Reportaż ślubny – zdjęcia, które opowiadają historię

Reportaż ślubny cieszy się coraz większą popularnością wśród Młodych Par oraz fotografów ślubnych. Nic dziwnego! Dobry reportaż ślubny to doskonały sposób na opowiedzenie Waszej historii. Czym tak właściwie jest reportaż ślubny? I jaka jest rola fotografa, który realizuje reportaż ze ślubu Pary Młodej?

Czym jest reportaż ze ślubu?

Reportaż  z łacińskiego „reportare” – zawiadamiać. Z francuskiego „reportage” opowiadać. Najkrócej tłumacząc, reportaż to przedstawienie danego wydarzenia za pomocą zdjęć, jak więc można się domyślić – reportaż ślubny to przedstawienie dnia ślubu w formie zdjęć.

 

Czego powinniście oczekiwać od fotografa, któremu zlecicie wykonanie reportażu ślubnego?

Fotografia reportażowa jest najtrudniejszą i zarazem najciekawszą formą tej sztuki. Zdjęcia wykonane w ramach reportażu opowiadają historię, która ma swój początek i koniec. Zdjęcia tworzą jedną, spójną całość – aby było to możliwe, musi zostać spełnionych kilka warunków.

Fotograf musi mieć odpowiedni warsztat, by umiejętnie korzystać z wielu technik. Nie chodzi tutaj wyłącznie o pokaz umiejętności, o efektowne zdjęcia. Kompozycja, odpowiedni kąt i wiele innych czynników dają możliwość pokazania tego, na czym najbardziej nam zależy. Na nic jednak zdałyby się wszystkie umiejętności, gdyby nie empatia i swojego rodzaju instynkt. Wybierając miejsce, w którym stanę, jednocześnie rezygnuję z szansy uchwycenia innego wydarzenia, innego miejsca. Podczas realizowania reportażu ślubnego, fotograf podejmuje wiele decyzji, kierując się wiedzą, doświadczeniem, ale i intuicją. Niezbędna jest więc również umiejętność obserwacji – nie patrzenia, ale widzenia rzeczywistości dookoła, wydarzeń, które dzieją się tu i teraz.

Jak wykonuję reportaż ślubny?

  • nie ingeruję w przebieg wydarzeń, by nie zabijać spontaniczności i niepowtarzalnych momentów,
  • wykonuję niepozowane zdjęcia, pokazując na nich Wasze emocje i ulotne chwile,
  • staram się opowiedzieć jak najwierniej historię Waszego dnia.

Profesjonalny reportaż ślubny

Pracę fotografa, który realizuje reportaż, można porównać do pracy antropologa kultury, etnologa, który podczas badań terenowych ma świadomość, że nie może ingerować w zastaną rzeczywistość, a jednocześnie podejmowane przez niego decyzje pozbawiają go obiektywizmu. Co to oznacza dla fotografa ślubnego? Decydując się na zrobienie w danej chwili zdjęć świadkom, a nie Parze Młodej, wpływam na to, jak będzie wyglądał reportaż ślubny, nigdy jednak nie kreuję rzeczywistości. Nie ustawiam, nie podpowiadam i swoją obecnością nie ingeruję w wydarzenia, które dzieją obok mnie. Dzięki temu opowiadam Waszą historię – oglądając zdjęcia z reportażu ślubnego z łatwością przypomnicie sobie emocje, jakie Wam towarzyszyły. Wrócicie do tego najważniejszego dnia w Waszym życiu.

Dlaczego warto zdecydować się na reportaż ślubny?

Wszystkie zdjęcia ślubne są wspaniałą pamiątką z dnia, w którym padło magiczne „tak”. Reportaż ślubny przypomni Wam wiele wydarzeń z tego dnia. Usiądziecie wygodnie w fotelu i cofniecie się o kilka miesięcy, kilka lat… Ale dobry, profesjonalny reportaż ślubny ma jeszcze większą moc! Dzięki zdjęciom historię swojego ślubu i przyjęcia weselnego będziecie mogli opowiedzieć Waszym bliskim – zarówno tym, którzy byli na ślubie, jak i tym, którzy nie mieli szansy Wam towarzyszyć. Jeśli więc za kilka czy kilkanaście lat obejrzycie zdjęcia z reportażu ślubnego wraz z dziećmi, doskonale zrozumieją, jak wyjątkowy to był dla Was dzień. w profesjonalnym reportażu ślubnym zostanie uchwycony każdy najważniejszy detal Waszego pięknego dnia.

Jeśli marzycie, by Wasz reportaż ślubny zawierał angażujące, niekoniecznie oczywiste, ale zawsze najlepsze zdjęcia, których oglądanie nigdy się nie znudzi, odezwijcie się do mnie! Opowiedzcie mi, jak wyobrażacie sobie Wasz ślub, jakie macie plany, a ja uwiecznię Waszą historię w reportażu ślubnym.