego, ponieważ PESELu nie da się zmienić w przeciwieństwie do nr i serii dowodu osobistego.

Oprócz powyższych danych powinny znaleźć się też dane kontaktowe: e-mail i numer telefonu.

Zastępstwo

Dobry fotograf ślubny, fotograf na chrzest, powinien mieć zapis dotyczący gwarancji zastępstwa w sytuacji, gdy nie będzie mógł stawić się na zleceniu. Jeśli takiego zapisu brakuje, to sami powinniście taki zapis zaproponować. 

Możliwość wykonania usługi przez podwykonawcę

Jeśli chcecie, by zdjęcia na Waszym ślubie wykonywał osobiście fotograf, z którym podpisujecie umowę, zagwarantujcie sobie ten komfort poprzez odpowiedni zapis np.:

„Wykonawca gwarantuję, że osobiście wykona usługę i nie ma możliwości powierzenia wykonania dzieła innej osobie”

Zadatek czy zaliczka?

Przypominam, że to istotna różnica. Zadatek jest bezzwrotny, zaliczka jest zawsze zwrotna. Więcej pisałem o tym w artykule „Lista pytań do fotografa”

Termin rozliczenia i sposób płatności

W umowie z fotografem ślubnym powinien znaleźć się zapis dotyczący rozliczenia. Ustalenia dotyczące tego, czy rozliczenie następuje w dniu ślubu, po ślubie, czy przy oddaniu materiału.

Publikacja zdjęć

Określcie w umowie, czy wyrażacie zgodę, czy nie wyrażacie zgody na publikację zdjęć w materiałach reklamujących działalność fotografa. Zazwyczaj będzie to blog fotografa ślubnego, Facebook, Instagram i ew. portale branżowe.

Termin oddania zdjęć

Żeby nie czekać w nieskończoność na zdjęcia ślubne, umowie powinien zostać określony DOKŁADNY termin oddania zdjęć.

Niezbędny sprzęt i umiejętności

Uważam, że fotograf powinien zagwarantować w umowie, że ma niezbędne umiejętności, sprzęt i kwalifikacje do wykonania zlecenia np.:

– ukończony kurs liturgiczny,

– zapasowy sprzęt fotograficzny.Sesja narzeczeńska na Malcie a umowa ślubna

Z jakimi zapisami możecie się spotkać w umowie z fotografem ślubnym?

W umowie z fotografami ślubnymi, często można spotkać się z zapisami, które nie do końca mogą być zrozumiane przez Pary Młode. Poniżej postanowiłem opisać kilka z nich.

Zapoznaliście się z dorobkiem fotograficznym i akceptujecie styl fotografa 

Zazwyczaj fotografowie mają swój określony styl. Taki zapis jest zabezpieczeniem dla fotografa. Oświadczacie, że zapoznaliście się z portfolio fotografa i akceptujecie jego styl fotografowania i obróbki i nie możecie wymagać od fotografa obróbki zdjęć w całkowicie innym stylu.

Przykład:

Fotograf preferuje  zdjęcia o bardzo żywej kolorystyce, więc nie możecie od niego wymagać, by obrobił Wam zdjęcia w taki sposób, by kolory były subtelne, delikatne i stonowane.

Fotograf, nie gwarantuje uwiecznienia wszystkich osób na zdjęciach

Czasem, pary chcą by „każda osoba, była choć na jednym zdjęciu”. Jest to praktycznie niemożliwe do wykonania, z wyjątkiem uchwycenia wszystkich gości na zdjęciu grupowym.

Fotograf może odmówić wykonania zdjęć, które będą miały negatywny wpływ na wizerunek wykonawcy

Niektórzy fotografowie, szczególnie Ci znani, posiadają taki zapis w umowie. Na markę i wizerunek pracuje się latami. Pary Młode mają różne pomysły na zdjęcia, czasem nie do końca odpowiadające wizji fotografa.

Skrajny przypadek. Swego czasu modne były sesje w McDonald’sie. Osobiście dla mnie taka sesja jest kiczowata i nie chciałbym wykonywać takich zdjęć.

Przecież to zdjęcia dla nas. 

Zdjęcia pokazuje się znajomym, który mogą mieć odmienny gust, od gustu pary młodej.Umowa z fotografem ślubnym - sesja narzeczeńska

Talerzyk dla fotografa

Sprawa, która powoduje często oburzenie na wielu forach ślubnych dla Panien Młodych.

Praca fotografa trwa czasem 12h, a nawet 14h. Wiadomo, że przez czas pracy fotograf coś zjeść musi.

Wielu fotografów ma w umowie zapis, że nie wymagają zapewnienia posiłku, z tym, że trzeba poinformować ich o tym odpowiednio wcześnie. W takim przypadku fotograf ma prawo do kilkunastu minutowej przerwy w  dowolnym momencie na zjedzenie posiłku.

W Polsce przyjęło się, że fotograf i obsługa weselna mają zapewniony posiłek. Zdarzają się sale, które liczą talerzyk dla fotografa jako 50% ceny normalnego talerzyka.

Na forach można wyczytać wiele komentarzy, dotyczących tego, ze skoro fotograf ma zapłacone za wykonanie usługi, to dlaczego ktoś ma mu opłacać jeszcze posiłek. Znane są też historie, gdy zespół, fotografowie kamerzyści, zamawiali pizzę na wesele.

Zamawiający pokrywa koszty naprawy sprzętu

Czasem umowa z fotografem przerzuca odpowiedzialność za ewentualne uszkodzenia sprzętu fotograficznego na Pary Młode.

Sam nie posiadam takiego zapisu, więc nie wiem, czy poniesienie kosztów naprawy będzie wymagane tylko w momencie mechanicznego uszkodzenia sprzętu przez gości weselnych, czy również w sytuacji jakiegoś zaniedbania ze strony fotografa.

Osobiście nie podpisałbym umowy z fotografem, który posiada taki zapis w swojej umowie ew. negocjowałbym umowę.Umowa z fotografem ślubnym - Ślub Marzeny i Pawła

Fotograf nie zezwala na wykonywanie zdjęć przez inne osoby….

„Zamawiający gwarantuje wykonawcy, że żaden inny fotograf czy to amator czy to profesjonalista nie będzie miał możliwości fotografowania w trakcie uroczystości ślubnych w kościele/USC podczas wykonywania pracy. Niedotrzymanie tego warunku przez zamawiającego skutkuje w zdjęciu odpowiedzialności z Wykonawcy z jakości wykonywanej usługi.”

Wyobraźcie sobie sytuację, że mamy przysięgę. Jedyny moment, którego w zasadzie nie da się powtórzyć. W tym momencie fotografowi przed obiektyw wchodzi ciocia ze smartfonem, która powoduje, że moment pocałunku w kościele nie został uwieczniony. 

W takiej sytuacji winę ponosi ciocia, nie fotograf. Ten zapis ma chronić fotografa przed roszczeniami ze strony Par Młodych w takich właśnie sytuacjach. 

Umowa z fotografem, a kary umowne 

Dotyczą głównie sytuacji, w której umowa z fotografem zostanie przedterminowo rozwiązana. Obydwie strony muszą obowiązywać takie same stawki.

Warunki oświetleniowe mogą mieć wpływ na ostateczny wygląd dzieła

Inaczej będą wyglądały zdjęcia w pochmurny dzień i w słoneczny dzień, inaczej będzie wyglądała sala podświetlona ledami inaczej bez nich. Trzeba wziąć pod uwagę, że warunki oświetleniowe będą miały wpływ na ostateczny wygląd zdjęć. 

Podsumowanie

Dajcie znać w komentarzach, jakie inne zapisy koniecznie powinny znaleźć się w umowie z fotografem ślubnym oraz jakie zapisy.

Może Cię też zainteresować:

Instax, fotolustro czy fotobudka na wesele? Co wybrać?

First Look – Czym jest i jak go zaaranżować?

Zimne ognie wesele – poradnik ślubny

✅ Ile kosztuje fotograf na wesele?

✅ O co zapytać fotografa ślubnego?

Jak wybrać fotografa ślubnego?

Gdzie znaleźć fotografa na ślub?

Zdjęcia grupowe na weselu | Jak zorganizować?

Udane zdjęcia ślubne – poradnik

20 powodów niezadowolenia Par Młodych ze zdjeć – uniknij ich!

Sesja narzeczeńska – Jak się przygotować?

Sesja ślubna jak się przygotować?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *