Pałac Ksawerów – wesele Marty i Michała | Kamil Błaszczyk

Pałac Ksawerów – wesele Marty i Michała

Marta i Michał na miejsce ślubu i wesela wybrali jedne z najbardziej charakterystycznych miejsc w przestrzeni łódzkiej. Para Młoda przysięgę ślubną złożyła w zabytkowym kościele w skansenie łódzkiej architektury drewnianej, zaś wesele zorganizowali w Pałacu Ksawerów. Przygotowania do ślubu odbyły się natomiast w Hotelu Andel’s, tuż obok łódzkiej Manufaktury. Zobacz, jak wyglądał ten wyjątkowy dzień naszej Pary Młodej.

Ślub w kościele w skansenie łódzkiej architektury drewnianej

Osoby związane z Łodzią na miejsce ślubu chętnie wybierają miejsca charakterystyczne dla historii i kultury jedynego w swoim rodzaju miasta. W przypadku ślubów kościelnych Pary Młode często wybierają więc katedrę, parafię w Łagiewnikach lub właśnie kościół w skansenie łódzkiej architektury drewnianej.

Zabytkowy kościół, który budowany był w latach 1846-1848 w Nowosolnej, z początku należał do kościoła ewangelicko-augsburskiego. Luteranie w późniejszych latach dokonywali drobnych i nieco większych zmian, również wymuszonych odbudową po zniszczeniach wojennych. Kościół wyróżniał się jednak drewnianą konstrukcją z murowaną ścianą frontową oraz trójspadowym dachem.

Pierwsze zamiary stworzenia skansenu architektury drewnianej w Łodzi przedstawiono już na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. Na realizację tego pomysłu trzeba było jednak cześć aż pół wieku. Skansen powstał na terenie parku im. Władysława Reymonta, który zlokalizowany jest na tyłach Centralnego Muzeum Włókiennictwa. Trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce do ukazania kultury ziemi łódzkiej.

W skansenie znajduje się 8 budynków, które zwiedzającym przybliżają historię miasta z przełomu XIX i XX wieku. Budynki położone są wzdłuż dwóch brukowanych ulic, a jednym z nich jest zbytkowany kościół z Nowosolnej. Kościół, który obecnie należy do kościoła katolickiego, przeniesiono niemalże w całości, zachowując jego oryginalną konstrukcję i wygląd. Odbudowano jedynie murowaną przednią ścianę, również według pierwotnych planów.

Pałac Ksawerów – wesele w pałacu i zabawa w plenerze

Organizacja wesela w plenerze nie należy do najłatwiejszych. Ustawiając stoliki na świeżym powietrzu, pamiętać należy o kapryśnej pogodzie. Doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich Par marzących o weselu w plenerze jest to, na które zdecydowali się Marta z Michałem.

Wesele zorganizowali w Pałacu Ksawerów, neorenesansowym folwarku, należącym niegdyś do Oskara Kindlera. Historia pałacu, chociaż sięga 1875 roku, była dość burzliwa. Pałac przechodził z rąk do rąk, przetrwał także obie wojny. Po II Wojnie Światowej przekształcony został w Wyższą Szkołę Gospodarstwa Wiejskiego w Łodzi z internatem.

W 2011 roku rozpoczęto prace, których celem było stworzenie komercyjnego obiektu, idealnego na imprezy firmowe czy przyjęcia rodzinne. Centrum konferencyjno-bankietowe w przyszłości zyska także pokoje hotelowe o czterogwiazdkowym standardzie.

Eleganckie wesele w Pałacu Kindlera w Ksawerowie

Marta i Michał parkiet oraz bar przenieśli do specjalnego namiotu, ustawionego tuż obok Pałacu. Przejście między obiema częściami wskazywał czarny dywan. W tym samym, oryginalnym jak na wesele, kolorze były obrusy na okrągłych stołach. Elegancką czerń uzupełniały złote oraz białe elementy. Białe róże, które zdobiły stoły gości, znalazły się także w bukiecie Panny Młodej.

Goście szukali swojego miejsca głównie w części tanecznej. W namiocie można było nie tylko tańczyć do największych przebojów, ale także napić się znakomitego drinka, przyrządzonego przez profesjonalnych barmanów. Pokaz barmański był także atrakcją dla gości, przygotowaną przez Parę Młodą.

Nie zabrakło także chwili, bym wraz z Młodymi udał się na sesję zdjęciową. Kilka, kilkanaście – może kilkadziesiąt ujęć w ogrodzie folwarku w Ksawerowie zaliczam do wyjątkowo udanych. Zobacz, jak Marta, Michał i ich goście bawili się na weselu w Pałacu Kindlera.

Pałac Ksawerów

3 komentarze

  1. To jest niesamowite, ale praktycznie każdy kadr samodzielnie opowiada historię. Przepięknie się ogląda. Gratulujemy ogromnego talentu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *