MENU

Fotograf ślubny cena

W procesie wyboru fotografa ważną kwestią jest budżet, jaki przeznaczymy na jego wybór. 

Na stronach fotografów ślubnych ceny są zazwyczaj ukryte. Każdy z fotografów ma swoje powody. Zazwyczaj wynika to z kilku rzeczy:

  • data ślubu – niektórzy planują ślub z 3-letnim wyprzedzeniem. Przez 3 lata dużo może się zmienić. Mogą zmienić się umiejętności fotografa, styl fotografowania i obróbki, zawartość oferty. Cena na rok 2020 i 2025 będzie na pewno się różnić.
  • indywidualność zlecenia – każdy ślub jest inny, czasem zdarzają się śluby 2-dniowe, 3-dniowe, które trzeba wycenić indywidualnie.

Ile kosztuje fotograf na wesele ?

Po wpisaniu w wyszukiwarkę Google hasła:

“Ile kosztuje fotograf na wesele”, “fotograf ślubny cena” czy “fotograf na wesele cena”

otrzymamy od razu odpowiedź, że cena fotografii ślubnej to koszt 1800 zł. Następnie czytając dalej, dowiemy się, że najwięcej ofert otrzymamy w przedziale 2000 zł – 3500 zł.

W cenie 4000 zł otrzymamy dwóch fotografów, sesję ślubną, album i ogólnie to zdjęcia otrzymamy po dwóch tygodniach.

Podane ceny są jednak błędne, a zapewne nie jedna Para Młoda po przeczytaniu takiego artykułu ustala budżet w przedziale 2000-3500 zł. Za chwilę wyjaśnię jak to wygląda w rzeczywistości.

 

Sprawdź cenę mojej usługi

Fotograf na wesele | cena według fotografów ślubnych

Nie tak dawno temu na jednej z facebookowych grup fotografowie zostali zapytani o swoje stawki za reportaż. Odpowiedzi udzieliło 1400 fotografów ślubnych.

Poniższa cena to sam reportaż z dnia ślubu, bez pleneru, bez dodatków. 

Niska półka cenowa – do 2500 – 41.4 % ankietowanych

Średnia półka cenowa – 2500- 3999 – 48.2% ankietowanych

Wysoka półka cenowa – Powyżej 4000 10.4% ankietowanych

Ceny nie zawierają albumów i mówimy tu o jednym fotografie.

Jak to mówią: „czas to pieniądz”, więc musimy wziąć pod uwagę, że na cenę usługi wpływa również czas fotografowania.

Czas trwania reportażu ślubnego:

10 godzin – 235 osób

12 godzin – 734 osób

więcej niż 12 godzin –  308 osób

Ile pracuje fotograf ślubny?

Często podchodzą do mnie goście na weselu i mówią:

„takiemu to dobrze, naje się, napije, potańczy i jeszcze zarobi”

I tu zaczyna się problem. Wszyscy myślą, że praca fotografa to tylko dzień ślubu. Załóżmy, że fotograf robi zdjęcia przez 12 godzin i bierze za to 3600 zł. Wychodzi nam stawka godzinowa 300 zł/h. Porównując to z zarobkami w jakiejkolwiek innej branży, kwota ta może jeżyć włos na głowie. Jednak dopiero po weselu zaczyna się ciężka praca.

3h – zgranie zdjęć i zrobienie backupów 

Osobiście, przynoszę z wesela +/- 3 tys. do 5 tys. zdjęć. 1 zdjęcie waży około 25-30 mb. Materiał ten musi zostać zgrany na minimum 2 dyski twarde. Jeśli jeden ulegnie awarii, zawsze mamy drugi. Nawet używając USB 3.0 i szybkich dysków, proces ten zajmuje kilka godzin.

10h – selekcja zdjęć

Czy chciałoby się Wam oglądać 4 tys. zdjęć? 

Wyobraźcie sobie, że przychodzą do Was znajomi, którym chcielibyście pokazać 4 tys. zdjęć ze ślubu. Zróbcie koniecznie zdjęcie ich min, kiedy usłyszą tę wiadomość. Czasem zdarzało mi się pokazać surowy materiał klientom, żeby wybrali, powiedzmy zdjęcie ukochanej cioci, na których bardzo im zależy. Następnie otrzymywałem informację zwrotną, że bardzo mi dziękują za selekcje zdjęć, bo nie zdawali sobie z tego sprawy jak ciężka to praca.

8h – obróbka zdjęć

Surowe, nieobrobione zdjęcia z aparatu nie wyglądają idealnie. Automatyka aparatów nie jest nieomylna, człowiek również. Niektóre zdjęcia trzeba poprawić, wykadrować, wyeksponować na nich najważniejsze elementy, a zbędne usunąć.

4h – retusz zdjęć 

Retusz to nie jeden klik. Usunięcie małych niedoskonałości, błędów wizażystki, to czasochłonny proces, a to wszystko po to, by wyglądać na zdjęciach jak najlepiej.

3h – stworzenie galerii zdjęć dla klientów 

Wybranie zdjęć, ułożenie ich, wrzucenie na serwer itd.

Okazuje się, że z 12 godzin robi się już 40.

Koszty fotografa ślubnego

Koszty fotografa ślubnego wpływają na cenę usługi. Co składa się na  koszty fotografa ślubnego?

Sprzęt fotograficzny

– Aparat sony a7 III – 9900 zł (Przypominam, że profesjonalny fotograf musi mieć 2 aparaty)

– obiektyw 35 1.4 – 3500 zł,

– obiektyw 50.14 – 3000 zł,

– komputer – 4000 zł,

– monitor 3500 zł,

– tablet graficzny – 1400 zł.

Dodatkowo: ZUS, podatek uzależniony od formy opodatkowania, oprogramowanie w formie

Oczywiście mamy wolny rynek różni fotografowie, mogą sobie pozwolić na różne ceny. 

Fotograf ślubny i działalność gospodarcza

Ktoś, kto nie prowadzi działalności gospodarczej, pracuje w szarej strefie, nie płaci podatków, może wykonać ślub za 1500 zł i będą to zapewne dla niego łatwe, szybkie pieniądze. 

Teraz zadajcie sobie pytanie:

Jaką macie pewność, że ta osoba pojawi się w dniu Waszego ślubu? Co, jeśli Wasze zdjęcia nie będą odpowiedniej jakości? Co, jeśli ta osoba po prostu zniknie? 

DNIA ŚLUBU NIE POWTÓRZYCIE!

Wybierając profesjonalistę, macie podpisaną umowę, jeśli dana osoba utrzymuje się z fotografii ślubnej, to zapewne zależy jej na marce budowanej latami i będzie jej zależało na Waszym zadowoleniu ze zdjęć. 

Dlaczego usługa jednego fotograf kosztuje 2000 a drugiego 5000 ?

  • Bezpieczeństwo – Dobry fotograf ślubny, zawsze zabezpiecza Wasze zdjęcia przed możliwością ich utraty. Zdjęcia zapisywane są na kilku kartach, a następnie robiony jest ich backup na dyskach twardych.
  • Ładne opakowania – tu nie trzeba się za bardzo rozpisywać.
  • Pewność – Jeśli fotograf posiada dwa aparaty, dwa obiektywy itd. Macie pewność, że żadna awaria sprzętu nie przeszkodzi mu w sfotografowaniu Waszego dnia ślubu. 
  • Doświadczenie i wiedza – Cena amatora zapewne będzie niższa od ceny doświadczonego zawodowca. Napiszę teraz kilka słów o tym, co daje Wam doświadczenie i wiedza fotografa oprócz lepszych zdjęć? Doświadczony fotograf, który wykonał, powiedzmy 100 zleceń, doskonale wie jakie zdjęcia są ważne dla Pary młodej i na pewno wykona zdjęcia „must have”. Oprócz tego podpowie Wam, w jaki sposób zaaranżować, niektóre elementy, żeby zdjęcia były jeszcze lepsze. Wykonawca z dużym doświadczeniem wie, gdzie ustawić się, by pogodzić interesy księdza, pary młodej, kamerzysty, a przy tym wykona dobre zdjęcia. Dobry fotograf nie będzie miał problemu z ustawieniem ludzi do zdjęcia grupowego. Dużym problemem u amatorów jest to, że nie wiedzą jak ustawić parę do zdjęć. Z doświadczonym fotografem zrealizujecie taką sesję np. w dniu ślubu, w kilka minut. Plener ślubny natomiast będzie na pewno bardziej różnorodny. Doświadczenie fotografa ma swoją cenę. Napomnę tu tylko, że ceny warsztatów fotograficznych są dość wysokie koszt od 1200 do nawet 5000 zł. 
  • Umiejętność zarządzania barwą – Dobry fotograf posiada zazwyczaj dobrze skalibrowany monitor szerokogamutowy, pozwalającą wyświetlać całą paletę barw np.. Adobe RGB. I co z tego? To daje Wam gwarancję, że Wasze zdjęcia ślubne wszędzie będą wyglądały dobrze. Na telefonie, odbitkach, telewizorze w fotoalbumie itp. Jeśli ktoś obrabia zdjęcia na zwykłym laptopie, może zdarzyć się tak, że na jego laptopie zdjęcia będą wyglądały dobrze, a na innych urządzeniach będą np zbyt żółte, zbyt niebieskie, za jasne, bądź za ciemne.
  • Marka – popyt na usługi najlepszych fotografów ślubnych w branży jest wysoki. W związku z podstawowym prawem Ekonomii „popyt rośnie, cena rośnie” ich cena będzie wysoka. 

