Jak wybrać fotografa ślubnego? Na co zwrócić uwagę ?
W poprzednim artykule „Gdzie szukać fotografa na ślub?” udzieliłem Wam kilku wskazówek dotyczących miejsc, głównie w sieci, w których takich usługodawców ślubnych można znaleźć. Teraz nadszedł czas na kolejny etap — wybór.
W tym wpisie postaram się Wam udzielić odpowiedzi.
Indywidualne preferencje i styl w fotografii ślubnej
Wiele poradników stawia na pierwszym miejscu cenę. Osobiście uważam, że należy zacząć od czegoś całkowicie innego. Po pierwsze, należy zdefiniować styl fotografii ślubnej, który się Wam podoba. Już po przejrzeniu kilku pierwszych stron fotografów mniej więcej będziecie wiedzieli, co przykuwa Waszą uwagę, a co kompletnie do Was nie przemawia. Pierwszy krok to odpowiedź na pytanie, czy wolimy zdjęcia ślubne pozowane, czy naturalne niepozowane.
Jeśli nasz wybór padł na niepozowane, to szukamy fotografa reportażysty, jeśli pozowane, to w mojej opinii dobrze będzie znaleźć kogoś, kto oprócz fotografii ślubnej być może, też zajmuje się fotografią mody.
Kolorystyka zdjęć ślubnych
To na co jeszcze można zwrócić uwagę przy pierwszym kontakcie z fotografią ślubną to kolorystyka na zdjęciach ślubnych. W obecnych czasach możemy wybierać pomiędzy fotografami, którzy oferują nam zdjęcia w:
- naturalnych barwach, kolory są odzwierciedlone prawie identycznie. Moim zdaniem jest to fotografia uniwersalna. Zatrudnienie takiego fotografa jest bezpieczne. Nie ma ryzyka, że za kilkanaście lat fotografie okażą się kiczem. Wystarczy spojrzeć, jak w tym momencie patrzymy na zdjęcia wykonane w sepii, zdjęcia z białą winietą czy zdjęcia z kolorem selektywnym, gdzie całe zdjęcie jest czarnobiałe, a jeden element jest kolorowy np czerwone buty.
- Zdjęcia w stonowanych kolorach, klimacie filmowym. Takie zdjęcia są bardzo klimatyczne, trochę tajemnicze. Wybierają je często osoby, które, które planują ślub rustykalny. Dobrze komponują się ze scenerią lasu, ze ślubami w klimacie BOHO.
Opinie o fotografie ślubnym | Działalność fotograficzna CEiDG
Załóżmy, że podoba się Wam określony styl fotografii ślubnej i macie już gotową listę fotografów, więc czas przejść do selekcji.
Opinie – to jedna z podstawowych rzeczy, jaką zająłbym się na samym początku, nawet jeszcze przed napisaniem do fotografa o ofertę.
Sprawdźcie opinie na Google oraz na Facebooku.
Możecie sprawdzić również, czy Wasz fotograf, prowadzi zarejestrowaną działalność gospodarczą. Co Wam to daje? Macie większą pewność, że fotograf jest profesjonalistą, możecie sprawdzić, jak długo jest na rynku i w sytuacjach Waszych roszczeń w stosunku do fotografa, łatwiej jest Wam je egzekwować na drodze sądowej.
Oferta fotografa ślubnego
Najważniejszy czynnik, który determinuje nasz wybór. Możemy spotkać się z 3 rodzajami wycen:
- indywidualna wycena – zazwyczaj fotograf wycenia usługę indywidualnie, na podstawie tego czego oczekuje para, wliczając w to np. koszt dojazdu
- jeden pakiet, do którego dobieramy dodatki – Rozwiązanie, które sam stosuję. W moim przypadku jest to jeden prosty pakiet – pakiet reportażowy, do którego można dokupić dodatki takie jak sesja narzeczeńska, sesja plenerowa w inny dzień niż dzień ślubu, albumy, odbitki
- pakiety – pakiet złoty, srebrny, diamentowy, molibdenowy, tytanowy – ilu fotografów, tyle różnych możliwości.
