Pytania do fotografa ślubnego
W poprzednim artykule pisałem o tym „gdzie szukać fotografa na ślub”. Uznajmy, że macie już kilku kandydatów na Waszego fotografa na ślub, którzy mają wolny termin. Teraz trzeba wybrać najlepszego z nich. Pytania do fotografa ślubnego znajdujące się poniżej, pomogą Wam w jego wyborze, a przy tym pomogą Wam uniknąć wielu przykrych niespodzianek.
Podzieliłem artykuł na kilka sekcji, a najważniejsze pytania umieściłem w akapicie – „NAJWAŻNIEJSZE PYTANIA DO FOTOGRAFA ŚLUBNEGO”.
Jeśli chcecie użyć pytań z tego artykułu. Polecałbym zadać je, dopiero po dokładnym przejrzeniu strony fotografa i jego oferty, ponieważ zazwyczaj kryje się tam większość odpowiedzi.
O co zapytać fotografa ślubnego? – lista pytań
Czy Ty osobiście będziesz wykonywał zdjęcia na naszym ślubie, czy będzie to podwykonawca?
Rozwijałem ten przykład, w poprzednim artykule. Upewnijcie się, czy to właśnie osoba, z którą podpisujecie umowę, będzie fotografem na Waszym ślubie. Jest to szczególnie ważne, przy podpisywaniu umowy ze studiem. Jeśli wyrażacie zgodę by fotografował Was podwykonawca studia, przejrzycie koniecznie portfolio podwykonawcy, żeby przy oddaniu zdjęć nie było przykrej niespodzianki. A tak w ogóle to odradzałbym podpisywanie umów z dużymi studiami zatrudniającymi podwykonawców.
Czy posiadasz zapasowy sprzęt na wypadek awarii ?
Wyobraźcie sobie sytuację, w której to Waszemu fotografowi zaraz przed wejściem do kościoła, czyli przed najważniejszym momentem Waszego życia, pada aparat. Jest to jego jedyny aparat i właśnie odmawia posłuszeństwa.
Wiadomo, zawsze można zrobić zdjęcia telefonem, ale chyba nie po to wynajmowaliście profesjonalnego fotografa. Dobry fotograf ślubny ZAWSZE ma zapasowy sprzęt, zarówno jeśli chodzi o same „puszki”, jak i obiektywy, karty czy lampy.
W jaki sposób fotograf dba o bezpieczeństwo danych?
Znacie historie o tym, jak fotografowi padła karta pamięci lub dysk i Para Młoda już nigdy nie zobaczyła swoich zdjęć?
Chyba nie chcielibyście, żeby ta historia była właśnie o Was.
Profesjonalny fotograf dba o bezpieczeństwo Waszych danych i zawsze robi backup.
Standardem jest:
- podwójny zapis w aparatach, na dwóch kartach pamięci
- backup zdjęć na dwóch dyskach, zaraz po zgraniu kart.
Jak ubierasz się na ślub/wesele?
Takie pytania do fotografa ślubnego mogą wydawać się dziwne, ale zdecydowanie lepiej je zadać. Kiedyś widywało się na weselach fotografów ubranych w kamizelki rybackie. Chowali w nich karty, baterie itp. Chcielibyście, żeby ktoś, kto miał iść na ryby, przyszedł na Wasze wesele? Rzadko jestem na weselu jako gość, więc nie widzę, jak przychodzą ubrani fotografowie, ale często współpracuję z kamerzystami. No i różnie to bywa z tym ubiorem… raz na jakiś czas, zdarza się kamerzysta w pomiętym białym t-shircie z logiem ulubionego zespołu rockowego, kamerzyści w krótkich shortach, którzy muszą wysłuchać kazania przed mszą od księdza, że to „Dom Boży” i taki strój jest nieodpowiedni.
Poproście fotografa by dostosował swój strój do rangi Waszej uroczystości.
Serio, da się pogodzić komfort pracy z dobrym wyglądem.
Czy posiadasz ukończony kurs liturgiczny ?
Kurs liturgiczny to dokument wystawiony przez kurię, zaświadczający o tym, że fotograf zna zasady fotografowania w obiektach liturgicznych.
W ubiegłych latach, musiałem przedstawić go średnio raz na 30 ślubów, sprawdza się go coraz rzadziej.