     

Pary Młode dziś mają o wiele trudniejsze zadanie…

Dawniej bariery wejścia na rynek były wyższe. Kiedyś profesjonalny używany aparat, kupowało się za 7 tys. złotych, dziś profesjonalny używany aparat kupimy za 3 tys. Dawniej warsztat, zdobywało się latami, dziś po jednych warsztatach, na których możemy fotografować jakąś parę mamy portfolio i zestaw gotowych ustawień, które pozwolą nam skopiować, naszego mistrza.

Wszystko to sprawiło, że mamy na rynku wielu amatorów, których zdjęcia na pierwszy rzut oka przypominają zdjęcia profesjonalistów. Ich cena będzie kilkukrotnie niższa. 

Ktoś, kto nie zajmuje się, na co dzień fotografią ślubną, nie odróżni zdjęć mentora, od ucznia. Dopiero po otrzymaniu swojego reportażu taką różnicę można zobaczyć. 

Po co przepłacać?

Nie jest problemem poradzenie sobie na sesji zdjęciowej. W dobrym świetle, przy dobrych warunkach nawet telefonem można zrobić rewelacyjne zdjęcie pozowane.

Tylko pytanie: jak taki fotograf poradzi sobie w niekorzystnych warunkach oświetleniowych? Co, jeśli zawiedzie go automatyka aparatu, a on nie będzie umiał dostosować ustawień ręcznie?

No i na koniec tak ku przestrodze, opinia jednej Pani

Jestem po swoim ślubie. Mam udany film z wesela, ale jeśli chodzi o zdjęcia (a ponoć to mój konik, tym bardziej pluję sobie w brodę) – nie jestem aż tak z nich zadowolona. Bardzo żałuję, że nie wydałam na fotografa 500zł więcej niż planowałam – jestem pewna, że oddałby atmosferę ślubu i wesela jeszcze bardziej. Czuję po prostu niedosyt a wiem, że przecież ślubu i wesela nie powtórzę. Fakt, że na Fotografa mieliśmy założoną pewną kwotę i pod tym względem się wyrobiliśmy, ale Młodzi, sami organizując wesele, sami zobaczycie, że pod sam koniec pieniądze przestaną mieć znaczenie i będziecie walczyć z czasem. Poza tym na sam koniec, kiedy emocje opadną, będziecie chcieli wrócić do tych chwil i fajnie, żeby zdjęcia były PO PROSTU DOBRE. I byście byli z nich dumni. Mówię to ja, doświadczony człowiek.

PS: Film ślubny jest świetny i rekompensuje zdjęcia, ale niestety ich nie zastępuje.

Takie opinie, słyszę często od Par przychodzących do mnie na sesje ślubne, dla których głównym kryterium przy wyborze fotografa była cena. 

Wybierzcie dobrze!

A ten artykuł pomoże Wam wybrać fotograf – Jak wybrać najlepszego fotografa na ślub ?

Jeśli nie wiecie o co zapytać fotografa to ten wpis Wam pomoże – Pytania do fotografa ślubnego

Comments
Add Your Comment

ZAMKNIJ