Fotograf na ślub – Profesjonalista czy amator?

 Każda para młoda z pewnością nie raz otrzymała propozycję uwiecznienia swojego ślubu przez fotografa  amatora. Mógł być to zarówno znajomy, wujek, czy po prostu osoba rozpoczynająca swoją przygodę z fotografią. Postaram się przedstawić dlaczego wybór powinien paść jednak na profesjonalnego fotografa ślubnego, a nie na kogoś rozpoczynającego swoją przygodę z fotografią. Poniżej znajduje się 12 powodów, dla których ślubem i weselem powinien zająć się profesjonalny fotograf ślubny.

  1. Odpowiedzialność –  Jedną z najbardziej istotnych rzeczy jest fakt, iż profesjonalista ponosi odpowiedzialność za wykonywaną usługę. Warunki jej realizacji i odpowiedniego wykonania zapisane są w umowie. W sytuacji nieodpowiedniego wykonania zlecenia, istnieje możliwość pociągnięcia go do odpowiedzialności przed sądem. Profesjonalista ma świadomość odpowiedzialności ponoszonej za swoją pracę. Wielu fotografów, dbających o swoją markę, wie jak ważnym dniem w życiu wielu ludzi jest dzień ślubu, w związku czym zrobią wszystko by stworzyć doskonały fotografie ślubne, oddające w pełni charakter tego dnia, w postaci reportażu ślubnego.

Sesja ślubna Młodej Pary na Księżym Młynie w Łodzi, wśród starych fabryk

  1. Bezpieczeństwo –  Fotograf weselny z prawdziwego zdarzenia, daje poczucie bezpieczeństwa. Dlaczego? Ponieważ możemy polegać na jego doświadczeniu i wiedzy, dzięki której wie ile baterii musi mieć, ile kart pamięci, jak przechowywać zdjęcia oraz to, które momenty należy uwiecznić.
  1. Pozwolenie na fotografowanie podczas celebracji liturgicznej – ksiądz jest gospodarzem kościoła.  W związku z tym, może poprosić o przedstawienie zaświadczenia dotyczącego ukończenia kursu liturgicznego, zezwalającego na rejestrację ślubu. Rzadko kiedy fotograf amator posiada takie zezwolenie. Może to skutkować niedopuszczeniem takiej osoby do wykonywania zdjęć ślubnych, a tym samym braku pamiątki ślubnej.
  1. Profesjonalny sprzęt – kościoły to miejsca słabo oświetlone. Miejsca słabo oświetlone wymagają profesjonalnych obiektywów z jasną optyka i aparatów posiadających wysoką czułość. „Aparatem wujka” da się zrobić zdjęcia w kościele, da się również zrobić je telefonem, ale czy pamiątka ze ślubu ma być zapisana w takiej jakości? W przeciętnym kościele, zwykła lustrzanka nie da dobrych efektów.

sesja Pary Młodej na polu pełnym kwiatów w okolicach pola golfowego

  1. Obróbka zdjęć – Profesjonalni fotografowie poddają zdjęcia obróbce graficznej i retuszowi, po to by wyglądały dobrze nie tylko na monitorze, ale również wyglądały dobrze na papierze. Odpowiednie odwzorowanie kolorów zapewniają im specjalistyczne monitory poddane kalibracji, które gwarantują, że zdjęcia nie będą za żółte czy za niebieskie, a odcień skóry nie będzie zbyt czerwony.
  1. Profesjonalista starannie segreguje materiał – wielokrotnie słyszałem o fotografach, którzy oddają 6 tysięcy bądź 10 tysięcy zdjęć. Rekordzista z Warszawy oddawał 15 tysięcy zdjęć. Nasuwa się jedno pytanie: Po co? Czy podczas wizyty znajomych będziemy pokazywać im 15 tysięcy zdjęć z naszego ślubu? Po jakimś czasie oglądanie zdjęć ślubnych w takiej ilości staje się to nudne. Zdjęcia układają się w film poklatkowy. Otrzymujemy setki pustych, podobnych do siebie fotografii. Czy nie lepiej zamiast tysiąca zdjęć, otrzymać 100 pokazujących najważniejsze momenty wesela i ludzkie emocje? Nad takimi zdjęciami zatrzymamy się, pomyślimy co się na nich dzieje. Jednym z głównych argumentów, który najczęściej podają pary młode wybierając fotografa amatora jest właśnie duża ilość zdjęć ze ślubu.
  1. Profesjonalista wie, gdzie się ustawić – podczas ślubu uwaga gości powinna być skupiona na parze młodej. Niestety uwagę może, odwrócić fotograf, który nie może znaleźć swojego miejsca. Konsekwencją tego są zazwyczaj złe kadry, na których będą widniały np. plecy kościelnego, bądź plecy Pary Młodej.
  1. Profesjonalista ma zapasowy aparat i zapasowy sprzęt – każdy profesjonalista używa minimum 2 aparatów. Rzeczy martwe mają to do siebie, że lubią się psuć w najmniej oczekiwanych momentach. Fotograf amator zazwyczaj posiada jeden obiektyw, jedną lampę, jeden aparat. Co w sytuacji gdy aparat odmówi posłuszeństwa ? Profesjonalista jest przygotowany na takie sytuacje.
  1. Profesjonalne oświetlenie – Sale weselne – podczas pracy na nich, nie można polegać tylko i wyłącznie na świetle zastanym. Lokale, w których odbywają się wesela w większości są żółte, często zastanawiam się co projektant miał na myśli. Najczęstszym, stosowanym rodzajem światła, są świecące na zielono LEDy lub jarzeniówki. Połączenie złotych ścian i żółtych żarówek daje ciemne, żółtozielone zdjęcia, na których brakuje kontrastu. Profesjonalny fotograf używa na sali lamp błyskowych. Oprócz stroboskopowego efektu dyskoteki, umożliwiają całkowitą zmianę klimatu sali sprawiając, że zdjęcia będą wyglądały tak jak powinny.

Profesjonalny fotograf ślubny na wesele, czy na pewno ?

  1. Profesjonalista nie spożywa alkoholu na weselu– żyjemy w Polsce, więc każdy z pewnością zna wiele historii o pijanych fotografach i kamerzystach. W tym punkcie nie będę się rozpisywał
  1. Profesjonalny fotograf ślubny wie jaki obiektyw dobrać do zdjęcia i sytuacji – często widzę fotografów amatorów robiących zdjęcia z bliska obiektywem szerokokątnym. Charakterystyczną cechą obiektywów szerokokątnych jest zniekształcanie obrazu oraz jego rozciąganie. Wszystko to powoduje że Para Młoda wygląda nienaturalnie i niekorzystnie.
  2. Oddanie zdjęć w terminie – poprzez podpisanie umowy z fotografem zobowiązuje się on do oddania zdjęć w wyznaczonym przez siebie terminie. Z amatorem może być różnie.

Mam nadzieję, że ten wpis pomoże dokonać właściwego wyboru i pomoże stwierdzić, że weselem i ślubem powinien zająć się profesjonalny fotograf ślubny a nie amator. Zagwarantuje on stworzenie zdjęć ślubnych, które będą idealną pamiątką.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *