Jak wygląda współpraca z fotografem ślubnym?

Często Pary Młode zadają pytanie:

 • Jak to wszystko wygląda?
 • Jak wygląda praca fotografa w dzień ślubu?
 • Jak wygląda współpraca z fotografem ślubnym w dniu ślubu?
 • Na co zwrócić uwagę w dniu ślubu?

W tym bardzo ekscytującym tekście postaram się Wam pokrótce przybliżyć, jak wygląda współpraca z fotografem w trakcie dnia ślubu.

Pozwoliłem sobie podzielić ten tekst na kilka mniejszych akapitów, dotyczących poszczególnych momentów ślubu i wesela.

Ankieta dla Pary Młodej – Dwa tygodnie przed ślubem

Wszystko zazwyczaj zaczyna się dwa tygodnie przed ślubem. Wysyłam Wam formularz, w którym wpisujecie mi wszystkie, najważniejsze dane, takie jak:

 • Wasze aktualne numery telefonów i numery telefonów świadków. Świadkowie często odbierają, w sytuacjach, w których Wy nie możecie,
 • miejsca przygotowań oraz ich godziny,
 • ważne jest, żebyście również uwzględnili tam wszystkie specjalne życzenia, takie jak zdjęcia z wujkiem, chrześniakami lub zdjęcie grupowe z paczką znajomych. To wszystko sprawi, że na pewno o niczym nie zapomnę.

Nie ma sensu się spieszyć z przedwczesnym wysyłaniem formularza, ponieważ wiele rzeczy w procesie planowania dnia ślubu, ulega zmianie. Dobrze będzie, jeśli odeślecie mi formularz na około 4 dni przed ślubem. Zdążymy telefonicznie bądź na spotkaniu przedyskutować Wasz plan, w razie czego będzie można wprowadzić pewne modyfikacje.

Dzień przed ślubem

Kontaktuje się z Wami telefonicznie i potwierdzamy wszystkie terminy. Dajecie znać o ewentualnych zmianach.

Przygotowania

W tym wyjątkowym dla Was dniu zazwyczaj spotykam się Pannom Młodą jako pierwszą, najczęściej u wizażystki. Tutaj pewnie część Panien Młodych będzie przestraszona, ALE JAK TO NA MAKE-UPIE, przecież wyglądam źle. I jak ja będę wyglądała na zdjęciach? Spokojnie. Fotografowanie zaczynamy na 10/15 minut przed końcem, gdy drobne niedoskonałości zostały zakryte i wszystko wygląda, tak jak powinno.

Make-up ślubny Warszawa

Przygotowania Pana Młodego

O ile wszelkie odległości między narzeczonymi pozwalają, ale w 98% tak zawsze jest, to niedługo po Make-upie spotykamy się na przygotowaniach do ślubu, Pana Młodego.

Zazwyczaj zaczynam od sfotografowania dodatków, które często są spersonalizowane, dlatego warto by pokazać je na zdjęciach. Fotografujemy elementy takie jak:

 • wiązanie muchy/krawata,
 • zakładanie spinek do mankietów,
 • nakładanie butów, kamizelki, marynarki.

Jeśli czas nam pozwala, warto wykonać kilka zdjęć portretowych Pan Młodego, w końcu ślub ma się raz w życiu. Możemy także zrobić pamiątkowe zdjęcia ze świadkiem, z najlepszymi przyjaciółmi lub rodziną, jeśli są obecni na przygotowaniach.

Przygotowania Panny Młodej

Przychodzi kolej na Pannę młodą. W zasadzie schemat ten sam jak u Pana Młodego. Fotografuję detale, takie jak:

 • biżuteria,
 • podwiązka,
 • bukiet,
 • obrączki,
 • buty.

Oczywiście zważając na to, czy w domu Panny Młodej nic się nie dzieje. Priorytetem dla mnie jest akcja i wydarzenia, a nie fotografia produktowa.  Gdy detale są już sfotografowane, fotografujemy ubieranie w suknię, po którym nadchodzi czas na kilka portretów Panny Młodej, zdjęcia z rodzicami, druhnami. Oczywiście wszystko pod warunkiem, że mamy na to czas.

Współpraca z fotografem ślubnym

First Look/Błogosławieństwo

Niesamowity moment pełen łez, wzruszenia i wszystkiego innego. Jedni skupiają się na emocjach, nieważne jest dla nich miejsce, dla innych oprócz emocji ważne jest również miejsce na first look. Takim miejscem może być np. ogród lub taras.