- Cena – PROFESJONALNA usługa fotograficzna to koszt minimum 3000 zł. Poniżej tej kwoty działalność nie jest opłacalna, ew. osoby świadczące usługi działają w szarej strefie. Radzę zwracać uwagę na tę kwestię i nie sugerować się promocją poniżej 3K
- Liczba zdjęć – ilu fotografów tyle możliwości. Są fotografowie oddający 150 zdjęć, są fotografowie oddający 1500 zdjęć. Zastanówcie się jak wiele z nich wydrukujecie, jak wiele wrzucicie do albumu. Pamiętajcie też, że duża ilość, często nie idzie w parze z jakością.
- Czas pracy – bardzo istotna kwestia. Zastanówcie się, na ile godzin będziecie potrzebować fotografa. Przekalkulujcie czy będzie to 8, 10, 12 a może 14 godzin. Zwróćcie uwagę na ceny dodatkowych godzin.
Lokalizacja | Lokalny fotograf vs fotograf „destination”
Wiele par poszukujących fotografów ogranicza się do szukania ich w bardzo wąskim zakresie, powiedzmy swojego miasta.
Warto szukać po całej Polsce. Podaje kilka sytuacji dlaczego:
- są fotografowie, którzy lubią podróżować, nie lubią wykonywać zdjęć ciągle w tych samych lokalizacjach i dojazd w ich przypadku wliczony jest w cenę usługi (ja jestem takim przykładem)
- fotografowie z dalszych rejonów Polski mogą mieć tę samą cenę, którą mają lokalni (lub niższą) , ale poziom ich zdjęć i jakość usługi może być na znacznie wyższym poziomie.
Fotograf ślubny z polecenia
Jeśli nie poszukiwaliście fotografa, tylko zdaliście się na rekomendację znajomych, pamiętaj, że jego oferta przez kilka lat mogła się zmienić, że jego styl fotografowania mógł się zmienić. Sprawdźcie koniecznie opinie i cały materiał, o czym pisze kilka akapitów niżej.
Sprzęt fotografa ślubnego – Czy to ważne?
Istnieje takie powiedzenie:
„Amator martwi się o sprzęt, profesjonalista o światło”
ja lubię bardzo powiedzenie:
„Dobry lotnik to i na drzwiach od stodoły poleci”
Moim zdaniem, jeśli podobają się Wam zdjęcia danego fotografa, to nie warto pytać go o sprzęt, szczególnie jeśli informacje podane przez fotografa nic Wam nie powiedzą.
Zastanówcie się, ile daje Wam odpowiedź, że fotograf używa obiektywu Sigma A 35 mm f/1.4 DG HSM.
Słuszne natomiast jest pytanie dotyczące tego, czy fotograf posiada zapasowy aparat, zapasowe lampy i zapasowe obiektywy. Ja na ten przykład w torbie zawsze noszę 4 aparaty i 6 obiektywów. Mam pewność, że żadna awaria mnie nie zaskoczy.
Drugie pytanie, które możecie zadać to, czy fotograf używa bezlusterkowców, czy lustrzanek. Te pierwsze mają taką przewagę, że są praktycznie bezszelestne, mają tryb „cichej migawki” i w sytuacji, gdy stresuje Was dźwięk aparatu, można się pozbyć jednego ze stresorów.
Staż fotografa
Nie wiem, czy jest to, czynnik, na który należy zwracać uwagę. Osobiście, nie wybrałbym fotografa, który wykonał zdjęcia ślubne na mniej niż 20 uroczystościach. Chciałbym mieć pewność, że fotograf jest doświadczony i nie będzie to jego 3 zlecenie, bo coś może go zaskoczyć. Okaże się wówczas, że zdjęcia, na których nam zależało, po prostu nie wyjdą. Powiedzmy zimne ognie. W mojej opinii ktoś, kto jest na rynku 20 lat nie musi robić lepszych fotografii, niż osoba będąca 3 lata na rynku. Osoba fotografująca krócej może mieć świeższe spojrzenie na fotografię ślubną, niże osoba pałająca się tym od 20 lat, działająca według utartych schematów. Pomijamy tu kwestie wypalenia zawodowego. Z drugiej strony osoba fotografująca 3 lata może nie mieć wystarczającego doświadczenia.
Kopia bezpieczeństwa zdjeć ślubnych
Wybierzcie fotografa, który dba o bezpieczeństwo Waszych danych. Wybierzcie fotografa, który już podczas fotografowania zapisuje Wasze dane na dwóch kartach pamięci, a po powrocie tworzy kilka kopii zapasowych danych Waszego dnia ślubu.
