MENU

Większość Par Młodych, która organizuje wesele, myśli o tym, by ująć na zdjęciach wszystkich gości. Niestety ciężko tego dokonać fotografowi w reportażu ślubnym. Istnieje jednak kilka sposobów, które mogą stać się również niesamowitą atrakcją dla twoich gości.

Fotobudka, fotolustra czy fotobudka na wesele?

Chyba każdy wie, czym jest fotobudka. Jeśli nie, to już tłumaczę. Fotobudka, czyli nic innego jak  duża budka będąca urządzeniem, które wykonuje zdjęcia, a następnie je drukuje. Atrakcja coraz częściej spotykana na polskich weselach, w zasadzie staje się ich nieodłącznym elementem. Na rynku mamy kilka rodzajów tych urządzeń:

  • zwykłe fotobudki – słupek wykonany z plexi z aparatem, laptopem i drukarką wewnątrz,
  • fotolustra – duże lustro, w którym widzicie własne odbicie, pod którym ukryty jest aparat. Jest  to zdecydowanie bardziej eleganckie od tradycyjnej fotobudki, na pewno zrobi większe wrażenie na twoich gościach niż standardowa fotobudka. Niestety taka forma wiąże się z wyższą ceną.
  • fotobudki w stylu retro i fotobudki rustykalne – tradycyjne urządzenie w formie analogowego aparatu lub drewnianej skrzynki.

Ciekawą alternatywą jest fotobudka w wersji przyczepy campingowej. Taką budkę oferuje np firma Flash Gang. Zdjęcia możecie zobaczyć poniżej.

Ile kosztuje fotobudka ?

Zwykła fotobudka to koszt w granicach 700 zł.

Ile kosztuje fotolustro ?

Zazwyczaj jest to koszt w granicach 1200 zł.

Co obejmuje cena fotobudki ?

Zazwyczaj są to 3 h fotografowania i nielimitowana ilość zdjęć dla gości.

W obydwu przypadkach często dostajemy album, do którego goście mogą się wpisywać i wklejać zdjęcia.

Dużym plusem jest to, że goście mogą otrzymać kilka kopii zdjęć, a Para Młoda otrzymuje wszystkie zdjęcia na pendrive.

Zazwyczaj fotobudki wyposażone są w zabawne gadżety, które urozmaicą sobą zdjęcia.

Jaką fotobudkę na wesele wybrać?

Jest tyle rodzajów fotobudek, że niestety sami musicie podjąć tę decyzję. Gdybym wybierał fotobudkę na wesele, zadbałbym o to, by miała dobrą lampę błyskową. Dlaczego? Ponieważ aparaty w fotobudce to często najtańsze lustrzanki z najtańszymi obiektywami i mogę sobie nie poradzić w złych warunkach oświetleniowych. Dobra lampa przy urządzeniu sprawi, że na 100% będziecie mieli zdjęcia dobrej jakości, niezależnie od warunków.

Wielokrotnie widziałem żółte zdjęcia z fotobudki, zdjęcia za ciemne, za jasne, zbyt niebieskie itp. Lampa zapewni Wam zdjęcia dobrej jakości, w każdych warunkach oświetleniowych.


Instax na wesele

Najpierw należałoby wytłumaczyć, czym jest Instax, bo być może nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, mimo rosnącej popularności tego urządzenia. Pamiętacie coś takiego jak kultowy „Polaroid”? Aparat dość dużych rozmiarów, który miał możliwość drukowania zdjęć. Po wykonaniu fotografii w ciągu kilku sekund otrzymywaliśmy gotową odbitkę. Firma Fuji postanowiła wskrzesić ten pomysł i wyprodukowała aparaty INSTAX. Jest to ponowne ożywienie idei fotografii natychmiastowej.

Mamy dwa rodzaje aparatów Instax – Wide i Mini. Wersja Wide drukuje zdjęcia w rozmiarze 108 (szer.) x 86 (wys.) natomiast wersja mini 99 (szer.) x 62.

