Jak przygotować się do zdjęć ślubnych w kościele? – Poradnik ślubny

Jak przygotować się do zdjęć ślubnych? – Ceremonia

Dotarliśmy do najważniejszego momentu Waszego dnia, czyli momentu ceremonii zawarcia związku małżeńskiego, a ten artykuł podpowie Wam jak przygotować się do zdjęć ślubnych w kościele oraz co zrobić by były one udane.

Zasady, które Wam przedstawię, nawiązują do ślubu kościelnego, ale z powodzeniem można je zastosować przy ślubie cywilnym.

Standardowo tak jak i  w poprzednich artykułach postaram się Wam nakreślić, co możecie zrobić, żeby stworzyć dla fotografa możliwość wykonania rewelacyjnych zdjęć z Waszego najpiękniejszego dnia w życiu. 

Co zrobić przed ślubem? Ślub kościelny krok po kroku

Poproszenie gości o niefotografowanie 

O ile to możliwe, poinformujcie gości, że wynajęliście profesjonalnego fotografa ślubnego, który będzie odpowiedzialny za uwiecznienie tej uroczystości i chcielibyście, żeby nie wykonywali zdjęć podczas ceremonii. Zapewnijcie, że goście będą mieli dostęp do wykonanych przez fotografa  zdjęć. Zabieg ten pozwoli ograniczyć możliwość popsucia jakiegoś ważnego ujęcia przez gości weselnych.Ludzie wychodzący z kościoła, Wesele unplugged

Niektóre Pary Młode stawiają takie tabliczki przed wejściem do kościoła. Co sądzicie o takim pomyśle ?

Ustawienie krzeseł w kościele

Jeśli jest taka możliwość, wspomnijcie kościelnemu, czy dekoratorce by krzesła nie były ustawione pod samym ołtarzem, gdyż utrudni to fotografowi wykonywanie zdjęć. Zadbajcie też, by krzesła były ustawione w „jodełkę”. Sprawi to, że fotograf podczas fotografowania ceremonii nie będzie musiał przepychać się między świadkami.UStawienie krzeseł w kościele, tabliczki na krzesełka, mąż i żona

Rozmowa z fotografem

Udzielcie Waszemu fotografowi wszystkich możliwych wskazówek, które ułatwią mu fotografowanie w kościele. Przydatna będzie informacja np. o tym gdzie znajduje się wejście na chór oraz o ewentualnych obostrzeniach ze strony księdza.

Idealne zdjęcia ślubne z kościoła – przepis

Wejście do kościoła

Stoicie już w wejściu do kościoła, zaraz zacznie się marsz weselny. Oto kilka wskazówek przydatnych podczas tego momentu:

  • pamiętajcie, by być wyprostowanym, nie garbić się,
  • pamiętajcie, by wchodzić powoli, żeby fotograf miał dużo czasu na załapanie fajnych ujęć, w szczególności jeśli kościół nie jest zbyt duży.
  • W tradycji jest tak, że Pan Młody powinien prowadzić Pannę młodą pod ręką i powinien stać po lewej stronie. Jeśli będziecie  chcieli wejść do kościoła trzymają się za dłonie, nic się nie stanie, to Wasz dzień, nikt Wam tego nie zabroni.Wejście do kościoła św. Piotra i Pawła w Krakowie przez Karolinę i Adama

Prowadzenie do ołtarza przez księdza

Czasami zdarza się tak, że do Pary Młodej stojącej w przedsionku wychodzi ksiądz. Następnie ksiądz prowadzi PM do ołtarza. Ja jako fotograf stoję zazwyczaj pod ołtarzem, w okolicy krzeseł. Ciężko wykonać perfekcyjne zdjęcie z „wejścia Młodej Pary” do kościoła w takiej sytuacji, ponieważ, w takim ułożeniu będzie Was zasłaniał ksiądz. Co zrobić by zdjęcia z tego momentu były udane mimo zasłaniającego Was księdza? Możecie poczekać kilka sekund i zachować około 4-5 metrowy dystans od księdza. To pozwoli fotografowi wykonać piękne ujęcie Was kroczących do ołtarza.Wejście do kościoła z księdzem Angelika i Benek

Wejście Panny Młodej z tatą

W takiej sytuacji Pan Młody zazwyczaj czeka pod ołtarzem, mniej więcej „na wysokości” ostatniego rzędu ławek. Może czekać sam, może również czekać ze świadkiem. 

Pannę Młodą i jej ojca obowiązują te same zasady jak w przypadku wejścia Panny Młodej z Panem Młodym. Wchodzić powinniście powoli i dostojnie. Po przejściu do ołtarza następuje symboliczny moment przekazania Pany Młodej Panu Młodemu. Jak to powinno wyglądać?

Wiadomo, nie wszyscy są uczuciowi, niektórzy w stresie nie wiedzą, co mają zrobić.

W założeniu, pod ołtarzem ojciec powinien się przywitać z Panem Młodym i powinien przekazać mu córkę. Im więcej uścisków, całusów, miłości podczas tego momentu tym lepsze zdjęcia.

Dobrze to wygląda, gdy macie jeszcze kilka metrów na to, by przejść razem przez kościół trzymając się za dłonie.Oddanie córki przez Ojca na ślubiezdjęcia ślubne w kościele, oddanie córki przez Ojca podczas ceremonii ślubu Moniki i Kobusa

Wejście do kościoła  z dziećmi

Dzieci to istny żywioł, dlatego różnie to może być. Jeśli chcecie, by wyglądało to dobrze na zdjęciach, to dzieciaki powinny iść dość blisko Was, niosąc obrączki. Myślę, że powinna to być maksymalna odległość 2 metrów od Was. Dzieci na ślubie

Ceremonia ślubu 

Uśmiechajcie się!

Jednym z najczęstszych powodów niezadowolenia par ze zdjęć ślubnych jest to, że pary na zdjęciach są nieuśmiechnięte. Jeśli chcecie mieć radosne zdjęcia z kościoła, to nie ma innej możliwości jak to, że musicie się uśmiechać.

Złapcie się za dłonie

Jeśli zdjęcia mają wyglądać dobrze, pamiętajcie o tym, żeby trzymać się od czasu do czasu za  dłonie, patrząc na siebie. Pamiętajcie, że małe gesty czynią zdjęcia ślubne niesamowitymi.

Para Młoda Aga i Graeme trzymająca się za dłonie podczas mszy w kościele

Wiadome jest, że przede wszystkim powinno się skupić na przeżywaniu tej uroczystości, ale dobrze jest, kiedy jednak nie będziecie śpiewać podczas Waszego ślubu. Śpiewając, będziecie robić miny które sprawią, że fotografowi znacznie trudniej będzie Was ująć w pozach, w których będziecie korzystnie wyglądać.

I tak na koniec… nie żujcie gumy, bo Wasze miny na zdjęciach z pewnością się Wam nie spodobają.

Przysięga małżeńska – porady

Przed Wami najważniejszy moment i najważniejsze zdjęcia.

Przed przysięgą małżeńską Panna Młoda powinna zostawić bukiet przy klęczniku, po pierwsze dla własnego komfortu, po drugie, by nie zasłaniać bukietem Waszych dłoni podczas zakładania obrączek.

PODCZAS PRZYSIĘGI POWINNIŚCIE STAĆ ZWRÓCENI TWARZAMI DO SIEBIE 

To ułatwi pracę fotografowi i sprawi, że na jego zdjęciach nie będzie widać tylko Waszych pleców.

Podczas wymawiania słów przysięgi małżeńskiej:

  • ślubujcie sobie
  • patrzcie sobie w oczy. W żadnym wypadku nie na księdza! Na zdjęciach będzie wyglądało to dość dziwnie.Przysięga małżeńska Pawła i Marzenki podczas ślubu w OlsztyniePrzysięga małżeńska osi i Adama w kościele w Warszawie

Taka anegdota:

Kiedyś na jednym ze ślubów Pan młody miał na imię Mateusz. Tak samo na imię miał ksiądz. Panna Młoda patrzyła na księdza, ślubując mu miłość, wierność i uczciwość małżeńską…

Zakładanie obrączek

Możecie chwile przytrzymać obrączki na palcu drugiej osoby, tak by fotograf miał więcej czasu. Często fotograf musi przebić się przez barierę stworzoną przez kilku księży lub kościelnego, to znacznie ułatwi mu pracę.

Pocałunek w kościele

Jedni księża pozwalają na pocałunek w kościele podczas ceremonii zaślubin, inni nie. Jeśli pozwalają to dobrze. Jeśli nie, możecie się przytulić, możecie wykonać jakiś gest pokazujący Waszą radość z tego dnia, chyba że się nie cieszycie.ś

Aplauz, brawo w kościele

Zupełnie inna atmosfera w kościele panuje, gdy po złożeniu sobie przysięgi goście weselni biją Wam brawo. Uważam, że podjęcie takiej decyzji to czyn odważny, więc brawa w pełni się należą!

Poproście świadka, rodziców lub bliskich, jeszcze przed ślubem, by po przysiędze zaczęli bić brawo, a atmosfera na pewno będzie bardziej radosna.Aplauz, brawo po ceremonii zaślubin

Podpisywanie dokumentów kościelnych

Oprócz nałożenia sobie obrączek musicie załatwić sprawy formalne. Uważam, że znacznie lepiej będzie podpisać dokumenty na ołtarzu, niż w ciemnej zakrystii. Na zdjęciach wygląda to o wiele lepiej.

Komunia

W dniu ślubu często Para Młoda przyjmuje komunie pod dwiema postaciami – Chleb i wino, ciało i krew Chrystusa. Dla mnie najważniejszym elementem jako fotografa jest spożywanie przez Was wina z kielicha. Jest to najbardziej fotogeniczny moment tej części ceremonii. 

Na fotografiach ten moment wygląda najlepiej, gdy kielich trzymacie sami, bez pomocy księdza. Zdarza się też, że ksiądz zbyt mocno przechyla kielich i możecie się zalać.jjj

Pocałunek w kościele nr 2?

Jeśli ksiądz nie zezwala Wam na pocałunek, to jest taki moment po komunii, kiedy ten pocałunek może odbyć się po prostu za plecami księdza 😀 No chyba, że jesteście przeciwni takiemu rozwiązaniu.

Wyjście z kościoła 

Poczekajcie pod ołtarzem, aż wszyscy goście wyjdą z kościoła i dopiero wtedy wyruszcie powolnym krokiem w stronę wyjścia. Lepszym rozwiązaniem jest, jeśli pod kościołem czekają na Was goście. Pamiętajcie, by nie iść zbyt szybko!

Wyjście z kościoła wygląda o wiele bardziej spektakularnie, jeśli pod kościołem jest zaplanowany:

  • szpaler,
  • sypanie confetti, grosikami,
  • sypanie ryżem (ryż może zostawić ślady na garniturze),
  • bańki mydlane (mogą zostawić plamy na garniturze),
  • sypanie płatkami kwiatów.zkościołapoślubieMarzenkiWyjście z kościła po ceremonii ślubu Rafała i KlaudiiPocałunek pod kościołem po ślubie Moniki i Kobusa

Dla mnie najlepszą opcją jest sypanie płatkami kwiatów z rożków ewentualnie z koszy.

Tuby z confetti czasem nie odpalają.

Ksiądz nie zezwala na confetti pod kościołem

Najczęstszym powodem, dla którego ksiądz nie zezwala na confetti lub sypanie kwiatami, jest to, że prawdopodobnie nie będzie miał kto tego posprzątać. Jeśli bardzo zależy Wam na efektywnym wyjściu z kościoła, spróbujcie zatrudnić kogoś do tego zadania i przedstawcie pomysł księdzu.

Zdjęcie grupowe

Najlepszym momentem na zdjęcie grupowe jest moment po Waszym wyjściu z kościoła.  Ważne by zdjęcie było wykonane przed życzeniami. Temat zdjęcia grupowego został poruszony, także w tym artykule: zdjęcie grupowe .Zdjęcie grupowe na ślubie po ceremonii Konrada i Darii

Życzenia

Jeśli warunki atmosferyczne na to pozwalają, najlepiej życzenia według mnie jest zorganizować zaraz po ceremonii. Wybierzcie takie miejsce, żeby fotograf miał duże pole manewru. Nie stójcie pod ścianą, ponieważ uniemożliwi to fotografowanie gości weselnych składających Wam życzenia.

Życzenia po ceremonii ślubu składane przez rodziców

Podsumowanie

Mam nadzieję, że dzięki kilku wskazówkom, które przedstawiłem w tym artykule, będziecie lepiej przygotowani do zdjęć na Waszym ślubie. 

Może Cię zainteresować:

Instax, fotolustro czy fotobudka na wesele? Co wybrać?

First Look – Czym jest i jak go zaaranżować?

Zimne ognie wesele – poradnik ślubny

✅ Ile kosztuje fotograf na wesele?

✅ O co zapytać fotografa ślubnego?

Jak wybrać fotografa ślubnego?

Gdzie znaleźć fotografa na ślub?

Zdjęcia grupowe na weselu | Jak zorganizować?

Jak przygotować się do zdjęć na weselu?

Przygotowania do ślubu – Jak przygotować się do zdjęć ślubnych?

Nieudane zdjęcia ślubne – 14 powodów | Jak ich uniknąć?

Sesja narzeczeńska – Jak się przygotować?

Sesja ślubna jak się przygotować?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.