Umowa z fotografem ślubnym
Nie myślcie nawet o wyborze fotografa, który nie chce z Wami podpisać umowy. Umowa ułatwi współpracę. Kwestii umowy poświęcony będzie kolejny artykuł.
Wybór fotografa na podstawie portfolio lub profilu na Instagramie to błąd
To podstawowy błąd, jaki robią Pary Młode. Wielu młodych, początkujących fotografów tworzy swoje portfolio na sesjach stylizowanych, na warsztatach fotograficznych w idealnych warunkach fotograficznych. Prawdziwym sprawdzianem dla fotografa ślubnego jest prawdziwy ślub, ciemna sala, ciemny kościół.
Może się okazać, że osoba przedstawiająca piękną sesję ślubną w górach, nie poradzi sobie w ciemnym drewnianym kościele, pokona ją żółta sala. Dlatego poproście fotografa o przedstawienie 2-3 materiałów takich, jakie otrzymuje klient. Dobrze by było, gdyby składały się one z 200-300 zdjęć.
Czasem zdarza się, że zdjęcia w portfolio są kradzione. Pełny materiał ciężej ukraść 🙂
Nie wybieraj fotografa ślubnego tylko na podstawie zdjęć z sesji!!
Wygrane w konkursach fotograficznych
Wielu fotografów należy do zrzeszeń fotograficznych. Wygrana w takich konkursach to spory prestiż i może być dodatkowym atutem podczas wyboru fotografa. Jedne z najpopularniejszych to ISPWP i Fearlees Photographers.
Większość stowarzyszeń wymaga zapisania i wpłacenia opłaty członkowskiej. Jako atut traktujmy wygrane konkursy, a nie samo członkostwo.
Spotkanie z fotografem ślubnym
Oprócz pięknych zdjęć, albumów liczy się także kontakt z fotografem. Pamiętajcie, że ta osoba będzie towarzyszyła Wam przez cały dzień. Ślub otrzymał 50 punktów na 100 w skali najbardziej stresujących wydarzeń w życiu człowieka i zajmuje on 7 miejsce, zaraz po chorobie lub urazie czy śmierci osób z rodziny.
Ważne, żebyście dobrze czuli się w obecności osoby, która Was fotografuje. Dobrze jest przed podpisaniem umowy spotkać się, pogadać. Jeśli nie macie na to czasu, pogadajcie z fotografem na Skype.
Nie wyobrażam sobie rozmowy z parą, którą fotografuję, na Pan\ Pani. Wyobraźcie sobie sytuację. Jesteśmy na sesji plenerowej, pomagam Wam ładnie wyglądać na zdjęciu:
Wersja A: Pani Joanno, niech Pani przytuli teraz Pana Tomka.
Wersja B: Asia, przytul Tomka.
Która wersja jest dla Was lepsza?
Podsumowanie
Mam nadzieje, że moje wskazówki przydadzą się Wam. Pamiętajcie, że fotograf pozwoli zachować Wam ten dzień na dłużej. Jeśli chcecie mieć fajną pamiątkę, nie warto wybierać byle kogo. Nie warto też na fotografii ślubnej oszczędzać. Znam wiele historii par niezadowolonych ze zdjęć ślubnych, które przychodziły do mnie na sesję i wspominały, że fotograf, którego wybrali na ślub zrobił tragiczne zdjęcia. Chcecie by Wasze zdjęcia były nieudane? Jeśli odpowiedź brzmi „nie” wybierzcie dobrego fotografa ślubnego.
Może Cię też zainteresować:
✅ Instax, fotolustro czy fotobudka na wesele? Co wybrać?
✅ First Look – Czym jest i jak go zaaranżować?
✅ Zimne ognie wesele – poradnik ślubny
✅ Ile kosztuje fotograf na wesele?
✅ O co zapytać fotografa ślubnego?
✅ Gdzie znaleźć fotografa na ślub?
✅ Zdjęcia grupowe na weselu | Jak zorganizować?
✅ Przygotowania do ślubu – Jak przygotować się do zdjęć ślubnych?
✅ 20 powodów niezadowolenia Par Młodych ze zdjeć – uniknij ich!