Cena wkładu do Instax Wide 108 (szer.) x 86 (wys.) – 40 sztuk 179 zł

Cena wkładu do Insax Mini – 99 (szer.) x 62 (wys.) –  40 sztuk 109 zł

Koszt aparatu Instax Mini to 250 zł, a Instax Wide około 400 zł

W jaki sposób wykorzystać aparat Instax na weselu? – Pomysły

Aparaty Instax na weselu można wykorzystać na kilka sposobów:

Fotograficzne udokumentowanie ślubu Instaxem

Jeśli nie chce Wam się czekać na zdjęcia ze ślubu/wesela możecie poprosić kogoś, by udokumentował cały ten dzień za pomocą Instaxa. Może z tego powstać całkiem fajny album. Pamiętajcie jednak by osoba, która wykonuje te zdjęcia, nie przeszkadzała głównemu fotografowi w jego pracy.

Instax w roli fotobudki

Możemy położyć księgę gości na stole, a obok niej kilka „śmiesznych gadżetów” i poprosić gości by wpisywali się do księgi, wklejając przy tym ich zdjęcie wykonane Instaxem. Możecie dołączyć krótką instrukcję robienia zdjęć, która ograniczy liczbę nieudanych zdjęć i zmarnowanych wkładów.

Czy ma to sens?

Aparat po ślubie zostaje na nasz użytek – to na pewno duży plus. Firma Fuji ma też możliwość wypożyczenia Instaxów na wesele, gdyby ktoś nie był zainteresowany kupnem.

Moim zdaniem Instax na weselu ma sens, jeśli mamy wyznaczoną osobę, która będzie odpowiedzialna za instaxa i nie będzie to Para Młoda (chyba nie chcielibyście, żeby w dniu wesela, ktoś zawracał Wam głowę wymianą wkładu w aparacie). Taka sytuacja daje nam pewność, że Instax będzie używany z rozsądkiem, wkłady nie skończą się w 10 minut, a Wasza księga gości będzie uzupełniona. W sytuacji, kiedy padną baterie, wyznaczona osoba będzie umiała je wymienić i gdy skończą się wkłady, nie będzie problemu z włożeniem następnych.

 

Fotościanka na weselu

Mamy jeszcze jedną opcję, która pozwala nam na uwiecznienie gości na weselu. Niektórzy fotografowie mają w pakiecie – usługę „fotościanka”. Na czym polega „fotościanka”? Wynajęty przez nas fotograf, powiedzmy przez 2 godziny, fotografuje ludzi na „ściance”.

Czy fotościanka to dobry pomysł?

To zależy. Z jednej strony będzie to dla wszystkich dobra pamiątka, ale w mojej opinii, jeśli wynajmujemy profesjonalnego fotografa na wesele, płacimy za niego niemałe pieniądze i każemy mu robić zdjęcia, polegające na katalogowaniu gości, które równie dobrze może wykonać maszyna, taka jak fotobudka, to jest to zły pomysł. Osobiście wolałbym, żeby wynajęty przeze mnie fotograf ślubny dokumentował przebieg wesela, łapał spontaniczne sytuacje.

Inaczej sytuacja ta wygląda, jeśli takie zdjęcia będzie wykonywał dodatkowy fotograf.

Często taka fotościanka jest tańszą alternatywą dla fotobudki.

Pamiętajcie jednak by nie przekładać katalogowania gości nad zdjęcia ze ślubu.

Fotobudka, Instax czy fotograf? – Podsumowanie

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Mogę Ci powiedzieć, co zrobiłbym ja. Ślub to „wielki projekt” jak napisała mi jedna z klientek. W dniu ślubu wiele się dzieje i nie chciałbym, by ktoś zaprzątał mi głowę wymianą wkładu w aparacie, czy baterii. Chciałbym mieć sfotografowane najlepsze momenty, wesela. Dlatego osobiście wybrałbym jakąś wersję fotobudki. Czemu? By mieć spokojną głowę i móc cieszyć się tym dniem.

Dajcie znać, co wybraliście Wy i jak to się sprawdziło!

Comments
Add Your Comment

ZAMKNIJ