Może zdarzyć się jednak tak, że gospodarz kościoła jest bardzo konserwatywny, nie zezwoli fotografowi zrobić zdjęć na Waszym ślubie, bez przedstawienia tego dokumentu.
Co jeśli fotograf nie będzie w stanie przyjechać na nasz ślub ?
Jeśli chcecie być spokojni, zapytajcie o fotografa czy ma plan awaryjny na wypadek, gdyby nie mógł pojawić się na Waszym ślubie.
W dobie social mediów i rozwiniętego networkingu, załatwienie zastępstwa nie powinno stanowić problemów. Dobry fotograf zapewne ma w umowie odpowiednie paragrafy dotyczący zorganizowania przez niego zastępstwa.
Nie wymagajcie jednak, by fotograf, zawierając z Wami umowę 2 lata wcześniej, wpisał imię i nazwisko zastępcy w umowę.
DZIEŃ ŚLUBU
Jak długi jest czas fotografowania w dniu ślubu ?
Zazwyczaj czas pracy fotografów jest limitowany – 14/12/10/8 h. Warto wiedzieć jak jest on długi by uniknąć ewentualnych dopłat za każdą następną godzinę.
Najczęściej fotograf pracuje do godziny 00:30-01:00, gdyż później nie dzieje się zbyt dużo i często ludzie nie wyglądają już atrakcyjnie na zdjęciach.
Ile kosztuje dodatkowa godzina pracy, czy jest możliwość przedłużenia czasu pracy fotografa?
Wyobraźcie sobie, że na Waszym weselu o godzinie 1:00 Wasi najlepsi przyjaciele przygotowali dla Was niespodziankę, jaką jest pokaz sztucznych ognii. Z fotografem macie podpisaną umowę do godziny 00:30. Warto mieć możliwość przedłużenia pracy fotografa, a wcześniej upewnić się jaki jest koszt dodatkowej godziny.
Czy znasz miejsce w którym odbędzie się ślub i wesele ?
Jest to duży plus, jeśli wykonawca zna miejsce ślubu, bądź wesela. Będzie wiedział jak poradzić sobie ze światłem, zapewne będzie miał pomysły na fajne kadry.
Z drugiej strony, jeśli zależy Wam na oryginalności ujęć to może to być to minus. Fotograf, który był tam powiedzmy 7 razy może popadać ze swoimi kadrami w rutynę. Może warto wybrać fotografa ze świeższym spojrzeniem na miejsce?
Czy pijesz alkohol na weselu ?
Według mnie profesjonalista nie powinien pić na weselu. To jest praca i są inne okoliczności, w których można się napić. Każdy ma indywidualne podejście do tematu. Ja osobiście wolałbym by wykonawca, któremu powierzam najważniejszy dzień w życiu był trzeźwy. Jeśli dla Was spożywanie alkoholu przez fotografa na weselu nie jest problemem, to potraktujcie to pytanie jako zbędne. weselne
PLENER ŚLUBNY I REPORTAŻ
Kwestia dojazdu na reportaż ślubny i plener. Nocleg ?
Rzecz, która może wpłynąć znacząco na ostateczną cenę usługi, dlatego warto zapytać o nią wcześniej. Oprócz tego, często przy dojeździe dalszym niż 150-200 kilometrów fotografowie wymagają noclegu.W wielu przypadkach koszty dojazdu wynoszą 1-2 zł/km. Niektórzy mają wliczony koszt dojazdu w cenę usługi.
Koszty dodatkowe pleneru zagranicznego?
Jeśli marzy się Wam plener w Wenecji, Paryżu, na Malediwach z pewnością przyda się Wam informacja na temat dodatkowych kosztów. Mogą to być koszty związane tylko z przelotem i noclegiem fotografa, ale mogą być to też koszty za każdy dzień pobytu fotografa poza granicami państwa. Warto wiedzieć o nich przed podpisaniem umowy.
EFEKT PRACY
W jakiej rozdzielczości otrzymamy zdjęcia ?
Takie kwestie techniczne jak rozdzielczość mogą Wam niewiele mówić.
Jeśli będziecie chcieli w przyszłości wydrukować duże zdjęcia na ścianę np. w formacie 70×100, lub będziecie chcieli zobaczyć swoje zdjęcia na telewizorze 4K, to zdjęcia muszą mieć minimum 4000 pikseli po dłuższym boku.
Pamiętajcie, że technologia idzie do przodu, niedługo będziemy mieli lub już mamy telewizory 8K. Jeśli chcecie oglądać zdjęcia w dobrej jakości na tych urządzeniach poproście fotografa o maksymalną rozdzielczość zdjęć.
Co obejmuje obróbka zdjęć ślubnych ?
Obróbka zdjęć ślubnych w rozumieniu fotografa, to zazwyczaj obróbka kolorystyczna zdjęcia.
W rozumieniu klienta, często bywa to zaawansowany retusz. Lepiej uzyskać tę informacje, przed wyborem fotografa.
Ile wcześnie trzeba rezerwować fotografa na ślub?
To zależy. Są fotografowie, którzy podpisują umowy z 3 letnim wyprzedzeniem i są fotografowie, którzy podpisują umowę maksymalnie na rok do przodu.
Jaki jest czas oczekiwania na zdjęcia
Jeśli jesteście niecierpliwi zapytajcie fotografa o to jaki jest czas oczekiwania na zdjęcia. Zazwyczaj jest to okres oczekiwania od miesiąca do pół roku.
Ile zdjęć otrzymamy od fotografa ślubnego?
Czy liczba zdjęć jest „sztywna”? Czy może dostaniecie tyle ile wyjdzie? Zastanówcie się czego oczekujecie, czy liczy się dla Was jakość czy ilość. Zazwyczaj fotografowie oferują liczbę zdjęć w przedziale 250-400.
Czy wykonujesz zdjęcia czarnobiałe?
Jeśli na przykład nie lubicie zdjęć czarno-białych powiedzcie o tym wcześniej fotografowi. Zdarza się tak, że niektóre Pary Młode, chciałyby mieć cały materiał w odcieniach szarości. A może chcielibyście, by zdjęcia BW były również w kolorze?
Pamiętajcie, że łatwiej jest zrobić ze zdjęcia kolorowego, zdjęcie czarnobiałe a odwrotnie jest oto wiele trudniejsze.
W jakiej formie otrzymamy zdjęcia?
Czy będą to pliki wyłącznie w formie cyfrowej, czy również w formie odbitek? Zapytajcie również o album.
UMOWA Z FOTOGRAFEM
Jak wygląda kwestia rozliczenia?
Zapytajcie o:
- Forma płatności – Gotówka, przelew?
- Termin płatności za usługę fotograficzną- przed ślubem, w dniu ślubu? Po ślubie? Przy odbiorze materiału?
Jak wygląda proces rezerwacji?
Poproście fotografa o informację, dotyczące kroków, jakie musicie wykonać by ostatecznie zarezerwować termin. Dowiedzcie się, czy musicie podpisać umowę osobiście, czy możecie załatwić wszelkie formalności w sposób elektroniczny.
Zadatek czy zaliczka?
Jest to zasadnicza różnica. Zaliczka jest zawsze zwrotna, zadatek już niekoniecznie. W sytuacji Waszej rezygnacji fotograf zatrzymuje zadatek. W sytuacji rezygnacji fotografa, Wykonawca zwraca Wam dwukrotność wpłaconej przez Was kwoty.
DODATKOWE PYTANIA
Czy możemy zobaczyć pełny materiał?
Warto zobaczyć pełny materiał. Pamiętajmy, że portfolio to wybrane najlepsze zdjęcia. Czasem zdarza się tak, że portfolio złożone jest z samych zdjęć plenerowych. Plener to w większości przypadków dobre warunki oświetleniowe. Sprawdźcie, jak fotograf radzi sobie w trudnych warunkach oświetleniowych.
To by było na tyle. Myślę, że znając odpowiedzi na te wszystkie pytania do fotografa ślubnego, nic nie powinno Was zaskoczyć. Dajcie znać o co Wy zapytalibyście Waszego przyszłego fotografa na ślub.
Może Cię też zainteresować:
✅ Instax, fotolustro czy fotobudka na wesele? Co wybrać?
✅ First Look – Czym jest i jak go zaaranżować?
✅ Zimne ognie wesele – poradnik ślubny
✅ Ile kosztuje fotograf na wesele?
✅ Jak wybrać fotografa ślubnego?
✅ Gdzie znaleźć fotografa na ślub?
✅ Zdjęcia grupowe na weselu | Jak zorganizować?
✅ Przygotowania do ślubu – Jak przygotować się do zdjęć ślubnych?
✅ 20 powodów niezadowolenia Par Młodych ze zdjeć – uniknij ich!