Dlaczego warto zrobić first look na zewnątrz?

W domach, szczególnie polskich mamy zazwyczaj mało światła, mało miejsca. Rzadko kiedy zdarza się, by fotograf mógł swobodnie po takim pomieszczeniu biegać, fotografują z różnych kątów, nie przeciskając się między kamerzystami, bądź innymi uczestnikami błogosławieństwa.

JEŚLI CZAS NAM POZWALA

Możemy wykonać skróconą sesję ślubną właśnie w takim ogrodzie. Jeśli nie macie ogrodu, na pewno gdzieś koło Was jest fajne miejsce, w którym taką sesję można wykonać. Często bywa to pole/ las w drodze do kościoła. Jeśli nie ma takiego miejsca, taką sesję możemy wykonać nawet pod kościołem.

first look ślub

Ceremonia

To czas, gdy zarówno Wy, jak i ja jesteście najbardziej zestresowani. Wy ślubujecie sobie miłość wierność i uczciwość małżeńską a ja staram się udokumentować to w jak najlepszy sposób. Po skończonej ceremonii najczęściej wykonujemy zdjęcie grupowe, po to, by upamiętnić wszystkich członków rodziny i wszystkich gości, którzy byli na ślubie. Ważne, żeby zrobić to przed życzeniami, bo potem wszyscy się rozejdą, a jeszcze jedna rzecz: nie wszyscy goście będą uczestnikami wesela. Część z nich uczestniczy tylko w ślubie.

Wesele

W oczekiwaniu na Parę Młodą na sali weselnej zawsze można ująć oczekujących gości. Po tradycyjnym przeniesieniu Panny Młodej przez próg miejsca, w którym odbędzie się przyjęcie weselne, po przywitaniu chlebem i solą goście zasiadają do stołów. Biorąc pod uwagę komfort psychiczny gości, raczej nie fotografuję podczas spożywania posiłków. Wyjątkiem od reguły są toasty.

Sesja ślubna w dni ślubu (podejście nr 2)

Kolejny dobry moment na kilka zdjęć pozowanych, to moment, gdy zszedł już z Was cały stres spowodowany ceremonią i pierwszym tańcem Wtedy też goście mogą zająć się sobą oraz mogą  zacząć zabawę przy muzyce serwowanej przez DJ-a/orkiestrę. Jest to czas, gdy spokojnie możemy oddalić się na krótką, maksymalnie 30-minutową sesję. Możemy wykonać ją w pobliskim lesie, ogrodzie. Czasem miejsca, które sami wybieracie na Wasz ślub, są tak rewelacyjne, że nawet nie musimy nigdzie wychodzić. W ich wnętrzach możemy zrobić kilka ujęć portretowych. Sesja ślubna po pierwszym tańcu ma jeszcze jedną zaletę. Śluby organizowane są zazwyczaj w miesiącach letnich, jest ciepło, mamy piękne słońce. Możemy wykorzystać wówczas do zdjęć zachód słońca, który daje rewelacyjne pomarańczowe światło, nadające zdjęciom niepowtarzalnego klimatu.

 

Girlandy na wesele

Zdjęcia rodzinne na weselu.

Warto znaleźć chwilę, by wykonać zdjęcia rodzinne, które staną potem na komodach babć, zawisną na ścianach chrzestnych, znajdą się w albumach rodziców. Z okazji, że będą w tak wielu ważnych miejscach proszę Was – nie wykonujmy ich w domu na tle telewizora, jak to w wielu przypadkach ma miejsce. Na sali weselnej zawsze znajdziemy wiele miejsc, które będą w połączeniu z Wami wyglądały dobrze.

Nie róbmy zdjęć ze wszystkimi gośćmi, a już w szczególności nie róbmy zdjęć przy stole z każdym gościem po kolei. Zróbmy zdjęcia z najbliższą rodziną i przyjaciółmi. Nie warto poświęcać cennego czasu na katalogowanie gości. Każda sekunda katalogowania gości to wiele uciekających momentów, które ja mam za zadanie dla Was wychwytywać.

ć 

Oczepiny

To ostatni element do sfotografowania. Po nich kończę pracę, żegnam się i uciekam do domu, by zrobić kopię zapasowe Waszych zdjęć i rozpocząć pracę nad przygotowywaniem Waszej niesamowitej historii tego dnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *